Na Wielki Post kard. Schönborn proponuje „rozbrojenie słów”

Na Wielki Post kard. Schönborn proponuje „rozbrojenie słów”
Kard. Christoph Schönborn - fot. Th1979, CC BY-SA 3.0 www.creativecommons.org/licenses/by-sa/3.0/>, via Wikimedia Commons
KAI / pzk

Na tegoroczny czas Wielkiego Postu kardynał Christoph Schönborn proponuje „post od słów” „Ważniejsze od tego, by mniej jeść, jest to, by mniej mówić źle!”, przekonuje arcybiskup Wiednia w swoim cotygodniowym komentarzu na łamach wydawanej w Wiedniu bezpłatnej gazety „Heute” 16 lutego.

Sugeruje, by przede wszystkim „nie pozwalać na to, aby z naszych ust wychodziły krzywdzące słowa”, gdyż nienawistne posty i obraźliwe komentarze w mediach społecznościowych zatruwają życie. Dlatego rozpoczęty w Środę Popielcową okres Wielkiego Postu powinien być wykorzystywany mniej do rezygnacji z niektórych pokarmów lub utraty wagi, ale raczej do „refleksji nad tym, co jest ważne w życiu”.

DEON.PL POLECA
Świat obecnie się zbroi, więc przynajmniej słowa powinny być rozbrojone. „Boję się tegorocznych kampanii wyborczych”, przyznał kard. Schönborn nawiązując do tegorocznych wyborów do Parlamentu Europejskiego i parlamentu austriackiego (Rady Narodowej). W tym kontekście zwrócił uwagę, że na klimat w społeczeństwie miałyby uzdrawiający i pozytywny wpływ słowa pocieszenia i pojednania. „Dziękuję”, „proszę”, „wybacz” często sprawiają prawdziwe cuda! „Taki post jest potrzebny nam wszystkim”, uważa arcybiskup Wiednia.

Kard. Schönborn przypomniał, że dla katolików Wielki Post kończy się po 40 dniach uroczystością Zmartwychwstania Pańskiego – Wielkanocą. W okresie postu katolików od dawna obowiązuje powstrzymanie się od spożywania mięsa w piątki. Inne religie również mają zasady dotyczące postu: „Prawosławni poszczą wegańsko, muzułmanie w Ramadanie (rozpoczynającym się w tym roku 10 marca) powstrzymują się od jedzenia i picia w ciągu dnia”. Obecnie popularny jest tak zwany post terapeutyczny, niezależnie od wyznania. „Ale czy w poście chodzi tylko o utratę wagi? O wiele cenniejsze jest zastanowienie się nad tym, co jest ważne w życiu” – stwierdził arcybiskup Wiednia podkreślając głębsze znaczenie okresu Wielkiego Postu.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
Victor Codina SJ

Jeśli chcemy znaleźć Jezusa, musimy udać się do Nazaretu

Za sprawą papieża Franciszka w Kościele dokonują się głębokie przemiany. Franciszek wzywa do przekraczania murów kościołów i wychodzenia na ulice oraz na wszelkie peryferia: społeczne, intelektualne...

Skomentuj artykuł

Na Wielki Post kard. Schönborn proponuje „rozbrojenie słów”
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.