"Modlę się o ekumenizm działania chrześcijan"

(fot. Catholic Church (England and Wales)/ flickr.com)
KAI/ ed

W tę Wielkanoc, gdy głosimy razem nadzieję i radość ze Zmartwychwstania, modlę się, aby nasze Kościoły i nasz lud mogły zjednoczyć się w "ekumenizmie działania" - napisał anglikański arcybiskup Canterbury Justin Welby w orędziu na tegoroczne święta.

Podkreślił, że ekumenizm ten jest potrzebny, aby zanieść światu radość z przemiany i posługi Chrystusa.

Chrześcijanie świętują w tym samym dniu

DEON.PL POLECA

Prymas Kościoła Anglii i duchowy zwierzchnik Wspólnoty Anglikańskiej przypomniał, że w tym roku wszystkie wspólnoty chrześcijańskie na świecie obchodzą pamiątkę Zmartwychwstania Pańskiego w tym samym dniu. Dodał, że na następną taką zbieżność trzeba będzie czekać aż do 2025. A zatem w tym roku "głosimy razem we wszystkich językach, zarówno na Zachodzie, jak i na Wschodzie, że Chrystus zmartwychwstał" - zaznaczył abp Welby. Zwrócił uwagę, że Wielkanoc jest świętem radości i "dniem nad dniami".

Jezus uczył swych uczniów modlić się: "Przyjdź Królestwo Twoje, bądź wola Twoja jako w niebie, tak i na ziemi" - czytamy w orędziu. Jego autor podkreśla w związku z tym, że gdy próbujemy zmieniać życie najbardziej potrzebujących, mamy swój udział w refleksji nad rajem na ziemi. Wezwał jeszcze raz chrześcijan do przyłączenia się do niego w modlitwie: "Przyjdź Królestwo Twoje" w okresie wiodącym od Wniebowstąpienia do Zesłania Ducha Świętego.

Jedność w Chrystusie

"W tym roku, gdy zbiegają się kalendarze wschodni i zachodni, mamy szczególną możliwość zaświadczenia o swej jedności w Chrystusie w modlitwie za świat i o szerzenie Ewangelii" - zaapelował prymas Wspólnoty Anglikańskiej. Przypomniał, że "ojcowie [Kościoła] mówią o dniu Pana jako o «ósmym dniu», o dniu bez końca, początku nowego stworzenia i wieczności". Święty Augustyn zauważył, że w opowieści o stworzeniu świata, zawartej w Księdze Rodzaju, dzień siódmy nie miał wieczoru i tym, co nastąpiło po nim, była wieczność. "Dzień ósmy" to taki, w którym życie nie jest zniszczone lub usunięte, ale staje się wieczne - podkreślił arcybiskup Canterbury.

Na zakończenie zauważył, że "chociaż nasz kalendarz jest podzielony, to jednak jednoczy nas nasze orędzie". "Głoszenie Zmartwychwstania Chrystusa jest aktem jedności chrześcijan a świadectwo chrześcijańskie jest czymś, co głosimy nie tylko na Wielkanoc, ale w każdą niedzielę przez cały rok i przez całe życie" - zakończył swe przesłanie świąteczne duchowy lider światowej wspólnoty anglikańskiej

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

"Modlę się o ekumenizm działania chrześcijan"
Komentarze (1)
20 kwietnia 2017, 18:20
A to wy macie jakiś Kościół?