Modlitwa o pokój na Festiwalu Folkloru w Zakopanem

Modlitwa o pokój na Festiwalu Folkloru w Zakopanem
(fot. Ania i Artur Nowaccy / Foter / CC BY-NC-SA)
KAI / rj

Modlitwa o pokój na świecie w sanktuarium na Krzeptówkach zakończyła 47. Międzynarodowy Festiwal Folkloru Ziem Górskich w Zakopanem, który trwał w stolicy polskich Tatr od 23 sierpnia. Członkowie zespołów z całego świata uczestniczyli też we Mszy św. w zakopiańskim kościele św. Krzyża.

- Oto z tego szczególnego miejsca, sanktuarium, które nawiedził i poświęcił papież pielgrzym św. Jan Paweł II wołamy o jedność i pokój na świecie. Zanieśmy to przesłanie do naszych krajów - mówił ks. Władysław Zązel, kapelan Związku Podhalan, który współprowadził modlitwę o pokój w sanktuarium na Krzeptówkach.

Sanktuarium na Krzeptówkach nawiedziły zespoły górali niemal z całego świata.

DEON.PL POLECA

Szczególnie symboliczne było uczestnictwo górali z Ukrainy. W swoich narodowych strojach zaśpiewali jeden z utworów religijnych. Z kolei Hiszpanie zagrali na instrumentach znanych dobrze w tym południowym kraju europejskim. Modlitwa Ojcze nasz i Zdrowaś Mario wybrzmiała w kilku językach. Chór z Włoch także uświetnił nabożeństwo o pokój w zakopiańskiej świątyni. Polskie zespoły, m.in. z Beskidu Żywieckiego zaśpiewały "Barkę".

Po wspólnej modlitwie zespoły wszyły na plac przed sanktuarium na Krzeptówkach i tam zaprezentowały swoje narodowe tańce.

Ważnym punktem w programie festiwalowym była także Msza św. w kościele św. Krzyża w centrum Zakopanego, w której uczestniczyły wszystkie zespoły górali z całego świata.

Podczas festiwalu nie zabrakło konkursu kapel, instrumentalistów i śpiewaków ludowych, kiermaszu sztuki ludowej, Mistrzostw Podhala w Powożeniu. Wielką atrakcję dla licznych widzów odwiedzających namiot festiwalowy na dolnej Równi Krupowej w Zakopanem były występy zespołów podczas Dni Narodowych. Była to okazja do zapoznania się z kulturą, tradycjami, strojami ludowymi, a także możliwość skosztowania potraw regionalnych i nauki tańca ludowego.

Początki imprezy sięgają 1934 r., kiedy to po raz pierwszy pojawiła się idea zorganizowania zjazdu różnorodnych grup etnicznych Karpat i już wtedy pomyślana była jako konkurs. Od roku 1968 r. jest to impreza międzynarodowa.

- Z roku na rok festiwal ulega niewielkim zmianom, rozwija się, ale główna idea jest od zawsze ta sama - to święto ludzi gór, okazja do podziwiania różnorodności ich kultury, strojów, muzyki, tańców, ale przede wszystkim podziwiania wszystkiego tego, co łączy Górali z różnych zakątków globu - mówi Leszek Dorula, burmistrz Zakopanego. Bo to tamtejszy magistrat jest głównym organizatorem festiwalu.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Modlitwa o pokój na Festiwalu Folkloru w Zakopanem
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.