Młodzi franciszkanie jadą po nauki do Auschwitz

Młodzi franciszkanie jadą po nauki do Auschwitz
KL Auschwitz (fot. Russell Yarwood / flickr.com)
jms

Młodzi franciszkanie z Polski, przygotowujący się do kapłaństwa, przyjadą na Ziemię Oświęcimską (27-29 maja), aby uczcić swojego świętego współbrata i nauczyć się od niego chrześcijańskich i zakonnych postaw. Okazją jest przypadająca w tych dniach 70. rocznica deportacji o. Kolbego do KL Auschwitz.

Bracia klerycy, junioryści i nowicjusze zwiedzą były niemiecki obóz koncentracyjny, nawiedzą celę śmierci św. Maksymiliana, obejrzą w Harmężach ekspozycję „Klisze Pamięci. Labirynty” byłego więźnia KL Auschwitz nr 432 Mariana Kołodzieja oraz film o polskich kapłanach w KL Dachau „Czas wielkiej próby”, wysłuchają wykładów, wezmą udział w zajęciach warsztatowych i modlić się będą podczas mszy sprawowanej specjalnie dla nich na placu apelowym przy Bloku Śmierci. Ponadto spotkają się z Raffaellą Aguzzoni, Misjonarką Niepokalanej Ojca Kolbego z Rzymu, Prezesem Międzynarodowym Rycerstwa Niepokalanej – organizacji założonej przez o. Kolbego.

Dr Piotr Setkiewicz z Państwowego Muzeum Auschwitz-Birkenau ukaże KL Auschwitz w systemie niemieckich obozów koncentracyjnych. Mgr Teresa Wontor-Cichy (PMA-B) przedstawi osoby duchowne w KL Auschwitz jako przykład prześladowań za przekonania religijne, ze szczególnym uwzględnieniem św. Maksymiliana i pozostałych franciszkanów. Ks. dr Manfred Deselaers z Centrum Dialogu i Modlitwy w Oświęcimiu spróbuje pokazać na podstawie biografii i wypowiedzi komendanta Auschwitz Rudolfa Hossa rzeczywistość Boga i zła w obozie. Na temat wartości moralnych w rzeczywistości obozowej mówić będzie wicedyrektor PMA-B mgr Krystyna Oleksy.

Podczas warsztatów mgr Alicja Białecka (PMA-B) powie o roli kapłanów i katechetów w przygotowaniu młodzieży szkolnej do wizyty w Miejscu Pamięci Auschwitz. Dr Adam Cyra (PMA-B) przedstawi świadectwa życia religijnego w obozie Auschwitz. Na koniec franciszkanie złożą wizytę w Dziale Zbiorów, gdzie mgr Agnieszka Sieradzka (PMA-B) zaprezentuje wybrane dzieła sztuki związane z życiem religijnym w obozie.

Trzydniowe spotkanie młodych franciszkanów na terenie byłego obozu KL Auschwitz i byłego podobozu Harmense ma charakter formacyjno-edukacyjny.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Młodzi franciszkanie jadą po nauki do Auschwitz
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.