Wolontariusze kwestują na cmentarzach

Wolontariusze kwestują na cmentarzach
Przewodniczący Społecznego Komitetu Opieki nad Starymi Powązkami, Marcin Święcicki (L) kwestuje na Cmentarzu Powązkowskim w Warszawie, 1 bm. Jak co roku pieniądze zbierane są na renowację nagrobków i kaplic zabytkowego cmentarza. (fot. PAP/Tomasz Gzell)
PAP / ad

Na najbardziej znanym w Krakowie Cmentarzu Rakowickim wolontariusze rozpoczęli w dzień Wszystkich Świętych kwestę, podczas której zbierane są fundusze na odnowę zabytkowych nagrobków. Zbiórka trwa także na cmentarzach: Podgórskim Nowym i Bronowickim.

Kwestę zorganizował po raz 32. Obywatelski Komitet Ratowania Krakowa we współpracy ze stowarzyszeniem Podgorze.pl i Towarzystwem Przyjaciół Bronowic.

Jak poinformował PAP w czwartek przewodniczący komitetu Mikołaj Kornecki, w dzień Wszystkich Świętych oraz prawdopodobnie w najbliższy weekend pieniądze na krakowskich nekropoliach będzie zbierać ponad 100 wolontariuszy, w tym młodzież z Centrum Młodzieży im. dr. Henryka Jordana oraz VIII LO.

Członków i sympatyków komitetu wspomagają, jak co roku, znani krakowianie: aktorzy, muzycy, samorządowcy i politycy. Swój udział w zbiórce zapowiedzieli m.in. Anna Dymna, Jerzy Fedorowicz, Aleksander Kobyliński "Makino", prezydent Krakowa Jacek Majchrowski oraz przewodniczący Rady Miasta Bogusław Kośmider.

"Pieniądze zebrane podczas zbiórki przeznaczymy tradycyjnie na renowację zabytkowych nagrobków i grobowców znajdujących się na cmentarzach" - zapowiedział Kornecki.

DEON.PL POLECA

Według niego w zeszłym roku uzbierano ponad 85 tys. zł. Dzięki temu odnowiono 13 zabytkowych nagrobków na Cmentarzu Rakowickim i dwa na Podgórskim Nowym. Wciąż zbierane są pieniądze na planowany remont grobowca rodzinnego aktorki Heleny Modrzejewskiej na Cmentarzu Rakowickim, w którym spoczywa jej matka oraz brat.

Otwarty w styczniu 1803 roku Cmentarz Rakowicki jest jedną z największych i najbardziej znaną krakowską nekropolią. Spoczywa tu wielu wybitnych Polaków, m.in. Jan Matejko, Helena Modrzejewska, rodziny Estreicherów, Kossaków i Ingardenów, Tadeusz Kantor, Piotr Skrzynecki, Jerzy Bińczycki, Marek Grechuta, Jerzy Nowosielski, Wisława Szymborska, Jerzy Jarocki.

W wojskowej części cmentarza znajduje się grób rodzinny Wojtyłów, w którym pochowani są rodzice Jana Pawła II - Karol i Emilia z Kaczorowskich oraz jego brat Edmund.

Najstarszą krakowską nekropolią jest Stary Cmentarz Podgórski, gdzie pochowany został m.in. przywódca Powstania Krakowskiego Edward Dembowski oraz malarz Walery Eliasz-Radzikowski.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Wolontariusze kwestują na cmentarzach
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.