Muzułmanka zastępuje katolika jako sekretarz Religions for Peace

Muzułmanka zastępuje katolika jako sekretarz Religions for Peace
(fot. rfp.org)
KAI / kk

Podczas obradującego w Lindau nad Jeziorem Bodeńskim 10. zgromadzenia światowego ruchu Religions for Peace (Religie dla Pokoju), nastąpiła zmiana na stanowisku sekretarza generalnego.

Następczynią pełniącego dotychczas tę funkcję katolika Williama F. Vendleya z USA została po raz pierwszy kobieta, urodzona w 1968 roku w Kairze muzułmanka Azza Karam. Obrady tego największego na świecie związku wspólnot religijnych ze 100 krajów, kończą się 23 sierpnia.

Karam pracuje w Nowym Jorku w ONZ-owskim Funduszu Ludnościowym, ponadto kieruje przy ONZ grupą roboczą ds. religii i rozwoju. Jak wynika z informacji waszyngtońskiego "Berkley Center for Religion, Peace & World Affairs", w przeszłości opiekowała się m.in. regionalnymi programami oświatowymi w regionie arabskim. Była też przewodniczącą komitetu religijnych organizacji pozarządowych przy ONZ.

Urodzony w 1947 roku katolicki teolog Vendley był przez 25 lat sekretarzem generalnym Religions for Peace. W tym czasie uczestniczył m.in. w staraniach o zaprowadzenie pokoju w konfliktach w Bośni i Hercegowinie, Sierra Leone i w Iraku, pracował w ministerstwie spraw zagranicznych USA i angażował się w ONZ-owską sieć "rozwiązań dla zrównoważonego rozwoju".

Istniejące od 1970 roku stowarzyszenie Religions for Peace jest największym na świecie związkiem wspólnot religijnych ze 100 krajów, a swoją główną siedzibę ma w Nowym Jorku. Jego celem jest rozwijanie dialogu i współpracy między wyznawcami różnych religii. Przedstawiciele wyznań, należących do tej organizacji pełnili rolę mediatorów w sytuacjach wojen i kryzysów, m.in. po klęskach żywiołowych w Haiti, Nepalu czy Japonii, a także w regionach ogarniętych konfliktami zbrojnymi w Bośni i Hercegowinie, Kosowie, Sierra Leone, Liberii, Sri Lance i w Syrii.

DEON.PL POLECA

Związek jest od 1973 akredytowany przy ONZ jako organizacja pozarządowa. Jego zgromadzenia światowe odbywają się co 5-6 lat. Ostatnie z dotychczasowych odbyło się w 2013 roku w Wiedniu; obecne w Lindau jest pierwszym na terenie Niemiec.

Wśród ok. 900 uczestników kończącego się dziś zgromadzenia pod hasłem "Caring for Our Common Future - Advancing Shared Well-Being" (Troszcząc się o naszą wspólną przyszłość - wspieramy dobro wspólne dla wszystkich) są przedstawicieli kilkunastu religii, m.in. bahaizmu, buddyzmu, chrześcijaństwa, judaizmu, islamu i zoroastryzmu, a także grup etnicznych.

Jednym z punktów zgromadzenia była "procesja religii", która przeszła ulicami Lindau. Barwną procesję zakończyły modlitwy, medytacje i błogosławieństwa przy "Ring for Peace" - 7,5-metrowej wysokości rzeźbie w drewnie, przygotowanej z okazji konferencji. Rzeźba umieszczona w parku w Lindau wykonana jest z 36 gatunków drzewa z różnych krajów świata, a jej połączone z sobą elementy mają symbolizować "komplementarne wobec siebie religie".

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Muzułmanka zastępuje katolika jako sekretarz Religions for Peace
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.