"Nadszedł czas na ochronę ludzkiego ducha"

9 lat temu
KAI / drr

Wydaje się, że nadszedł najwyższy czas, by upomnieć się o ochronę ludzkiego ducha - powiedział znany filozof prof. dr. hab. Tadeusz Gadacz 16 stycznia podczas II Kieleckich Spotkań Chrześcijańsko-Żydowskich Tikkun-Naprawa.

Wykład prof. Tadeusza Gadacza na temat "Kryzysu człowieczeństwa europejskiego" zainaugurował cykl wykładów, debat i paneli, które odbędą się w ramach Kieleckich Spotkań pod wspólnym tytułem "Pro Memoria prof. Jana Karskiego".

Prof. Gadacz przed rozpoczęciem wykładu podkreślił, że miał przyjemność poznać osobiście prof. Jana Karskiego, a teraz w uznaniu jego wkładu do rozwoju współczesnego świata ochoczo przyjął zaproszenie do udziału w Kieleckich Spotkaniach.

Zdaniem prof. Gadacza, po okresie ochrony przyrody "nadszedł czas ochrony humanum". - Powinno być, co prawda, odwrotnie, niemniej jednak dobre i to. Ochrona człowieczeństwa jest konieczna, ponieważ uległo dewastacji środowisko społeczne i kulturowe, rokujące nadzieje na pewien rozwój człowieka - mówił prof. Gadacz.

- Nakłady poniesione na ochronę humanum mają także wymiar ekonomiczny. Coraz więcej bowiem środków wydatkujemy na procedury karne, więzienia, domy poprawcze, systemy monitoringowe, inne systemy kontroli, także sieci internetowej - dodał mówca.

Wybitny filozof wspomniał, że Polska jest krajem, w którym jest najwięcej w Europie strzeżonych osiedli i domów.

- Nakłady na ochronę humanum, podobnie, jak i przyrody, mają to do siebie, że nie przynoszą szybkiego zwrotu. Przynoszą jednak zwrot długoterminowy, długofalowy. Konieczne są dla ocalenia europejskich cywilizacji poprzez ocalenie europejskiego człowieczeństwa. Konieczne są nakłady na sferę humanistyczną: wychowanie, wykształcenie, kulturę, te wszystkie dziedziny ludzkiego życia, które otwierają rozwój człowieka na wartości wyższe, owe etyczne - podkreślił gość Kieleckich Spotkań.

Wykład prof. Tadeusza Gadacza wywołał wśród słuchaczy dyskusję na poruszone tematy. Widownię stanowili m.in. pracownicy naukowi kieleckich uczelni, ale też duchowni większości wyznań chrześcijańskich. Po wykładzie żywo komentowano poruszane zagadnienia.

Prof. dr hab. Tadeusz Gadacz jest wybitnym filozofem i teologiem, uczniem ks. prof. Józefa Tischnera. Obecnie pełni funkcję dyrektora Instytutu Filozofii i Socjologii Uniwersytetu Pedagogicznego w Krakowie. Jest także wykładowcą Collegium Civitas. W latach 2003-2007 przewodniczył Komitetowi Nauk Filozoficznych PAN. Jest autorem ponad 160 publikacji naukowych, w tym: "O umiejętności życia" (2002), "O ulotności życia" (2008), "Historia filozofii XX wieku. Nurty", t. 1-2.

17 stycznia w ramach Dnia Judaizmu w auli kieleckiego Wyższego Seminarium Duchownego odbędzie się konferencja "Nasz Papież. Jan Paweł II i Żydzi", z udziałem prof. Stanisława Krajewskiego i Janusza Poniewierskiego.

Prof. Krajewski jest wykładowcą w Instytucie Filozofii UW. Zajmuje się logiką i filozofią matematyki oraz filozofią judaizmu i dialogiem międzyreligijnym; autor wielu publikacji naukowych i popularnych. Od 20 lat współprzewodniczy Polskiej Rady Chrześcijan i Żydów. Jest konsultantem Amerykańskiego Komitetu Żydów, współpracownikiem powstającego Muzeum Historii Żydów Polskich.

Janusz Poniewierski jest publicystą katolickim, wieloletnim redaktorem miesięcznika "Znak", współautorem podręczników do katechezy. Jest też autorem kilku książek o Janie Pawle II, m.in. "Pontyfikat 1978-2005" i "Kwiatki Jana Pawła II" oraz redaktorem wyborów tekstów Jana Pawła II - pt. "Pascha z błogosławionym Janem Pawłem II" i edycji "Dzieł zebranych" Jana Pawła II.

Organizatorem II Kieleckich Spotkań Chrześcijańsko Żydowskich Tikkun-Naprawa jest Stowarzyszenie im. Jana Karskiego, współorganizatorem Urząd Miasta Kielce. Patronat medialny objęła Katolicka Agencja Informacyjna.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

"Nadszedł czas na ochronę ludzkiego ducha"
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.