Modły na Cmentarzu Nieistniejących Cmentarzy

Modły na Cmentarzu Nieistniejących Cmentarzy
(PAP/Piotr Wittman)
PAP / ad

Duchowni dziewięciu wyznań uczcili w czwartek wspólną modlitwą na Cmentarzu Nieistniejących Cmentarzy w Gdańsku pamięć bezimiennych zmarłych gdańszczan. Ekumeniczne spotkanie w Dniu Wszystkich Świętych odbyło się już po raz jedenasty.

W spotkaniu modlitewnym na Cmentarzu Nieistniejących Cmentarzy przy ul. 3 Maja w Gdańsku wzięli udział reprezentanci wyznań obecnych w mieście: rzymskokatolickiego, polskokatolickiego, prawosławnego, greckokatolickiego, ewangelicko-augsburskiego i ewangelicko-metodystycznego oraz kościoła baptystów. Obecni byli też przedstawiciele gmin wyznania żydowskiego i muzułmańskiego.

Organizator corocznych spotkań w tym miejscu, prezydent Gdańska Paweł Adamowicz powiedział do zgromadzonych, że "co roku 1 listopada spotykamy się na tym skrawku ziemi, który ma symbolizować dawne groby gdańszczan, zniszczone czy zapomniane przez ludzi". Dodał, że miejsce to ma też symbolizować pamięć współczesnych gdańszczan o gdańszczanach minionych pokoleń.

"Demonstrując swój szacunek i pamięć chcemy przekazać te myśli nowemu pokoleniu, aby też odnosiło się ono do osób innych wyznań, narodowości czy mówiących innym językiem z szacunkiem, otwartością, bo chcemy, aby te cechy gdańskiej tożsamości były stale obecne w przyszłym Gdańsku budowanym przez nasze dzieci, wnuki i prawnuki" - powiedział.

DEON.PL POLECA

Każdy z przedstawicieli poszczególnych kościołów i wyznań zmówił krótką modlitwę za zmarłych i ustawił znicz na pomniku z napisem "Tym, co imion nie mają na grobie, a tylko Bóg wie, jak kto się zowie" stojącym w centralnej części Cmentarza Nieistniejących Cmentarzy.

Michał Rucki z gminy wyznaniowej żydowskiej w Gdańsku powiedział PAP, że takie ekumeniczne spotkanie pokazuje, że "należy pochylać się nad każdą innością, starać się zrozumieć każdą inność i żyć w duchu tolerancji".

Gdański Cmentarz Nieistniejących Cmentarzy upamiętnia nieistniejące już i zniszczone gdańskie nekropolie. To miejsce pamięci otwarto w maju 2002 r. podczas I Światowego Zjazdu Gdańszczan. Urządzono je na terenie powstałego w II połowie XIV wieku Cmentarza Bożego Ciała zamkniętego w 1956 roku, a w latach 60. Zamienionego na park.

Oprócz cmentarza Bożego Ciała w Gdańsku likwidowano też inne nekropolie. Tylko w XIX i w ub. wieku z mapy miasta zniknęło 27 miejsc pochówku różnych wyznań. Na Cmentarzu Nieistniejących Cmentarzy znajduje się 38 płyt nagrobnych pochodzących z XVIII, XIX i XX wieku, ocalałych i przeniesionych tu z różnych zlikwidowanych gdańskich nekropolii. Pod płytą główną, w centralnej części symbolicznego cmentarza złożone są ludzkie szczątki znalezione w czasie budowy pomnika.

Po uroczystości na Cmentarzu Nieistniejących Cmentarzy jej uczestnicy zapalili także znicze przed pomnikiem ofiar epidemii tyfusu, która miała miejsce w Gdańsku tuż po zakończeniu II wojny światowej.

Obelisk ku czci ofiar epidemii został odsłonięty w październiku 2003 r. na terenie Parku Kulturowego Fortyfikacji Miejskich "Grodzisko". W miejscu, gdzie stoi monument, pochowano około 1100 więźniów, głównie Niemców oraz Polaków i osób innych narodowości, zmarłych w ciągu 12 miesięcy od kwietnia 1945 roku w gdańskim więzieniu przy ul. Kurkowej.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Modły na Cmentarzu Nieistniejących Cmentarzy
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.