"Modyfikacje genetyczne embrionów pogwałceniem ludzkiej godności"

"Modyfikacje genetyczne embrionów pogwałceniem ludzkiej godności"
(fot. Ekaterina Georgievskaia/shutterstock.com)
KAI / ms

W rozmowie z agencją CNA, polski duchowny, który jest cenionym na świecie neurobiologiem i bioetykiem, zwraca uwagę, że te modyfikacje genetyczne "pomijają złożone problemy etyczne, związane z tworzeniem i niszczeniem ludzkich embrionów".

Utytułowany neurobiolog i bioetyk ks. dr Tadeusz Pacholczyk, dyrektor ds. edukacji Narodowego Katolickiego Ośrodka Bioetycznego w Filadelfii przypomina, że modyfikacje genetyczne ludzkich embrionów, dokonywane w celu leczenia schorzeń "wydają się godnym pochwały projektem, jednak rzeczywistość jest o wiele bardziej złożona".

Wskazuje na zagrożenia związane z tymi działaniami, w odpowiedzi na przychylne stanowisko brytyjskiej rady bioetycznej w tej sprawie.

W rozmowie z agencją CNA, polski duchowny, który jest cenionym na świecie neurobiologiem i bioetykiem, zwraca uwagę, że te modyfikacje genetyczne "pomijają złożone problemy etyczne, związane z tworzeniem i niszczeniem ludzkich embrionów".

DEON.PL POLECA

Przypomina też, że w celu przeprowadzania takich modyfikacji, embriony powstają najczęściej w warunkach zapłodnienia in vitro, co jest "pogwałceniem ludzkiej godności i ich uprzedmiotowieniem".

"Istoty ludzkie mają prawo przyjść na świat nie w zimnym i bezosobowym świecie szkła labolatoryjnego, ale wyłącznie w kochających, cielesnych objęciach rodziców" - przypomina kapłan.

Ustosunkowuje się w ten sposób do stanowiska Nuffield Council on Bioethics, renomowanej niezależnej brytyjskiej rady bioetycznej, która 17 lipca orzekła, że modyfikacje genetyczne ludzkiego embrionu mogą być moralnie dopuszczalne, jeśli leżą w interesie dziecka i nie przyczyniają się do pogłębiania nierówności, dyskryminacji i podziałów.

"Naszym zdaniem modyfikacja genomu, sama w sobie, nie jest moralnie niedopuszczalna" - powiedziała w rozmowie z brytyjskim dziennikiem "The Guardian" kanclerz Nuffield Council on Bioethics, Karen Yeung.

W odpowiedzi na to skanowisko, wpisujące się w trwającą w Wielkiej Brytanii debatę nt. inżynierii genetycznej i jej moralnych oraz prawnych aspektów, ks. dr Pacholczyk zwraca uwagę, że modyfikacje genetyczne nie będą służyły traktowaniu embrionu jako "pacjenta w łonie matki", ale jako "pożywki laboratoryjnej".

Przypomina, że leczenie to będzie wymagało stworzenia lub rozmrożenia wielu embrionów, które następnie zostaną potraktowane przedmiotowo i poddane działaniom, mającym na celu zweryfikowanie, które z nich, jako najsilniejsze, przeżyć i rozwijać się bez poddawania się chorobom.

"Użycie w stosunku do embrionów technologii modyfikacji genetycznych oznacza dla nich duże ryzyko, związane z ‘mechanicznymi procedurami’, kolejnymi licznymi krokami podejmowanymi w ramach modyfikacji i potencjalnymi ‘nieplanowanymi’ zmianami genetycnzymi, których wystąpienia należy się spodziewać" - argumentuje ks. dr Pacholczyk.

Podkreśla także, że "przyzwolenie na prowadzenie badań z użyciem modyfikacji genetycznej embrionów ludzkich, otworzy bramy do dalszego podporządkowywania wrażliwych istot ludzkich w najwcześniejszej, embrionalnej fazie ich istnienia, które będą tworzone w nieodpowiednich warunkach, modyfikowane, manipulowane i często skazane na umieranie jako element prowadzonego eksperymentu.

Kwestie modyfikacji genetycznych ludzkich embrionów od lat są przedmiotem ożywionej dyskusji. W 2008 r. stanowisko w tej kwestii zajęła watykańska Kongregacja Nauki Wiary, która w instrukcji "Dignitatis personae" przypomina m.in., że "Istota ludzka powinna być szanowana i traktowana jako osoba od chwili swojego poczęcia i dlatego od tej samej chwili należy uznać jej prawa osoby, a wśród nich nade wszystko nienaruszalne prawo każdej niewinnej istoty ludzkiej do życia".

Dokument przestrzega też m.in. przed tzw. "mentalnością eugeniczną" i zaznacza, że "Kościół przypomina także o konieczności powrotu do perspektywy leczenia osób oraz wychowywania do przyjmowania życia ludzkiego wraz z jego rzeczywistymi historycznymi ograniczeniami".

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

"Modyfikacje genetyczne embrionów pogwałceniem ludzkiej godności"
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.