Mozambik: kraj podnosi się po uderzeniu cyklonu. Pomoc niosą Caritas oraz międzynarodowe organizacje humanitarne

Mozambik: kraj podnosi się po uderzeniu cyklonu. Pomoc niosą Caritas oraz międzynarodowe organizacje humanitarne
(fot. depositphotos.com)
vaticannews.va / pchi

Trzy tygodnie po uderzeniu tropikalnego cyklonu Mozambik powoli podnosi się do życia.

Dzięki staraniom Caritas Internationalis i międzynarodowym organizacjom humanitarnym ofiary otrzymują wodę pitną, żywność i lekarstwa. Tysiące ludzi udało się także zaszczepić przeciwko cholerze. Powstrzymanie epidemii tej choroby jest jednym z priorytetowych działań służb medycznych.

CZYTAJ: Caritas Polska przekazała 100 tys. dla ofiar cyklonu w Mozambiku »

Niesienie pomocy ofiarom cyklonu, który spustoszył Mozambik było utrudnione przez obfite deszcze, które nieprzerwanie padały przez dziesięć dni.
"Gdy wyszło słońce, z ogromną siłą ruszyła machina pomocy humanitarnej"
- mówi ks. Maurizio Bolzon. Ten włoski misjonarz pracuje w mieście Beira, które najbardziej ucierpiało w wyniku kataklizmu. To właśnie w nim odnotowano prawie tysiąc przypadków zachorowania na cholerę.
"Jestem proboszczem na ogromnym obszarze wokół lotniska w Beira. To bardzo uboga dzielnica składająca się wyłącznie z baraków. Po przejściu cyklonu wiele domów zniknęło z powierzchni ziemi, nie było też ani jednego domu, na którym ostałby się dach. Nieustannie padało i woda zalewała skromny dobytek tych ludzi: materace do spania, ubrania, a także skromne zapasy"
- mówi Radiu Watykańskiemu ks. Bolzon.
- Dla tych ludzi strata worka ryżu czy kukurydzy, które miały starczyć na najbliższe miesiące oznacza jedno - głód, który zaczyna zaglądać w oczy wielu naszym mieszkańcom. Mnie zafascynowała siła, jaką w sobie mają. Zaraz po kataklizmie powiedzieli: «Straciliśmy wszystko, ale ważne jest to, że żyjemy» i wzięli się do pracy, bez narzekania zaczęli odbudowywać swe ubogie domy. Ta ich siła wewnętrzna w obliczu kataklizmu jest dla mnie niesamowitym przykładem".

DEON.PL POLECA

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Mozambik: kraj podnosi się po uderzeniu cyklonu. Pomoc niosą Caritas oraz międzynarodowe organizacje humanitarne
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.