Modlitwa w Miejscu Pamięci - Dzień Judaizmu

Modlitwa w Miejscu Pamięci - Dzień Judaizmu
(fot. Yam Amir / flickr.com / CC BY-NC-ND 2.0)
KAI / ptsj

Modlitwą chrześcijan i Żydów na terenie byłego obozu zagłady Auschwitz II-Birkenau rozpoczęły się centralne obchody XVIII Dzień Judaizmu w Kościele katolickim w Polsce. Gospodarzem tegorocznych uroczystości jest diecezja bielsko-żywiecka, na której terenie znajduje się były niemiecki nazistowski obóz koncentracyjny, gdzie zginęło ponad milion ludzi, głównie Żydów.

Czwartkowa uroczystość odbywa się przy Międzynarodowym Pomniku Ofiar Obozu Auschwitz-Birkenau. Nieopodal ruin zburzonych krematoriów modlą się m.in. Michael Schudrich - naczelny rabin Polski, bp Roman Pindel - biskup bielsko-żywiecki, bp Mieczysław Cisło - przewodniczący Komitetu ds. Dialogu z Judaizmem Rady ds. Dialogu Religijnego Konferencji Episkopatu Polski, bp Paweł Anweiler - biskup diecezji cieszyńskiej Kościoła ewangelicko-augsburskiego, przedstawiciele Centrum Dialogu i Modlitwy, Gminy Wyznaniowej Żydowskiej w Bielska-Białej, reprezentanci miejscowych władz i inni goście.

Wspólna modlitwa Chrześcijan i Żydów w przededniu 70. rocznicy wyzwolenia obozu Auschwitz-Birkenau ma być aktem upamiętnienia ponad miliona zamordowanych tam ludzi i wyrazem pamięci o wspólnej historii.

W ramach centralnych obchodów w Bielsku-Białej odbędzie się dziś po południu w katedrze nabożeństwo Słowa Bożego z udziałem katolików, ewangelików, prawosławnych i Żydów, sesja naukowa, spotkanie w Gminie Wyznaniowej Żydowskiej, wykład i wystawa. Ogłoszony zostanie "Apel o upamiętnienie Żydów, naszych współobywateli i sąsiadów".

XVIII Dzień Judaizmu w Kościele katolickim w Polsce przebiega pod hasłem: "Szukałem Pana a On mnie wysłuchał i uwolnił od wszelkiej trwogi" (Ps 32,5). Jego celem - jak zawsze - jest rozwój dialogu chrześcijańsko-żydowskiego, a także wspólna modlitwa i refleksja. Dzień Judaizmu ma pomóc katolikom w odkrywaniu judaistycznych korzeni chrześcijaństwa oraz pogłębianiu świadomości - jak nauczał Jan Paweł II - że religia żydowska nie jest wobec chrześcijaństwa rzeczywistością zewnętrzną, lecz "czymś wewnętrznym, oraz że nasz stosunek do niej jest inny aniżeli do jakiejkolwiek innej religii".

DEON.PL POLECA

Organizatorami Dnia Judaizmu są: Komitet ds. Dialogu z Judaizmem Konferencji Episkopatu Polski, Diecezja Bielsko-Żywiecka, Gmina Wyznaniowa Żydowska z Bielska-Białej i Prezydent Miasta Bielsko-Biała.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Modlitwa w Miejscu Pamięci - Dzień Judaizmu
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.