Msza za Europę w katedrze w Strasburgu

Msza za Europę w katedrze w Strasburgu
(fot. Jordan Prestrot / flickr.com)
Radio Watykańskie / slo

Msza za Europę odprawiona została 17 stycznia w katedrze w Strasburgu. W liturgii uczestniczyli komisarze Unii Europejskiej, parlamentarzyści, przedstawiciele Rady Europy oraz sędziowie Europejskiego Trybunału Praw Człowieka.

Na znaczenie chrześcijaństwa w budowaniu sprawiedliwości i światowego pokoju wskazał w homilii stały obserwator Stolicy Apostolskiej przy Radzie Europy. Ks. Aldo Giordano podkreślił, że współcześnie, kiedy wielu stawia wyłącznie na osiągnięcia techniki i nauki, konieczną rzeczą jest rozpalenie na nowo światła wiary i wspólne poszukiwanie Boga. Bez tego trudno bowiem nadać sens życiu i uchronić się przed przepaścią rozpaczy. Nawiązują do trwającego w wielu zakątkach świata prześladowania chrześcijan watykański dyplomata podkreślił konieczność uwrażliwiania na ten problem instytucji europejskich.

Mszy za Europę przewodniczył arcybiskup Strasburga Jean-Pierre Grallet. Samego ks. Giordano uderzyła znaczna liczba przedstawicieli życia publicznego Europy, przybyłych na nabożeństwo. Zdaniem watykańskiego dyplomaty świadczy to o pewnym otwarciu tych środowisk na obecność religii w przestrzeni publicznej. Dowodem tego jest też większa wrażliwość na kwestię wolności religijnej w świecie, a także reakcja na zapowiedź beatyfikacji Jana Pawła II.

„Na tę wiadomość zareagowano radością, co odczułem tu, w Radzie Europy, przy instytucjach europejskich, ale także nadzieją – powiedział Radiu Watykańskiemu ks. Giordano. – Jan Paweł II jest uznawany za bohatera nowej Europy. Był jej protagonistą widząc, że Europa nie może przetrwać z murem, który ją dzielił. Trzeba było przekroczyć ten mur i zacząć oddychać obu symbolicznymi płucami, trzeba było wyzwolić się z ideologicznej wizji.

W ubiegłym wieku doświadczyliśmy nieszczęścia ideologii, które zwiodły Europę i cały świat na manowce i które w jakiś sposób chciały wyeliminować Boga i religię. Jan Paweł II mówił też: Europa potrzebuje Boga, Europa powinna odkryć swoje chrześcijańskie korzenie, Europa musi stać się przestrzenią prawdziwej wolności, rzeczywistej więzi społecznej. I to właśnie doprowadziło do pokonania tego strasznego muru, który dzielił nasz kontynent”.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Msza za Europę w katedrze w Strasburgu
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.