Muzułmanie i katolicy przeciw przemocy
Potępieniem wszelkich form ekstremizmu i przemocy, szczególnie popełnianym w imię religii zakończyło się IX Kolokwium Dialogu Międzyreligijnego między Ośrodkiem Dialogu Międzyreligijnego Organizacji Kultury i Stosunków Islamskich, działającej przy irańskim ministerstwie kultury, oraz Papieskiej Rady ds. Dialogu Międzyreligijnego.
Odbyło się ono w dniach 25-26 listopada w Teheranie. Współprzewodniczyli mu szefowie obu instytucji: Abuzar Ibrahimi Turkaman i kard. Jean-Louis Tauran.
Temat spotkania: "Chrześcijanie i muzułmanie w konstruktywnym dialogu dla dobra społeczeństwa" został przedstawiony z perspektywy szyickiej i katolickiej. Mówiono o duchowości - jej naturze, roli i metodach jej promocji, o roli mediów w promowaniu kultury dialogu i o wartościach religijnych jako odpowiedzi na religijny ekstremizm i przemoc.
W opublikowanym 27 listopada komunikacie końcowym podkreślono, że uczestnicy spotkania zgodzili się co do tego, iż dwie dekady dialogu między obu instytucjami stały się okazją do lepszego wzajemnego poznania i zrozumienia. Ich zdaniem konstruktywny dialog chrześcijańsko-muzułmański odgrywa kluczową rolę w czynieniu społeczeństwa lepszym. Wezwali media do promocji pozytywnych relacji między wyznawcami obu religii.
Wskazali też, że duchowość jest zarazem darem Bożym i owocem drogi człowieka prowadzącej ku prawdzie. Prawdziwa duchowość uzdalnia do odkrycia obecności i działania Boga w nas samych i świecie.
Następne kolokwium odbędzie się w 2016 r. w Rzymie, a poprzedzi je spotkanie przygotowawcze w 2015 r.
Skomentuj artykuł