Nadzieja po rozmowach o finansowaniu Kościoła

(fot. PAP/Andrzej Hrechorowicz)
KAI / slo

Nadzieję na wypracowanie satysfakcjonującego porozumienia ws. kwestii stworzenia - w miejsce Funduszu Kościelnego - nowoczesnego modelu wspomagania działalności Kościoła, zadeklarowali przedstawiciele rządu i Episkopatu po dzisiejszych obradach zespołów roboczych kościelnej oraz rządowej komisji konkordatowej.

Na czele zespołów stoją minister administracji i cyfryzacji Michał Boni i metropolita warszawski kard. Kazimierz Nycz.

Przyjęliśmy za zadanie zbilansowanie roli jaką przez minione lata odegrał powołany w 1950 r. Fundusz Kościelny - poinformował po spotkaniu min. Boni. Dodał, że powstaje pytanie, czy Fundusz, jako byt anachroniczny jest jeszcze w ogóle potrzebny.

DEON.PL POLECA

Min. Boni powiedział, że strony zgodziły się co do kierunku zmian w ramach którego możliwy byłby odpis od podatku od osób fizycznych i dodał, że strona rządowa mówi w tym kontekście o odpisie w wysokości 0,3 proc. Pytany czy wysokość ta jest ostateczna, czy też może się zwiększyć, minister odparł: - Dopiero zaczynamy rozmowę. Proszę też pamiętać, że jesteśmy zobligowani przepisami ustawy o finansach publicznych, która w okresie nadmiernego deficytu ogranicza decyzje Rady Ministrów jeśli chodzi o przyjmowanie ustawowych rozwiązań.

Z kolei kard. Nycz powiedział, że podczas spotkania obie strony nastawione były na szukanie satysfakcjonującego "środka" i poinformował, że rozpatrywano przykłady Hiszpanii (gdzie dobrowolny odpis podatkowy od osób fizycznych na rzecz Kościoła wynosi 0,7 proc.), Włoch (0,8 proc.) i Węgier (1 proc.) - Jesteśmy otwarci na rozmowę i będziemy szukać pola kompromisu, także w tej kwestii - zapewnił kard. Nycz.

Min. Boni zapowiedział, że w trosce o wypracowanie rozwiązania systemowego i przyszłościowego, zaraz po świętach zespoły robocze przeanalizują wszystkie modele finansowania. - Powinniśmy w ciągu paru tygodni być gotowi z takimi propozycjami, które, mam nadzieję, uwzględnią głosy jednej i drugiej strony - powiedział minister dodając: "ważne, że jesteśmy na dobrym szlaku".

Przedstawiciel rządu powiedział, że jest zgoda co do tego, by odpisy podatkowe były kierowane na jedno konto Kościoła zaś jego rozliczanie będzie wewnętrzną sprawą Kościoła. - Chcemy, aby wszystkie osoby duchowne były ubezpieczone, czy to społecznie czy zdrowotnie bez naszej państwowej ingerencji w wewnętrzne finanse Kościoła - zadeklarował minister.

Obydwie strony zgodziły się, że w pierwszym okresie po wprowadzeniu nowej regulacji może być problem czy środki, które napłyną dla Kościoła i innych Kościołów i związków wyznaniowych będą takiej samej wysokości jak w obecnym Funduszu Kościelnym. - Dlatego będziemy rozważali to, aby w pierwszym okresie istniał ekwiwalentny, wyrównujący model - poinformował minister administracji i cyfryzacji. Wyjaśnił, że chodzi o skorzystanie z rozwiązań stosowanych w innych krajach i stworzenie mechanizmu przejściowego tak, aby żaden z Kościołów i związków wyznaniowych na tym nie stracił.

Metropolita warszawski powiedział też, że taki właśnie okres przejściowy stosowany był zarówno we Włoszech jak i na Węgrzech i w Hiszpanii.

Kard. Nycz za szczególnie istotne uznał fakt, że strony spotkały się na mocy art. 22 Konkordatu co oznacza, że rozmowy będą toczyć się na forum komisji konkordatowych, pomiędzy rządem a Konferencją Episkopatu Polski upoważnioną przez Stolicę Apostolską.

Metropolita warszawski wyjaśnił, że umowa, na którą zgadza się strona rządowa, a która będzie owocem kolejnych spotkań musi być następnie poddana dyskusji zarówno na forum Konferencji Episkopatu Polski jak i Rady Ministrów. - Wówczas przyjdzie czas, aby pryncypia co do których się zgodzimy w tej umowie podpisać i wtedy dopiero rozpocząć prace nad szczegółowymi rozwiązaniami prawnymi, ustawowymi, które będą musiały zmieniać pewne rzeczy dotychczas istniejące - wyjaśnił hierarcha.

Zdaniem kard. Nycza, ze strony Kościoła ważne jest to, że jego praca - charytatywna, edukacyjna, w zakresie ochrony zabytków, ale także katechetyczna i duszpasterska - jest ważna dla strony państwowej i uznana została za ważny element budowania etycznego, aksjologicznego fundamentu, który jest istotny w funkcjonowaniu każdej społeczności. Hierarcha dodał, że zasygnalizowano jedynie podczas dzisiejszego spotkania wiele spraw, które staną się tematem dalszych prac zespołów roboczych.

- Stajemy na początku drogi, która może nas doprowadzić i i chcemy, żeby nas doprowadziła do nowoczesnych rozwiązań w relacji Kościół-państwo - powiedział kard. Nycz. - Rozwiązań finansowania, współfinansowania Kościoła, czy wspierania jego działalności, nazwijmy to statutowej, która także służy państwu i tym ludziom, którzy należą do Kościoła i są członkami społeczeństwa - dodał.

Pytany przez dziennikarzy czy możliwe jest porozumienie, odpowiedział - Gdyby nie było nadziei, nie siadalibyśmy do rozmów.

W skład Zespołu Ekspertów ds. Finansów Kościelnej Komisji Konkordatowej wchodzą: kard. Kazimierz Nycz, metropolita warszawski, przewodniczący Rady Ekonomicznej Konferencji Episkopatu, abp Stanisław Budzik, metropolita lubelski, przewodniczący Kościelnej Komisji Konkordatowej, abp Wiktor Skworc, metropolita katowicki, bp Wojciech Polak, Sekretarz Generalny Konferencji Episkopatu Polski, dr Irena Ożóg oraz ks. prof. Piotr Stanisz z KUL. W dzisiejszych rozmowach wziął udział także ks. prof. Dariusz Walencik.

Zespół Ekspertów ds. Finansów Kościelnej Komisji Konkordatowej został powołany przez abp. Budzika, a upoważnienia do prowadzenia dalszych prac udzielił członkom Zespołu w imieniu Stolicy Apostolskiej Nuncjusz Apostolski w Polsce abp. Celestino Migliore.

Zespół Roboczy ds. Finansów Rządowej Komisji Konkordatowej został mianowany przez ministra spraw zagranicznych Radosława Sikorskiego, który przewodniczy tejże komisji. W jego składzie zasiadają oprócz szefa MAC, min. Michała Boniego jako przewodniczącego, wiceminister MAC Włodzimierz Karpiński, wiceminister finansów Hanna Majszczyk, dyrektor Departamentu Prawa Gospodarczego w Rządowym Centrum Legislacji Monika Salamończyk, dyrektora Departamentu Finansowego w Ministerstwie Kultury Wojciech Kwiatkowski oraz wicedyrektor Departamentu Wyznań Religijnych oraz Mniejszości Narodowych i Etnicznych MAC Andrzej Marciniak.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Nadzieja po rozmowach o finansowaniu Kościoła
Komentarze (9)
Z
Zamorski
4 kwietnia 2012, 01:09
Szkoda, że przy tej okazji nie stawia się zasadniczego pytania: Ile państwa w państwie? Sprawiedliwa władza to taka, która zostawia jak najwięcej pieniędzy w kieszeniach swoich obywateli. Problem jest jednak bardziej złożony. Katolicka nauka społeczna podkreśla, że istnieje ścisły związek pomiędzy człowiekiem jako podmiotem pracy oraz prawem do owoców tej pracy w postaci własności prywatnej. Związek ten został poważnie naruszony przez wprowadzenie sytemu rezerw cząstkowych i pieniądza fiducjarnego, narzuconego nam przez rządy bez oparcia w dobrach materialnych (jak np. kruszce), który wyzwala sztuczną kreację pieniądza i wysoce szkodliwe, powracające recesje gospodarcze. Brak zrozumienia właściwej roli pieniądza i używanie współcześnie pieniądza fiducjarnego prowadzi do poważnych implikacji moralnych, ale biskupi wydają się tym nie przejmować. Na naszych oczach dokonuje się nowy alians ołtarza z tronem. Szkoda, że wysokość odpisu to jedyny problem, który spędza biskupom sen z powiek.
M
Mak
4 kwietnia 2012, 00:45
odpis z podatku - pod warunkiem, że sakramenty będą udzielane ZA DARMO!!!!!!!!! Szanowny chyba nie rozumie tego co pisze. Odpis od podatku to nie jest jakiś dodatkowy ciężar jaki jest teraz nakładany na podatników. Tu chodzi o sposób rozliczenia tego co i tak się płaci. Jest to rozwiązanie dyskutowane w zw. z likwidacją funduszu kościelnego, który z kolei był w założeniu instytucją stanowiącą substytut za zabrane Kościołowi mienie. Sakramenty nie są również teraz na sprzedaż, więc nie za bardzo rozumiem o co chodzi. Utrzymanie duchownych jest natomiast obowiązkiem wiernych. Szanowny powinien zatem łożyć na duchownych bez względu czy korzysta z sakramentów. Warto o tym pamiętać. 
Jadwiga Krywult
3 kwietnia 2012, 22:38
A wiesz co to jest symonia??? Nie bez powodu 'za darmo' umieściłam w cudzysłowie. Symonia nie ma tu nic do rzeczy. Ten wielce protestujący pewnie dotychczas dawał dobrowolną ofiarę w związku z sakramentami. Nie rozumiem, dlaczego nie chciałby jej już dawać po wprowadzeniu odpisu podatkowego.
S
słownik
3 kwietnia 2012, 22:29
odpis z podatku - pod warunkiem, że sakramenty będą udzielane ZA DARMO!!!!!!!!! 'Za darmo' mogłyby być, gdybyś płacił podatek jak w Niemczech, a nie za to, że łaskawie postawisz krzyżyk, ale nic Cię to nie kosztuje. A wiesz co to jest symonia??? jesli nie, to sprawdź sobie w słowniku,a potem dyskutuj.
S
słownik
3 kwietnia 2012, 22:28
odpis z podatku - pod warunkiem, że sakramenty będą udzielane ZA DARMO!!!!!!!!! 'Za darmo' mogłyby być, gdybyś płacił podatek jak w Niemczech, a nie za to, że łaskawie postawisz krzyżyk, ale nic Cię to nie kosztuje. A wiesz co to jest symonia??? jesli nie, to sprawdź sobie w słowniku,a potem dyskutuj.
Jadwiga Krywult
3 kwietnia 2012, 22:01
odpis z podatku - pod warunkiem, że sakramenty będą udzielane ZA DARMO!!!!!!!!! 'Za darmo' mogłyby być, gdybyś płacił podatek jak w Niemczech, a nie za to, że łaskawie postawisz krzyżyk, ale nic Cię to nie kosztuje.
OP
odpis podatkowy
3 kwietnia 2012, 21:51
odpis z podatku - pod warunkiem, że sakramenty będą udzielane ZA DARMO!!!!!!!!! A TY DOPŁACISZ TO, CZEGO ZABRAKNIE DO UTRZYMANIA PARAFII I DUCHOWIENSTWA!!!!! Nie stawiaj już teraz warunków, jak nie wiesz, czy to rzeczywiście wystarczy. A czy ktoś mnie pyta, czy mi wystarcza, czy mam co jeść itd.???/ I kto ma mi dopłacić????Jak parafię nie stać, to nie kupuje się kolejnej bryki, można z wczasów zrezygnować, z bogatego jadła i td...................Oszczędzać można na wszystkim, tak jak to robią normalni ludzie zyjący z pracy swoich rąk.
N
nk
3 kwietnia 2012, 21:38
odpis z podatku - pod warunkiem, że sakramenty będą udzielane ZA DARMO!!!!!!!!! A TY DOPŁACISZ TO, CZEGO ZABRAKNIE DO UTRZYMANIA PARAFII I DUCHOWIENSTWA!!!!! Nie stawiaj już teraz warunków, jak nie wiesz, czy to rzeczywiście wystarczy.
OP
odpis podatkowy
3 kwietnia 2012, 20:48
 odpis z podatku - pod warunkiem, że sakramenty będą udzielane  ZA DARMO!!!!!!!!!