Moskwa: stali 10 godzin, by zobaczyć relikwie

Moskwa: stali 10 godzin, by zobaczyć relikwie
(fot. E.Kryzhanivskyi / Shutterstock.com)
KAI / kw

Niesłabnącym zainteresowaniem cieszy się relikwiarz ze szczątkami św. Mikołaja Biskupa, wypożyczony do Rosji z włoskiego miasta Bari. Do moskiewskiej świątyni Chrystusa Zbawiciela przybyły one 22 maja i do 7 czerwca rano obejrzało je 432,6 tys. ludzi.

W kolejce do nich trzeba obecnie stać do 10 godzin, podczas gdy jeszcze w sobotę 3 czerwca czas ten wynosił 6-7 godzin.

Największą cerkiew rosyjską otwierają o godz. 8 rano, w soboty natomiast - godzinę wcześniej. W związku z ogromnym zainteresowaniem i wielkim napływem zwiedzających organizatorzy wystawienia relikwii wezwali ochotników, którzy byliby gotowi dyżurować przy relikwiarzu.

Zapowiedzieli ponadto, że wszyscy, którzy chcieliby śpiewać modlitwy przed doczesnymi szczątkami świętego biskupa, winni zgłaszać się z dużym wyprzedzeniem, gdyż rozkład zmian dla chórów i wykonawców indywidualnych szybko się zapełnia.

Relikwia, którą jest dziewiąte żebro św. Mikołaja, znajdujące się blisko serca, będzie przebywać w Moskwie do 12 lipca, po czym zawiozą ją do Sankt-Petersburga, gdzie pozostanie do 28 lipca.

Według mediów rosyjskich, tak wielkie zainteresowanie relikwią jest nieco zaskakujące, gdyż w samej Moskwie (w siedmiu cerkwiach) i w regionie również znajdują się różne szczątki tego świętego - jednego z najbardziej czczonych w Rosji i na Rusi. Mimo to właśnie relikwiarz z Bari przyciąga do świątyni Chrystusa Zbawiciela wielkie rzesze turystów i pielgrzymów. Większość zwiedzających modli się do biskupa o zdrowie dla siebie i swych bliskich oraz o powodzenie w sprawach zawodowych i osobistych i proszą o błogosławieństwo.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Moskwa: stali 10 godzin, by zobaczyć relikwie
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.