N. Jork: Papieski apel o rozbrojenie nuklearne

Radio Watykańskie

„Pokój opiera się na zaufaniu i respektowaniu podjętych zobowiązań, a nie tylko na równowadze sił” – przypomniał Papież w apelu wystosowanym na zakończenie audiencji. Nawiązał w nim do trwającej od 3 do 28 maja w Nowym Jorku 8. Konferencji Przeglądowej w sprawie Traktatu o Nierozprzestrzenianiu Broni Jądrowej.

„Popieram inicjatywy zmierzające ku stopniowemu rozbrojeniu i utworzeniu obszarów wolnych od broni nuklearnej w perspektywie ich całkowitej eliminacji z naszego globu – powiedział Benedykt XVI. – Zachęcam wszystkich uczestników nowojorskiego spotkania do przezwyciężania uwarunkowań historycznych oraz cierpliwego tworzenia politycznych i gospodarczych podstaw pokoju. Niech to pomoże integralnemu rozwojowi ludzkiemu i autentycznym aspiracjom narodów” – mówił Papież.

Na oenzetowski szczyt w sprawie Traktatu o Nierozprzestrzenianiu Broni Jądrowej przybyły do Nowego Jorku delegacje blisko 200 państw i 121 organizacji pozarządowych. Są tam też tysiące demonstrantów. Szczególną wymowę ma obecność 2 tys. japońskich buddystów i chrześcijan. Są wśród nich tacy, którzy przeżyli nuklearny atak z 9 sierpnia 1945 r. Towarzyszą im katoliccy biskupi Nagasaki i Hiroszimy, czyli miast, na które spadły wówczas amerykańskie bomby. Arcybiskup Nagasaki Joseph Mitsuaki Takami przywiózł ze sobą pozostałości figury Matki Bożej z tamtejszej katedry, zniszczonej wówczas atomową eksplozją. Przed dwoma tygodniami, 21 kwietnia, japoński hierarcha był z tymi swoistymi relikwiami na placu św. Piotra. Papież pobłogosławił je wtedy na zakończenie audiencji ogólnej. Abp Mitsuaki Takami urodził się w mieście, którego jest obecnie metropolitą, 6 marca 1946 r., w niecałych siedem miesięcy po bombardowaniu. Podczas niego był więc już w łonie matki. Poniosły wówczas śmierć jego dwie ciotki i babka, a kuzyn zmarł 14 lat później na chorobę popromienną.

Metropolita Nagasaki oraz biskup Hiroszimy Atsumi Misu wystąpili 4 maja w nowojorskiej siedzibie ONZ. Przeczytali uczestnikom konferencji o nierozprzestrzenianiu broni jądrowej swój wspólny komunikat. „Jako katoliccy biskupi z jedynego kraju, który doznał ataku nuklearnego, prosimy prezydenta USA, rząd japoński i przywódców wszystkich innych krajów, by uczynili wszystko dla wykluczenia broni atomowej” – czytamy w dokumencie. Hierarchowie podkreślają, że zbrojenia atomowe są szaleństwem. Winę za dramat będący ich skutkiem przypisują nie tylko Stanom Zjednoczonym, choć to one zrzuciły bomby na ich kraj. Odpowiedzialne są wszystkie kraje miłujące wojnę, w tym także sama Japonia. Dlatego trzeba dążyć do budowy świata bez broni atomowej i bez wojen. Japońscy biskupi przypominają, że na całym globie jest 20 tys. głowic nuklearnych. Wyrażają nadzieję na międzynarodowe porozumienie co do ograniczenia ich liczby.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

N. Jork: Papieski apel o rozbrojenie nuklearne
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.