Modlitwy i marsze w 2. rocznicę katastrofy

Modlitwy i marsze w 2. rocznicę katastrofy
Ludzie składają kwiaty i zapalają znicze przed Pałacem Prezydenckim w Warszawie. 10 kwietnia 2012 roku przypada druga rocznica katastrofy samolotu prezydenckiego pod Smoleńskiem. W katastrofie zginął prezydent Lech Kaczyński, jego żona Maria i 94 inne osoby, w tym wielu wysokich urzędników państwowych i dowódców wojskowych. (fot. PAP/Bartłomiej Zborowski)
KAI / wm

W całej Polsce sprawowane dziś będą uroczyste Msze św. w intencji ofiar katastrofy smoleńskiej w jej 2. rocznicę. W niektórych miastach po liturgiach wyruszą marsze pamięci. W tragicznym wypadku lotniczym zginęła para prezydencka i 94 inne osoby udające się do Katynia na obchody 70. rocznicy zbrodni katyńskiej.

W stołecznym kościele akademickim pw. św. Anny na Krakowskim Przedmieściu zostanie odprawiona Msza św. w godzinie miłosierdzia tj. o 15.00 w intencji Ofiar i ich Rodzin. Liturgii przewodniczyć będzie kard. Kazimierz Nycz, metropolita warszawski.

Biskup polowy Józef Guzdek przewodniczyć będzie rocznicowej Mszy św. w katedrze polowej Wojska Polskiego w Warszawie. Na liturgii, która rozpocznie się o godz. 10.00 spodziewany jest zwierzchnik sił zbrojnych RP, prezydent Bronisław Komorowski oraz minister obrony narodowej Tomasz Siemoniak. Uczestnicy uroczystości złożą wiązanki kwiatów i zapalą znicze przed tablicą upamiętniającą ofiary katastrofy oraz na grobach bp. Tadeusza Płoskiego i ks. Jana Osińskiego (Kaplica Katyńska).

Wcześniej, o godz. 8.00 biskup polowy uczestniczył będzie w modlitwie na Cmentarzu Powązkowskim, przed Pomnikiem Ofiar Katastrofy Lotniczej pod Smoleńskiem.

DEON.PL POLECA

W Archikatedrze Warszawskiej pw. św. Jana Chrzciciela o godz. 19.00 zostanie odprawiona Msza święta w intencji wszystkich osób, które zginęły w katastrofie. Mszy św. będzie przewodniczyć biskup drohiczyński Antoni Dydycz. W uroczystościach udział wezmą Rodziny przyjaciele ofiar oraz goście z Węgier. Na liturgii obecny będzie także prezes Prawa i Sprawiedliwości, Jarosław Kaczyński. Po Mszy św. planowany jest Marsz Pamięci - zapowiada biuro PiS w specjalnym komunikacie.

Pod hasłem "Żądamy prawdy o Smoleńsku" ulicami Częstochowy przejdzie 10 kwietnia Marsz Smoleński. Zostanie on poprzedzony Mszą św. o godz. 18.30 w kaplicy Matki Bożej na Jasnej Górze. Następnie Marsz przejdzie Aleją Sienkiewicza, Alejami Najświętszej Maryi Panny do tzw. Doliny Katyńsko-Smoleńskiej w pobliżu Archikatedry Świętej Rodziny w Częstochowie. Organizatorem Marszu Smoleńskiego jest m. in. Komitet Organizacyjny Wolni Ludzie Ziemi Częstochowskiej.

Warto dodać, że na Jasnej Górze zostanie odsłonięte Epitafium Smoleńskie poświęcone ofiarom tragedii. Stanowić je będzie ok. trzymetrowa płaskorzeźba, która zostanie umieszczona w prawej nawie przed wejściem do Kaplicy Matki Bożej.

Na tablicy znajdą się nazwiska wszystkich ofiar katastrofy lotniczej. W epitafium wmontowana zostanie także tablica upamiętniająca ofiary smoleńskie, którą Rosjanie usunęli z miejsca tragedii w nocy przed pierwszą rocznicą katastrofy. Tablicę przekazali na Jasna Górę 10 lipca 2011 r. członkowie Stowarzyszenia Katyń 2010, podczas dorocznej Pielgrzymki Rodziny Radia Maryja.

Ulicami Gdańska przejdzie 10 kwietnia przejdzie "Marsz Milczenia w intencji ofiar katastrofy i oddania wraku samolotu". Poprzedzi go Msza św. sprawowana o godz. 18.30 w kościele św. Brygidy. Następnie uczestnicy marszu przejdą w milczeniu w kierunku Bazyliki Mariackiej.

Jak pisze w zaproszeniu poseł Maciej Łopiński, Marsz Milczenia "ma charakter obywatelski, ponadpolityczny i pragnie zgromadzić wszystkich tych ludzi, którym bliska jest pamięć o tych, co zginęli w katastrofie w Smoleńsku". - Planowany przemarsz odbędzie się w całkowitym milczeniu, chcemy nieść ze sobą tylko jeden transparent z hasłem "Oddajcie wrak samolotu". Pragniemy zebrać także podpisy pod dokumentem domagającym się od Federacji Rosyjskiej zwrotu wraku samolotu, którym leciało 96 ofiar, obywateli RP, na czele z Parą Prezydencką - czytamy w zaproszeniu.

Uczestnicy "Marszu Milczenia" będą mogli kupić kwiaty od wolontariuszy Caritas. Całkowity dochód zostanie przeznaczony na funkcjonowanie Domu Hospicyjnego Św. Józefa w Sopocie. - Żółte żonkile symbolizujące nadzieję, będą symbolem, które każdy z uczestników może złożyć pod Pomnikiem Tragedii Smoleńskiej w Bazylice Mariackiej - pisze w zaproszeniu Łopiński.

W katedrze na Wawelu w Krakowie o godz. 17.30 odprawiona zostanie Msza św. w intencji wszystkich ofiar wypadku. Nabożeństwu przewodniczyć będzie biskup pomocniczy archidiecezji krakowskiej Jan Zając. Po Mszy świętej uczestnicy przejdą przed Krzyż Katyński, gdzie odbędą się m.in. okolicznościowe wystąpienia.

Wcześniej, o godz. 11.00 w Kościele Reformatów w Krakowie odbędzie się Msza św. w intencji śp. Janusza Kurtyki, Prezesa IPN, członka Stowarzyszenia NZS 1980. Natomiast o godz. 15.00 w krużgankach kościoła franciszkanów otwarta zostanie wystawa poświęcona katastrofie w Smoleńsku.

W Lublinie uroczystości rocznicowe organizuje Społeczny Komitet Obchodów Rocznicy Katastrofy Smoleńskiej. Uroczystości rozpoczną się o godz. 16.30 na Placu Litewskim z zachowaniem ceremoniału wojskowego. Po odegraniu hymnu państwowego odczytana zostanie okolicznościowa odezwa Komitetu. Po wystąpieniu chóru odbędzie się apel pamięci: odczytanie nazwisk ofiar katastrofy smoleńskiej i zapalenie 96 zniczy, następnie salwa honorowa.

Po uroczystościach na placu w kościele pw. Matki Bożej Królowej Polski o godz. 18.00 bp Mieczysław Cisło odprawi Mszę św. Po Mszy nastąpi złożenie kwiatów i zapalenie zniczy pod tablicą upamiętniającą ofiary katastrofy smoleńskiej na placu przy kościele.

Centralnym punktem uroczystości rocznicowych w Radomiu będzie Msza św. o godz. 12.00 w kościele garnizonowym św. Stanisława z udziałem zaproszonych gości służb mundurowych i pocztów sztandarowych stowarzyszeń kombatanckich.

Po liturgii nastąpi przejście do gmachu Corazziego, gdzie znajduje się tablica poświęcona zmarłym w katastrofie smoleńskiej. Tam odbędzie się złożenie kwiatów i zapalenie zniczy po pamiątkową tablicą, odsłoniętą przed rokiem.

Msza św. w Płockim Parku Pamięci "Katyń - Smoleńsk 2010" i apel pamięci znajdą się w programie uroczystości 2. rocznicy katastrofy smoleńskiej, które odbędą się 10 kwietnia na terenie Płockiego Parku Pamięci "Katyń - Smoleńsk 2010" w Płocku-Trzepowie. Udział w wydarzeniu zapowiedzieli członkowie rodzin Ofiar.

Uroczystość rozpocznie się o godz. 12.00 modlitwą "Anioł Pański" za ofiary katastrofy, w kościele parafii św. Aleksego w Płocku-Trzepowie. Po niej zostaną odczytane nazwiska wszystkich poległych 10 kwietnia 2010 r.

Następnie na terenie Płockiego Parku Pamięci " Katyń-Smoleńsk" rozpocznie się Msza św. w intencji Ofiar katastrofy smoleńskiej. Będzie jej przewodniczył i kazanie wygłosi ks. prał. prof. dr hab. Ireneusz Mroczkowski, wykładowca WSD w Płocku i UKSW w Warszawie.

Za ofiary katastrofy smoleńskiej w jej drugą rocznicę modlić się będą 10 kwietnia uczestnicy Mszy św. w kościele Najświętszego Serca Pana Jezusa w Bielsku-Białej. Od listopada 2010 roku na jednej ze ścian świątyni nieopodal kurii bielsko-żywieckiej znajduje się tablica upamiętniająca śmierć 96 osób lecących rządowym tupolewem. W kolejną rocznicę tej tragedii pod pamiątkową tablicą bielszczanie złożą kwiaty i zapalą znicze. Tablica została ufundowana przez posła PiS Stanisława Piętę.

Mieszkańcy Białegostoku uczczą pamięć ofiar katastrofy pod Smoleńskiem podczas uroczystości planowanych pomiędzy 9 a 15 kwietnia. Obchody rozpocznie w poniedziałek 9 kwietnia o godz. 18.00 Msza św. w kościele pw. św. Kazimierza, odprawiona w intencji śp. Krzysztofa Putry. Po Eucharystii nastąpi złożenie kwiatów pod tablicą pamiątkową i na grobie wicemarszałka Sejmu na cmentarzu św. Rocha.

10 kwietnia o godz. 8.00 odprawiona zostanie Msza św. w kościele św. Rocha, po której złożone zostaną kwiaty przy Pomniku Smoleńskim, znajdującym się przy kościele. W godzinach popołudniowych zaplanowany jest wyjazd na uroczystości w Warszawie.

We środę 11 kwietnia w archikatedrze pw. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny odprawiona zostanie uroczysta Msza św. Po Eucharystii spod pomnika Marszałka Józefa Piłsudskiego wyruszy Marsz Pamięci, który przejdzie przez centrum miasta pod Pomnik Smoleński.

Uroczystości zakończy 15 kwietnia o godz. 18.00 Msza św. w intencji ofiar katastrofy prezydenckiego samolotu.

W Sanktuarium Matki Bożej Licheńskiej zabrzmi największy dzwon w Polsce - Maryi Bogurodzicy - o godz. 8.41, dokładnie w godzinę smoleńskiej katastrofy. Równolegle z biciem dzwonu w bazylice mniejszej zostanie zapalonych 96 zniczy upamiętniających ofiary tej katastrofy. W intencji zmarłych wówczas osób zostanie także odmówiony dziesiątek różańca. - Te znicze będą palić się przez cały dzień. Wieczorem, o godz. 19.00, zostanie odprawiona Msza św. w intencji tych, którzy zginęli w czasie katastrofy. Po Mszy św. udamy się wraz ze zniczami na ul. Klasztorną - powiedział ks. Wiktor Gumienny, kustosz licheńskiego sanktuarium. Jesienią ub. roku zostało tam posadzonych 96 dębów symbolizujących ofiary katastrofy lotniczej pod Smoleńskiem. Przy każdym z drzew zostanie postawiony jeden znicz. Na końcu alei znajduje się obelisk z tablicą upamiętniającą to dramatyczne wydarzenie. Zostanie ona poświęcona i uroczyście odsłonięta.

W Łodzi Msza św. w intencji ofiar tragedii smoleńskiej sprawowana będzie o godz. 18.00 w bazylice archikatedralnej. - Wraz z Prezydentem Rzeczpospolitej zginęli wybitni przedstawiciele naszego Narodu, pełniąc misję państwową. Tragedia okryła żałobą wszystkich Polaków - przypominają łódzcy biskupi. Uczestnicy Eucharystii będą się modlić, "aby miłosierny Bóg przyjął ich do swojej chwały i aby ich ofiara nie była daremna".

O tej samej porze, w tej samej intencji, tyle że w kościele Zesłania Ducha Świętego, będą się modlić członkowie łódzkiego Klubu Gazety Polskiej, Forum dla Polski, ROP i PiS. Po Mszy przejdą na Pasaż Schillera, gdzie zaniosą 96 lampek symbolizujących ofiary katastrofy oraz ich portrety. Lampki zostaną ustawione pod siedzibą PiS.

Rocznica zostanie upamiętniona także w innych miastach archidiecezji łódzkiej, m.in. w Piotrkowie Trybunalskim, Pabianicach czy Zgierzu. Mieszkańcy Piotrkowa Trybunalskiego w intencji ofiar katastrofy będą się modlić 10 kwietnia podczas Mszy świętej odprawionej w kościele oo. bernardynów o godz. 19.00. Rano natomiast, o godz. 8.30 spotkają się na modlitwie przy Pomniku Katyńskim.

W Pabianicach Msza w intencji ofiar katastrofy zostanie odprawiona 10 kwietnia o godz. 18.00 w kościele św. Maksymiliana Kolbe. Mieszkańcy Zgierza będą modlić się w intencji ofiar tragedii 9 kwietnia podczas Mszy w kościele NMP Różańcowej (godz. 12.30), po czym złożą kwiaty i zapalą znicze pod tablicą katyńsko-smoleńską wmurowaną w ścianę kościoła. Z kolei 15 kwietnia wezmą udział w Mszy św. w kościele Matki Bożej Dobrej Rady (godz. 11.30), a potem złożą kwiaty pod tablicą zgierzan - ofiar Katynia (na placu Stu Straconych).

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Modlitwy i marsze w 2. rocznicę katastrofy
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.