Modlitwa ekumeniczna w intencji ofiar zbrodni katyńskiej

(fot. Krzysztof Stępkowski)
KAI / jm

Po południu przed Grobem Nieznanego Żołnierza odbyła się zmiana posterunku honorowego oraz odczytany został apel pamięci z okazji Dnia Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej.

Podczas uroczystości odmówiona została modlitwa ekumeniczna, której przewodniczył biskup polowy Józef Guzdek.

- Przypominamy dziś mękę i chwałę, śmierć, cierpienie i wielkość ofiar katyńskiego ludobójstwa. Tych, którzy wierni Rzeczpospolitej i jej prawom, wierni jej tradycji i wartościom, padli od kuli wymierzonej w potylicę, padli do dołów śmierci.

13 kwietnia jest datą symboliczną. 13 kwietnia ani nie mówi o początku tej zbrodni ani nie mówi o ostatnich ofiarach. Początek tej zbrodni to 17 września 1939 roku - mówił podczas uroczystości Antoni Macierewicz, minister obrony narodowej.

DEON.PL POLECA

Zdaniem szefa MON zbrodnia katyńska była częścią straszliwego planu wyniszczenia narodu polskiego, realizowanego przez obydwu okupantów. Minister Macierewicz przywołał także tych, którzy walczyli o prawdę o Katyniu. - Pamiętamy dzisiaj szczególnie o tych z rodzin, którzy dobijali się o prawdę, którzy cierpiąc niedostatek i prześladowanie, wyrzucani na margines, pogardzani i wyśmiewani (…) to ich wysiłek i pamięć sprawiły, że prawda o Katyniu ostatecznie zostaje ujawniona. Ale nie zapominamy także o tych przyjaciołach, którzy dzięki własnej determinacji - tak jak kongresmeni Stanów Zjednoczonych, których raport pokazał ogrom sowieckiego ludobójstwa - powiedział.

Zdaniem ministra Macierewicza Polska "wzięła odpowiedzialność za to, by dramat Katynia został ujawniony i przypomniany po to by nigdy więcej ludobójstwo, próba zniszczenia jakiegokolwiek narodu, próba wytrzebienia narodu polskiego nie powtórzyło się i nie mogło mieć miejsca". - Jesteśmy winni to tym, którzy strzałem w tył głowy legli w dołach śmierci. Ale jesteśmy to winni tym, którzy przez te dziesięciolecia o prawdę się domagali - powiedział.

Modlitwę w intencji zamordowanych w Katyniu i innych miejscach na Wschodzie poprowadził bp Józef Guzdek. - Połączyła ich wspólna walka we wrześniu 1939 roku. Razem bronili niepodległej rzeczpospolitej. Połączyło ich wspólne uwięzienie a potem doły śmierci. Katolików, ewangelików i prawosławnych, dlatego stoimy tu dziś razem. Biskup ewangelicki, przedstawiciel Kościoła prawosławnego, aby pośród wielu słów, które są wypowiadane odmówić i zaprosić do odmówienia modlitwy, której nauczył nas Pan Jezus w intencji poległych, bestialsko pomordowanych oraz o pokój i pojednanie - powiedział.

Psalm 130 odśpiewał rabin Michael Schudrich, naczelny rabin Polski.

Uroczystość zakończyła ceremonia złożenia wieńców na płycie Grobu Nieznanego Żołnierza oraz defilada pododdziałów.

13 kwietnia obchodzony jest jako Dzień Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej. Ustanowiono go w 2007 r. jako święto państwowe decyzją Sejmu w hołdzie Ofiarom Zbrodni Katyńskiej oraz dla uczczenia pamięci wszystkich wymordowanych przez NKWD na mocy decyzji naczelnych władz ZSRR z 5 marca 1940 roku.

Dzień Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej obchodzony jest w rocznicę opublikowania przez Niemców w 1943 r. informacji o odkryciu w Rosji masowych grobów oficerów Wojska Polskiego. Prace ekshumacyjne Niemcy rozpoczęli 18 lutego i do 13 kwietnia wydobyli ponad 400 ciał. W dniu tym radio berlińskie podało komunikat o odnalezieniu w lesie katyńskim zwłok 12 tys. polskich oficerów.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Tematy w artykule

Skomentuj artykuł

Modlitwa ekumeniczna w intencji ofiar zbrodni katyńskiej
Komentarze (0)
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.