Misyjne Drogi: Misjonarze wśród chorych

Misyjne Drogi: Misjonarze wśród chorych
(fot. Filippo Tafi / Foter / CC BY-NC-ND)
KAI / ptsj

Ewangelizacji misyjnej prowadzonej przez opiekę nad chorymi w szpitalach, ośrodkach zdrowia, domach pomocy, zadedykowany został noworoczny numer dwumiesięcznika "Misyjne Drogi" wydawanego przez Misjonarzy Oblatów Maryi Niepokalanej. Powinien dotrzeć do czytelników jeszcze przed Bożym Narodzeniem.

"Temat jest może mało medialny, bo ucieka się od chorób i śmierci, ale bardzo misyjny. To przecież na misjach są tysiące szpitali, ośrodków zdrowia czy miejsc pomocy starszym, kobietom, dzieciom. Piszemy o ludziach, którzy bardziej byli i są misjonarzami przez obecność wśród chorych w szpitalach niż przez głoszenie nawet najbardziej pobożnych kazań. Osobą, która zainspirowała nas do podjęcia tego tematu, była zmarła kilka dni temu 103-letnia dr Wanda Błeńska" - pisze w edytorialu o. Marcin Wrzos OMI, redaktor naczelny poznańskiego czasopisma.

Na łamach "Misyjnych Dróg" autorzy przedstawiają pracę misyjną wśród chorych. Leon Nieścior OMI pisze o wartości ewangelizacyjnej opieki nad chorymi u początków chrześcijaństwa. Werbista Jerzy Kuźma, przedstawia swoją pracę brata zakonnego - chirurga ortopedy w Papui Nowej Gwinei. Kinga Zastawna ukazuje posługę lekarza wśród chorych na trąd w Indiach, a Krzysztof Gniazdowski dentysty na Czarnym Lądzie. Kamilianin Paweł Dyl omawia sytuację chorych i pracę wśród nich w Gruzji. Natomiast o swojej pracy na Jamajce piszą lekarka Katarzyna Łuczak-Pałka oraz rehabilitantka w Ugandzie, Danuta Król. Nie zabrakło sylwetek wielkich misjonarzy chorych: Jana Beyzyma, Mariana Żelazka, Damiana de Veustera, Matki Teresy i Wandy Błeńskiej.

W piśmie znajduje się analiza pracy świeckich wolontariuszy misyjnych oraz misjonarzy. Opublikowano również misjologiczną analizę pielgrzymki papieża Franciszka do Albanii.

W 169. numerze "Misyjnych Dróg" czytelnicy znajdą rozmowę z doktor Heleną Pyz, pracującą od 25 lat w Indiach wśród trędowatych, na temat pomocy im i ich funkcjonowania w tym państwie. Natomiast o pomaganiu chorym misjonarzom w Polsce, przeszczepie serca i symbolice tego organu opowiedział prof. Stefan Grajek, kardiolog, kierownik I Kliniki i Katedry Kardiologii w Poznaniu. Pojęcie "źródeł prawa islamskiego - szariatu" wyjaśnia muzułmanin prof. Selim Chazbijewicz, a o roli chorych w religiach niechrześcijańskich pisze prof. Eugeniusz Sakowicz.

"Pracuję na Madagaskarze od prawie 20 lat. To sporo. W tym czasie, jak to w życiu, bywały dni łatwiejsze i trudniejsze. Szczególnie w tych trudnych dniach wspominam postać bł. Jana Beyzyma, apostoła trędowatych. Wiem, że on mnie wspiera. Marana, szpital dla trędowatych, to miejsce, do którego pielgrzymują polscy misjonarze. To taka ziemia święta, na której czujemy się u siebie, i gdzie on do nas przemawia" - to fragment zapisków misjonarza z Madagaskaru, oblata Marka Ochlaka. Notatki misjonarza są uzupełnione licznymi zdjęciami.

Po raz pierwszy w piśmie, w jego odnowionej szacie graficznej pojawiły się felietony teologów prof. Elżbiety Adamiak oraz ks. prof. Andrzeja Draguły.

W noworocznym wydaniu czasopisma znajdują się informacje dotyczące projektu "Misja Szkoła" prowadzonego przez redakcję, a także szesnastostronicowa wkładka dla dzieci "Misyjne Dróżki Dreptaka Nóżki", tym razem o misjach w Kamerunie.

"Misyjne Drogi" to prawie stustronicowy dwumiesięcznik wydawany od 1983 r. w Poznaniu przez Misjonarzy Oblatów Maryi Niepokalanej. Do publicystów piszących na jego łamach zalicza się o. Wacława Hryniewicza OMI, ks. Tadeusza Isakowicza-Zaleskiego, o. Jarosława Różańskiego OMI, Tomasza Terlikowskiego, o. Andrzeja Madeja OMI, Aldonę Piwko, Beatę Zajączkowską, Eugeniusza Sakowicza, Selima Chazbijewicza czy ks. Andrzeja Dragułę. W piśmie gościli też m.in. Wojciech Cejrowski, Jasiek Mela, Przemysław Babiarz, Robert "Litza" Friedrich, Wanda Błeńska, Anna Golędzinowska, Kaja Godek, Krzysztof Krawczyk, Mate.O czy Varis Dirie. Celem redakcji jest kreatywna i ciekawa prezentacja działalności misyjnej Kościoła, treści religioznawczych, podróżniczych i antropologicznych. To czasopismo misyjne o największym nakładzie i objętości w Polsce, dostępne także w wolnej sprzedaży.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Misyjne Drogi: Misjonarze wśród chorych
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.