Papieskie Dzieła Misyjne w Niepokalanowie

Zobacz galerię
Papieskie Dzieła Misyjne w Niepokalanowie
(fot. o. Jacek Staszewski OFMConv)
o. Jacek Staszewski OFMConv

16 września 2013 r. w Sanktuarium św. Maksymiliana w Niepokalanowie rozpoczęło się trzydniowe spotkanie Papieskich Dzieł Misyjnych. Hasło, jakie towarzyszy spotkaniu to:  "Powołani na terenach misyjnych - przyszłością Kościoła". Organizatorem jest ks. prałat Tomasz Atłas - dyrektor krajowy PDM.

W pierwszym dniu obrad wieczornej Eucharystii przewodniczył o. Symeon Stachera OFM, franciszkanin prowincji św. Jadwigi Śląskiej, od 11 lat pracujący w Królestwie Maroka. W okolicznościowej homilii zastanawiał się, jak iść i głosić Chrystusa, zwłaszcza w krajach misyjnych. Jak dotrzeć do drugiego człowieka, który jest inny, ma inną mentalność, kulturę i  język. Jest to niezwykła sztuka - podsumował kaznodzieja.

Tradycją się stało, że od wielu już lat w Niepokalanowie spotykają się dyrektorzy diecezjalni, odpowiedzialni w swoich diecezjach za misje. Wśród uczestników są rónież referenci oraz referentki, reprezentujący środowiska zakonne. Nie brak też i tych, którzy pracowali na misjach i teraz dzielą się swoim doświadczeniem - wśród nich także osoby świeckie, posługujące na terenach misyjnych.

W spotkaniu biorą udział obcokrajowcy ze zgromadzeń zakonnych, którzy aktualnie pracują na polu animacji misyjnej w Polsce, np. misjonarze ze Zgromadzenia Matki Bożej Pocieszenia, a także Tanzańczyk oraz Etiopczyk. Jest też siostra biała ze Zgromadzenia Misjonarek Afryki.

Niepokalanowski Zjazd podzielony został na dwie części - pierwsza to przygotowania do Ogólnopolskiego Kongresu Misyjnego, który będzie miał miejsce w roku 2015. Druga część obrad dotyczy możliwości i potrzeby wspierania duchowego i materialnego seminarzystów i nowicjuszy z krajów misyjnych.

DEON.PL POLECA

Uczestnicy PDM mają okazję spotkać się z przedstawicielami Komisji Episkopatu Polski ds. Misji.  Wtorkowej Eucharystii przewodniczył przewodniczący tej Komisji  - ks. bp Jerzy Mazur SVD. Natomiast w dniu zakończenia zjazdu PDM w Niepokalanowie, uczestników zaszczyci swoją obecnością - ks. abp Józef Michalik - przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski.

W trakcie Zjazdu odbywają się prelekcje, pogadanki oraz warsztaty. Jest to także czas na wymianę doświadczeń oraz okazja do posłuchania świadectwa dyrektora PDM w Maroku - o. Symeona Stachera OFM.  Wśród wielu gości jest również Alina Petrowa-Wasilewicz, dziennikarka Katolickiej Agencji Informacyjnej, która podzieliła się swoimi spostrzeżeniami o tym  - "Jak dzisiaj mówić i pisać o misjach".

Wsłuchując się w głosy uczestników można powiedzieć, że dokonuje się tu wymiana doświadczeń na polu animacji współpracy misyjnej, tutaj też wspólnie programuje się prace i zastanawia, w jaki sposób jeszcze lepiej służyć dziełu misyjnemu Kościoła. Jak powiedział dyrektor krajowy PDM w Polsce - ks. prałat Tomasz Atłas: "Te trzy dnia spotkania w Niepokalanowie, to bez wątpienia czas bardzo intensywnej modlitwy za misjonarzy, misjonarki, w intencji nowych misyjnych powołań, w intencjach młodych Kościołów z terenów misyjnych."

Uczestnikom Papieskich Dzieł Misyjnych, obradujących w Niepokalanowie życzymy: otwartości na światło Ducha Świętego i jeszcze większego zapału i ofiarności w codziennej pracy.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Papieskie Dzieła Misyjne w Niepokalanowie
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.