"Modlitwa to szczególne zadanie na ten rok"

KAI / psd

O północy w noc sylwestrową w Bazylice św. Franciszka z Asyżu w Krakowie odprawiona została Msza św. w intencji miasta Krakowa i pokoju na świecie. "Szczególnym zadaniem na ten rok jest modlitwa w intencji osób konsekrowanych, rodzin oraz młodzieży. Składajmy ją przed Bogiem przez niepokalane ręce Maryi, Bożej Rodzicielki" - mówił do zgromadzonych przewodniczący Eucharystii, biskup pomocniczy archidiecezji krakowskiej Jan Szkodoń.

W homilii bp Szkodoń wskazał, że pierwszą intencją tegorocznych modlitw powinny być osoby konsekrowane: "Módlmy się za wierność osób, które złożyły śluby, ale też i o nowe powołania". Dodał, że w trwającym Roku Życia Konsekrowanego trzeba pamiętać o słowach św. Jana Pawła II, że czystość, posłuszeństwo i ubóstwo powinny być drogą każdego chrześcijanina - różny będzie tylko sposób ich realizacji w zależności od powołania życiowego.

"Będziemy trwać na wielkiej modlitwie w intencji małżeństw i rodzin - do tego skłaniają nas trudne problemy życia rodzinnego w świecie i pogubienie wielu ludzi" - stwierdził hierarcha. Przypomniał, że w tym roku odbędzie się także synod zwyczajny poświęcony sprawom rodzinny i zachęcił do jego wsparcia modlitewnego, by "ukazał on na nowo duchowe bogactwo wspólnoty życia i miłości, jaką jest rodzina".

Biskup zaznaczył, że niezmiernie istotna jest również modlitwa za młodzież, a zwłaszcza zbliżające się Światowe Dni Młodzieży w Krakowie. "Módlmy się, aby święto młodych w Krakowie otworzyło jego uczestników na Ewangelię i Kościół jako mistyczne ciało Chrystusa" - apelował.

Biskup Szkodoń podkreślił, że słowa noworocznej Ewangelii mówią o tym, że Maryja wszystkie wielkie sprawy dotyczące narodzenia Mesjasza zachowywała i rozważała w swoim sercu. "To wielki znak dla nas - w świecie pełnym pośpiechu, zamieszania, bezmyślności i pogubienia. Trzeba jak Maryja zachowywać Betlejem w swoim sercu" - powiedział.

Hierarcha ocenił, że okres przejścia między starym a nowym rokiem zawsze skłania człowieka do refleksji nad przemijaniem tego, co doczesne, ale zarazem budzi wiarę w życie wieczne. "1 stycznia prosimy zawsze o dar pokoju. Uczymy się dziś od Matki Najświętszej zaufania Bogu i ufamy jej matczynej opiece i wstawiennictwu" - mówił.
Na zakończenie bp Szkodoń przypomniał, że na progu nowego roku należy z ufnością i nadzieją przyjąć słowa pierwszego czytania z Księgi Liczb, mówiące o darach błogosławieństwa, opieki i pokoju pochodzących od Boga.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Tematy w artykule

Skomentuj artykuł

"Modlitwa to szczególne zadanie na ten rok"
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.