Muzułmanka zastępuje katolika jako sekretarz Religions for Peace
Podczas obradującego w Lindau nad Jeziorem Bodeńskim 10. zgromadzenia światowego ruchu Religions for Peace (Religie dla Pokoju), nastąpiła zmiana na stanowisku sekretarza generalnego.
Karam pracuje w Nowym Jorku w ONZ-owskim Funduszu Ludnościowym, ponadto kieruje przy ONZ grupą roboczą ds. religii i rozwoju. Jak wynika z informacji waszyngtońskiego "Berkley Center for Religion, Peace & World Affairs", w przeszłości opiekowała się m.in. regionalnymi programami oświatowymi w regionie arabskim. Była też przewodniczącą komitetu religijnych organizacji pozarządowych przy ONZ.
Urodzony w 1947 roku katolicki teolog Vendley był przez 25 lat sekretarzem generalnym Religions for Peace. W tym czasie uczestniczył m.in. w staraniach o zaprowadzenie pokoju w konfliktach w Bośni i Hercegowinie, Sierra Leone i w Iraku, pracował w ministerstwie spraw zagranicznych USA i angażował się w ONZ-owską sieć "rozwiązań dla zrównoważonego rozwoju".
Istniejące od 1970 roku stowarzyszenie Religions for Peace jest największym na świecie związkiem wspólnot religijnych ze 100 krajów, a swoją główną siedzibę ma w Nowym Jorku. Jego celem jest rozwijanie dialogu i współpracy między wyznawcami różnych religii. Przedstawiciele wyznań, należących do tej organizacji pełnili rolę mediatorów w sytuacjach wojen i kryzysów, m.in. po klęskach żywiołowych w Haiti, Nepalu czy Japonii, a także w regionach ogarniętych konfliktami zbrojnymi w Bośni i Hercegowinie, Kosowie, Sierra Leone, Liberii, Sri Lance i w Syrii.
Związek jest od 1973 akredytowany przy ONZ jako organizacja pozarządowa. Jego zgromadzenia światowe odbywają się co 5-6 lat. Ostatnie z dotychczasowych odbyło się w 2013 roku w Wiedniu; obecne w Lindau jest pierwszym na terenie Niemiec.
Wśród ok. 900 uczestników kończącego się dziś zgromadzenia pod hasłem "Caring for Our Common Future - Advancing Shared Well-Being" (Troszcząc się o naszą wspólną przyszłość - wspieramy dobro wspólne dla wszystkich) są przedstawicieli kilkunastu religii, m.in. bahaizmu, buddyzmu, chrześcijaństwa, judaizmu, islamu i zoroastryzmu, a także grup etnicznych.
Jednym z punktów zgromadzenia była "procesja religii", która przeszła ulicami Lindau. Barwną procesję zakończyły modlitwy, medytacje i błogosławieństwa przy "Ring for Peace" - 7,5-metrowej wysokości rzeźbie w drewnie, przygotowanej z okazji konferencji. Rzeźba umieszczona w parku w Lindau wykonana jest z 36 gatunków drzewa z różnych krajów świata, a jej połączone z sobą elementy mają symbolizować "komplementarne wobec siebie religie".
Skomentuj artykuł