Tydzień ekumeniczny w arch. białostockiej

Tydzień ekumeniczny w arch. białostockiej
(fot. flickr.com/ by Finizio)
KAI / ad

Modlitwy, dyskusje, spotkania młodzieży, koncert ekumeniczny oraz inne imprezy kulturalne przewiduje program tegorocznego Tygodnia Powszechnej Modlitwy o Jedność Chrześcijan w archidiecezji białostockiej. Hierarchowie Kościoła rzymskokatolickiego i prawosławnego wygłoszą kazania podczas wspólnych nabożeństw, a w seminarium duchownym odbędzie się trójgłos ekumeniczny katolicko-protestancko-prawosławny.

Tydzień Ekumeniczny w Białymstoku od kilku lat organizowany jest wspólnie przez Kościół rzymskokatolicki, prawosławny, luterański i baptystów. "Przygotowania i uczestnictwo w ekumenicznych przedsięwzięciach są okazją do wzajemnego poznania, to zaś zbliża i umacnia nadzieję, że pełna jedność pomiędzy wyznawcami Chrystusa stanie się faktem" - podkreśla ks. Radosław Kimsza, referent ds. ekumenizmu archidiecezji białostockiej.

"W wielu dziedzinach już jesteśmy jednością. Realizuje się ona w tzw. ekumenizmie praktycznym - w pracy, sąsiedztwie, a także ekumenizmie duchowym, kiedy wspólnie modlimy się przez Jezusa Chrystusa, w Duchu Świętym do Ojca. Tydzień Ekumeniczny stwarza taką okazję. Będziemy także i w tym roku, we wspólnocie wierzących w Chrystusa prosić, byśmy byli jedno" - dodaje ks. Kimsza.

Tydzień Ekumeniczny w archidiecezji białostockiej tradycyjnie rozpocznie spotkanie gimnazjalistów, które odbędzie się 18 stycznia w Zespole Szkół Ponadgimnazjalnych nr 1 w Białymstoku. Młodzi ludzie pod kierunkiem katechetów i pedagogów zastanawiać się będą jak głosić Ewangelię młodemu człowiekowi.

Abp Edward Ozorowski, metropolita białostocki, w prawosławne święto Jordanu przypadające 19 stycznia, wygłosi kazanie w cerkwi pw. Świętego Ducha w Białymstoku. Nabożeństwu w intencji jedności chrześcijan przewodniczył będzie abp Jakub, ordynariusz prawosławnej diecezji białostocko-gdańskiej. Początek nabożeństwa o godz. 17.00.

DEON.PL POLECA

20 stycznia, już po raz ósmy, w Zespole Szkół Handlowo-Ekonomicznych w Białymstoku odbędzie się Międzyszkolne Ekumeniczne Spotkanie Młodych, na które została zaproszona młodzież starszych klas wszystkich szkół ponadgimnazjalnych Białegostoku wraz z katechetami. W tym samym dniu odbędzie się wieczór ekumeniczny w Książnicy Podlaskiej, podczas którego będzie miała miejsce promocja tomiku refleksji pt. "Przemienieni przez zwycięstwo Jezusa Chrystusa".

W niedzielę 22 stycznia w kaplicy Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego w Białymstoku odprawione zostanie nabożeństwo ekumeniczne. Kazanie podczas nabożeństwa wygłosi ks. kmdr Zbigniew Rećko z Kościoła rzymskokatolickiego. O godz. 18.00 w kościele pw. Matki Bożej Fatimskiej w Białymstoku odbędzie się główne nabożeństwo Tygodnia Ekumenicznego. Mszy św. w intencji jedności chrześcijan przewodniczył będzie abp Edward Ozorowski, a kazanie wygłosi abp Jakub.

W dniu 23 stycznia będzie można wysłuchać koncertu ekumenicznego w wykonaniu Chóru Opery i Filharmonii Podlaskiej, Symfonicznej Orkiestry Młodzieżowej, Prawosławnego Chóru Młodzieżowego Parafii Zmartwychwstania Pańskiego w Białymstoku, Męskiego Zespołu Śpiewu Gregoriańskiego Schola Sancti Casimiri, a także Zespołu Kościoła Chrześcijan Baptystów Ku zbawieniu.

We wtorek 24 stycznia w sanktuarium, gdzie spoczywają relikwie bł. Bolesławy Lament, prekursorki ekumenizmu, odbędą się Nieszpory w intencji jedności chrześcijan, w których uczestniczyć będą osoby konsekrowane z Białegostoku.

Specyfiką białostockiego Tygodnia Ekumenicznego jest trójgłos ekumeniczny, w którym głos zabiorą reprezentanci Kościoła katolickiego, protestanckiego i prawosławnego. Spotkanie rozpocznie się godz. 17.00 w Archidiecezjalnym Wyższym Seminarium Duchownym. W dyskusji "Jak głosić Ewangelię współczesnemu człowiekowi?" wezmą udział: ks. Jan Kojło z Kościoła prawosławnego, Szymon Hołownia, przedstawiciel Kościoła rzymskokatolickiego, pastor Andrzej Seweryn z Kościół Chrześcijan Baptystów oraz ks. Tomasz Wigłasz reprezentujący Kościół Ewangelicko-Augsburski. Dyskusję zakończą ekumeniczne Nieszpory, podczas których kazanie wygłosi pastor Ireneusz Dawidowicz z Kościoła Chrześcijan Baptystów.

Białostockie obchody Tygodnia Powszechnej Modlitwy o Jedność Chrześcijan zostały zorganizowane wspólnie przez przedstawicieli poszczególnych Kościołów, Archidiecezjalną Radę ds. Ekumenizmu oraz alumnów białostockiego AWSD, we współpracy z Urzędem Miejskim, Książnicą Podlaską oraz Operą i Filharmonią Podlaską. Dokładny plan spotkań ekumenicznych odbywających się w Białymstoku dostępny jest na stronie internetowej archidiecezji białostockiej www.archibial.pl

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Tematy w artykule

Skomentuj artykuł

Tydzień ekumeniczny w arch. białostockiej
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.