Msza św. w intencji profesora Zbigniewa Religi
Przyjaciele, uczniowie, współpracownicy i mieszkańcy Zabrza uczestniczyli w niedzielę w zabrzańskim kościele pod wezwaniem św. Anny we mszy św. w intencji profesora Zbigniewa Religi. W poniedziałek mija pierwsza rocznica śmierci kardiochirurga i polityka.
We mszy świętej uczestniczyła żona profesora, Anna Religa. Jak mówiła, ból po odejściu męża wciąż jest taki jak przed rokiem, a każdy przyjazd do Zabrza jest dla niej bardzo wzruszający. "Staram się być tu jak najczęściej, bo czuję, że mam tu mnóstwo przyjaciół" - powiedziała po mszy żona profesora.
Dyrektor zabrzańskiej Fundacji Rozwoju Kardiochirurgii (FRK) dr Jan Sarna powiedział, że przykład profesora Religi pokazuje, że jednak niektórzy ludzie są niezastąpieni. "Bywają takie sytuacje, takie dni, kiedy okazuje się, że bardzo nam go brakuje - i nie chodzi tu o codzienność, ale o takie sytuacje nadzwyczajne" - wyjaśnił Sarna, który należał do grona wieloletnich przyjaciół i współpracowników Religi.
Podczas mszy odczytano list wystosowany przez prezydenta Lecha Kaczyńskiego. Zaznaczył on, że Religa był wyjątkowym politykiem, lekarzem i zabrzaninem. O osiągnięciach prof. Religi pamiętają tysiące serc, które wciąż biją dzięki niemu - przypomniał prezydent w liście.
Profesor Religa zmarł 8 marca 2009 r. po długiej walce z ciężką chorobą. Miał 70 lat. 13 marca trumna z jego ciałem została złożona do grobu w tzw. Alei Profesorskiej na Cmentarzu Wojskowym przy ul. Powązkowskiej w Warszawie.
Był założycielem Fundacji Rozwoju Kardiochirurgii, wieloletnim Przewodniczącym Rady Fundacji. Był nauczycielem wielu lekarzy i twórcą programu transplantacji serca w Polsce. Jego wychowankami są czołowi polscy kardiochirurdzy.
Chociaż ostatnie lata życia spędził w Warszawie, to jego największe sukcesy zawodowe związane są z Zabrzem. Tu 15 sierpnia 1985 r. przeprowadził pierwszą operację na sercu, a kilka miesięcy później - pierwszą udaną transplantację serca w Polsce. W 1988 r. z jego inicjatywy powstała Pracownia Sztucznego Serca Śląskiej Akademii Medycznej. Zainicjował programy: polskie sztuczne serce, robot chirurgiczny, zastawka autologiczna. Przyczynił się do ustanowienia rządowego Programu Wieloletniego na lata 2007 - 2011 pod nazwą "Polskie Sztuczne Serce". W ostatnich latach był posłem klubu PiS.
"Profesor Zbigniew Religa był dla nas wzorem pracowitości, wytrwałości, determinacji w dążeniu do celu. Był bezpośredni, ludzki, nie było dla niego ludzi różnych kategorii. Dla niego człowiek był człowiekiem. Wiele osób zawdzięcza Mu życie. Na zawsze pozostanie w naszej pamięci i sercach" - napisali przedstawiciele FRK na stronie internetowej Fundacji.
Skomentuj artykuł