Najbliższe dni są jednymi z najważniejszych w Kościele. Wszystko, co musisz wiedzieć o Oktawie Wielkiej Nocy

Najbliższe dni są jednymi z najważniejszych w Kościele. Wszystko, co musisz wiedzieć o Oktawie Wielkiej Nocy
(fot. PAP/Marek Zakrzewski)

Myśleliście, że święta już za nami? Nic bardziej mylnego. Dziś też jest Wielkanoc! Do najbliższej niedzieli trwa jedna wielka uroczystość. Jak dobrze obchodzić Oktawę Wielkiej Nocy?

Po reformie liturgicznej wiele oktaw zostało zniesionych, ale nie ta. To najważniejsza i najbardziej radosna oktawa jaka istnieje. W czasie Liturgii Paschalnej Kościół wybucha taką radością, że chce się nią dzielić i świętować przez cały najbliższy tydzień. Zakończy ją dopiero Niedziela Miłosierdzia Bożego, która będzie jej ostatnim dniem. W trakcie trwania Oktawy Wielkanocnej każdy dzień ma rangę uroczystości i jest tak samo ważny, jak Niedziela Zmartwychwstania. Znosi też wszystkie inne święta, wspomnienia oraz posty, dlatego w pierwszy piątek po Wielkanocy nie obowiązuje wstrzemięźliwość od pokarmów mięsnych.

Co to jest Oktawa Wielkiej Nocy?

Tradycja obchodzenia oktaw pojawiła się już na przełomie III i IV wieku. Jako pierwsza powstała Oktawa Zmartwychwstania Pańskiego. Był to czas, w którym katechumeni ochrzczeni podczas Liturgii Paschalnej przystępowali do tzw. mistagogii czyli wtajemniczenia chrześcijańskiego. Odbywali wtedy katechezy wprowadzające ich w chrześcijaństwo. Z czasem chętnych do przyjęcia chrztu było tak wielu, że wyznaczono kolejny czas oktawy po Zesłaniu Ducha Świętego. Tak powoli zaczął się formować kalendarz okresów liturgicznych, w którym uwzględniono również okresy przygotowania do wielkich świąt.

DEON.PL POLECA

Dziś oktawa ma inny charakter i służy głownie świętowaniu. Liturgia wszystkich dni oktawy powinna być sprawowana szczególnie uroczyście. Powtarzalność czytań i modlitw uzmysławia nam inną rachubę czasu. Po reformie Piusa XII, kontynuowanej także Jana XXIII, do dzisiaj przetrwały jedynie dwie oktawy: Bożego Narodzenia i Wielkiej Nocy. Z czego jedynie ta druga ma tzw. pierwszą rangę, czyli znosi wszystkie inne święta i posty, zachowując charakter uroczystości liturgicznej. Nawet w pisowni podkreśla się tą wyjątkowość, zapisując ją z wielkiej litery.

Jak świętować Oktawę?

O tym, jak ważny jest to czas mówi choćby sytuacja z 2018 roku, gdy uroczystość Zwiastowania Pańskiego przeniesiono na poniedziałek po Niedzieli Miłosierdzia Bożego, czyli aż o 15 dni! Najpierw ustąpiła ona pierwszeństwa Niedzieli Palmowej, później Wielkiemu Tygodniowi, Triduum Paschalnemu, aż w końcu Oktawie Wielkanocnej.

W czasie Oktawy Wielkanocnej poza niedzielami nie ma obowiązku uczestnictwa we Mszy Świętej, ale Kościół zachęca, aby przede wszystkim za pomocą Eucharystii podkreślić uroczysty charakter tych dni. Każdego dnia usłyszymy na nich fragmenty Ewangelii, które opowiadają o spotkaniach jakie Jezus odbywał z uczniami po swoim zmartwychwstaniu. Możemy zobaczyć jak Dobra Nowina rozchodziła się po pierwszym Kościele.

Pamiętaj również, że w najbliższy piątek nie obowiązuje wstrzemieźliwość od pokarmów mięsnych.

• Idźcie tam, gdzie wszystko się zaczęło. Nie ma nikogo, dla kogo nie ma powrotu do Galilei! | Abp Grzegorz Ryś

• Czy potrzebujemy w ogóle Zmartwychwstania?

• Uciesz się radością z odzyskania życia | niemaGOtu

Co zrobić dzisiaj?

Uciesz się Oktawą Wielkiej Nocy i nie zapomnij każdego jej dnia ofiarować Jezusowi, który Zmartwychwstał, byśmy my mogli żyć wiecznie. Spróbuj w tygodniu uczestniczyć we Mszy Świętej. Jeśli zaplanowałeś jakieś piątkowe posty i wyrzeczenia - odpuść sobie! Twoje świętowanie jest wyrazem wiary w to, co zrobił dla nas Jezus. Dla ciebie też! Uciesz się tym.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
Szymon Żyśko

Zostaliśmy stworzeni na podobieństwo Boga, dlatego najbliżej Niego jesteśmy, będąc sobą.

Byli ludźmi takimi jak ty. Żyli intensywnie i kochali to, co robili. Ich historie to dowód na to, że niebo można odnaleźć tu i...

Skomentuj artykuł

Najbliższe dni są jednymi z najważniejszych w Kościele. Wszystko, co musisz wiedzieć o Oktawie Wielkiej Nocy
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.