Najstarsze katolickie radio kończy 75 lat
Radio Niepokalanów, rozgłośnia radiowa założona przez św. Maksymiliana Marię Kolbego, kończy w tym roku 75 lat. Jubileuszowe obchody franciszkanie zaplanowali na najbliższą niedzielę. Z tej okazji w Niepokalanowie k. Warszawy zaśpiewa m.in. Krzysztof Krawczyk. Wcześniej, o godz. 13.00 Msza św. dziękczynna w Bazylice Najświętszej Maryi Panny Niepokalanej Wszechpośredniczki Łask.
Zakonnicy na brylantowy jubileusz swojego Radia zaprosili słuchaczy oraz dyrektorów katolickich rozgłośni radiowych z całej Polski. Obchody honorowym patronatem objął przewodniczący Rady ds. Środków Społecznego Przekazu Konferencji Episkopatu Polski abp Wacław Depo.
- W Radiu Niepokalanów nie ma miejsca na politykę! Poruszane są tu jedynie tematy społeczne i kulturalne. Jest dużo dobrej, bo polskiej i chrześcijańskiej muzyki - mówi o. Damian Karczmar, dyrektor Radia.
Co tydzień - w czwartki o godz. 7.10 - Radio przeprowadza bezpośrednią transmisję mszy św. sprzed grobu bł. Jana Pawła II w Watykanie. A codziennie - Koronkę do Bożego Miłosierdzia z krakowskich Łagiewnik bądź z Sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Ołtarzewie.
Ponadto każdego dnia Radio Niepokalanów emituje: mszę św. z Bazyliki w Niepokalanowie, Godzinki ku czci Niepokalanej, Modlitwę Anioł Pański i Apel Jasnogórski.
Choć Radio Niepokalanów jest prowadzone przez franciszkanów, zatrudnia w większości ludzi świeckich. Ma dwa studia: w Niepokalanowie i Łodzi. Obecnie Radio Niepokalanów nadaje na obszarze dwóch województw: mazowieckiego-zachodniego na 102,7 fm i łódzkiego na 98,6 fm. Jednak Radia Niepokalanów można słuchać wszędzie przez Internet: www.radioniepokalanow.pl
Pierwszą audycję w "Stacji Polskiej 3 - Radio Niepokalanów" (tak brzmiała pierwotna nazwa rozgłośni - przyp. KAI) św. Maksymilian Maria Kolbe nadał 8 grudnia w 1938 roku. Wybuch II Wojny Światowej i rządy komunistyczne w Polsce po niej spowodowały, że Radio musiało zamilknąć na 57 lat. Jednak 18 lat temu, 1 marca 1995 r. Radio Niepokalanów wznowiło swoją działalność.
Skomentuj artykuł