Muzułmański król sponsorem renowacji grobu Jezusa
Jego Wysokość, król Jordanii Abdullah II postanowił przeznaczyć środki finansowe na renowację grobu Jezusa w Bazylice Grobu Świętego w Jerozolimie. Kancelaria królewska poinformowała o darowiźnie Teofila III, prawosławnego patriarchę Jerozolimy (a zarazem całej Palestyny i Jordanii).
Patriarcha stwierdził, że królewska dynastia Haszymidów nie tylko słowami, ale też czynami potwierdza fakt pokojowego współistnienia muzułmanów i chrześcijan w Ziemi Świętej.
Jak stwierdził Teofil III, król Abdullah II i jego rodzina zawsze odgrywali wyjątkową rolę w zachowywaniu chrześcijańskiego i muzułmańskiego dziedzictwa w Jerozolimie i na Terytoriach Okupowanych: - Król Abdullah wspiera wysiłki wszystkich Jordańczyków, aby zasiać ziarno miłości i braterstwa między muzułmanami i chrześcijanami.
- Widać owoce tych działań w czasie, gdy wojny religijne niszczą całe kraje - dodał patriarcha.
Patriarcha Teofil III stwierdził również, że: - Nasze kościoły będą modlić się o pokój i bezpieczeństwo w Jordanii, jej armię, służby bezpieczeństwa, naród i jej przywódcę, który uczciwie i sprawiedliwie przestrzega Traktatu Omara.
Omar był kalifem, drugim następcą po Proroku Muhammadzie. Tradycyjnie uznaje się, że to za jego rządów skodyfikowano umowę zawartą między muzułmanami a "ludami księgi" (przede wszystkim - chrześcijanami, sabejczykami i żydami) na terenach podbitych przez muzułmanów. Z jednej strony sankcjonowała ona status "ludów księgi" jako obywateli drugiej kategorii w Kalifacie (a potem w innych państwach muzułmańskich), ale z drugiej strony nadawała im specjalną ochronę.
Dynastia Haszymidów tradycyjnie uznaje dziadka Proroka (Haszima ibn Abd al-Manafa) za założyciela rodu. Od X wieku do 1924 roku jej przedstawiciele byli strażnikami miejsc świętych islamu na Półwyspie Arabskim. Król Abdullah II i jego żona, królowa Rania (z pochodzenia Palestynka) cieszą się dużą popularnością w regionie.
Podczas zeszłorocznych Świąt Bożego Narodzenia król wydał specjalne oświadczenie, w którym stwierdził, że "arabscy chrześcijanie są integralną częścią naszej (tj. jordańskiej - przyp. red.) przeszłości, teraźniejszości i przyszłości".
Darowizna króla Abdullaha II została przekazana kilka tygodni po zawarciu umowy między patriarchą Jerozolimy Teofilem III, franciszkańskim kustoszem Ziemi Świętej o. Pierbattista Pizzaballą oraz ormiańskim patriarchą Jerozolimy Nurhanem Manugianem.
W ramach prac renowacyjnych kaplica zostanie rozebrana i zbudowana od nowa w identycznym kształcie. Zastąpione zostaną jedynie te jej elementy, które są w zbyt kiepskim stanie lub wręcz zniszczone. Marmurowe płyty znajdujące się w dobrym stanie zostaną oczyszczone. Cała struktura nośna kaplicy będzie wzmocniona.
Prace te zostaną sfinansowane przez trzy wspomniane Kościoły, a także z funduszy przydzielonych przez rząd Grecji i pochodzących od prywatnych dobroczyńców. Swój udział w kosztach ma mieć także międzynarodowa organizacja World Monuments Fund, zajmująca się ochroną światowej architektury historycznej i dziedzictwa kulturowego.
Przeczytaj także, co islam mówi o Jezusie.
Skomentuj artykuł