Najważniejsze wydarzenia religijne wg Rosjan
Zgodnie z wieloletnim już zwyczajem rosyjska internetowa chrześcijańska agencja prasowa " Portal-Credo" ogłosiła 60 najważniejszych, według niej, wydarzeń religijnych minionego roku.
Tym razem jednak nie jest to ranking takich zdarzeń, ułożony zgodnie z ich ważnością, ale chronologiczny ich przegląd, począwszy od stycznia 2013. Przeważają w nim wyraźnie wydarzenia dotyczące Rosyjskiego Kościoła Prawosławnego (RKP), podczas gdy spraw związanych z innymi wyznaniami i krajami jest niewiele.
Listę otwiera zwolnienie na początku stycznia proboszcza parafii RKP we wsi Zaostrowje w obwodzie archangielskim ks. Ioanna Priwałowa, bliskiego ks. Gieorgijowi Koczetkowowi z Moskwy, czemu towarzyszyły masowe protesty inteligencji prawosławnej. Obaj kapłani są znani z otwartej postawy na inne Kościoły i wyznania, co wielokrotnie ściągało na nich różne upomnienia, a nawet kary kościelne.
Pod datą 14 stycznia redakcja przypomniała o wyborze nowego honorowego zwierzchnika Wspólnoty Anglikańskiej, arcybiskupa Canterbury Justina Welby’ego. W tym samym miesiącu odnotowano jeszcze m.in. wydany przez sąd w USA nakaz zapłacenia przez Rosję 50 tys. dolarów dziennie za odmowę wydania przez nią chasydom amerykańskim znajdującej się w Moskwie bezcennej Biblioteki Schneiersona. 13 czerwca odnotowano, że W. Putin przekazał jej zbiory Ośrodkowi Żydowskiemu w Moskwie.
Przy dacie 28 lutego wspomniano o dwóch wydarzeniach: mer Moskwy Siergiej Sobianin obiecał, że nie zezwoli na budowę nowych meczetów w mieście, mimo że cztery istniejące dotychczas świątynie nie mieszczą już setek tysięcy mieszkających tam muzułmanów; druga wiadomość dotyczy ustąpienia Benedykta XVI z urzędu papieskiego.
W marcu portal dostrzegł tylko jedno, ważne i godne odnotowania wydarzenie - wybór nowego papieża w osobie argentyńskiego kardynała Jorge Mario Bergoglio, który przyjął imię Franciszek.
12 kwietnia to dzień wymuszonego ustąpienia - w atmosferze "skandalu seksualnego" zwierzchnika Kościoła Prawosławnego Ziem Czeskich i Słowacji metropolity Krzysztofa. Redakcja zwróciła uwagę, że od tamtego czasu Kościół ten nie ma zwierzchnika i jest na granicy rozłamu.
Autorzy opracowania przypomnieli, że w okresie od kwietnia do czerwca wykładowcy i studenci Moskiewskiego Instytutu Badań Fizycznych sprzeciwiali się wprowadzenia w tej uczelni katedry teologii; niektórzy protestujący odeszli nawet z Instytutu, ale katedra powstała.
Z datą 6 czerwca odnotowano, że "mimo ostrzeżeń patriarchy Cyryla Władimir i Ludmiła Putinowie ogłosili oficjalnie o swym rozwodzie, co wniosło pewien rys w «desakralizację» wizerunku Putina wśród prawosławnych".
10 lipca Sąd Najwyższy Federacji Rosyjskiej potwierdził prawomocność zakazu noszenia przez młode muzułmanki hidżabu (chusty islamskiej) w szkołach. Pod koniec tego miesiąca przypomniano obchody 1025. rocznicy chrztu Rusi Kijowskiej w Kijowie z udziałem patriarchy i prezydenta Putina; podkreślono przy tym, że zakończyły się one - zdaniem wielu obserwatorów - fiaskiem i zgromadziły znacznie mniej uczestników niż uroczystości przygotowane przez "rozłamowy" i niekanoniczny Patriarchat Kijowski.
Również przypomniana na początku września podróż Cyryla do Mołdawii i Naddniestrza odbywała się w atmosferze protestów i pod nieobecność najwyższych urzędników państwowych. A pod datą 4 tego miesiąca zauważono, że "Patriarchat Moskiewski niezbyt uroczyście obchodził 70. rocznicę swego powstania we współczesnej formie, które wiąże się z «konkordatem» w czasie spotkania trzech hierarchów w 1943 ze Stalinem".
Wspominając o obradującym w dniach 30 października-8 listopada w Pusanie (Korea Południowa) X zgromadzeniu ogólnym Światowej Rady Kościołów, Portal zauważył, że najliczniejszą delegację, liczącą łącznie 21 osób, wystawił RKP.
W okresie od października do grudnia odbyła się w Moskwie i w Watykanie cała seria spotkań wysokiej rangi przedstawicieli RKP i Kościoła katolickiego, co pozwoliło obu stronom stwierdzić "znaczną poprawę stosunków" między nimi i dojść do przekonania, że wkrótce może się odbyć spotkanie zwierzchników obu Kościołów "na obszarze neutralnym".
25 listopada odbyło się spotkanie prezydenta Rosji W. Putina z papieżem Franciszkiem. Trzy dni wcześniej odnotowano apel deputowanej Jeleny Mizuliny o wpisanie do konstytucji rosyjskiej szczególnej roli prawosławia w historii i dniu dzisiejszym Rosji. Ostatecznie jednak po utrzymanym w formie ultimatum ostrzeżeniu ze strony Czeczenii Kreml nie poparł tej propozycji.
25 grudnia Święty Synod RKP zwolnił z obowiązków patriarszego egzarchę Białorusi, metropolitę mińskiego i słuckiego Filareta i mianował na jego miejsce dotychczasowego metropolitę riazańskiego Pawła - rodowitego Rosjanina, nie mającego do tego czasu żadnych związków z Białorusią.
Ponadto wykaz przygotowany przez Portal-Credo przypomniał m.in., że przez cały ubiegły rok mieszkańcy różnych dzielnic Moskwy wypowiadali się publicznie przeciw budowie na ich terenach nowych świątyń prawosławnych, a w Syrii i Egipcie niszczono kościoły chrześcijańskie oraz prześladowano i mordowano miejscowych wyznawców Chrystusa.
Podsumowania minionych lat w życiu religijnym w Rosji i na świecie agencja dokonuje od kilku lat, przy czym dotychczas wymieniała poszczególne wydarzeń według stopnia ich ważności w odczuciu redakcji.
Na przykład za najważniejsze wydarzenie roku 2012 uznano jawnie prześmiewczy "występ" żeńskiej grupy rockowej "Pussy Riot" w moskiewskiej świątyni Chrystusa Zbawiciela w lutym, za co w grudniu dziewczęta skazano na dwa lata kolonii karnej; podpisanie Wspólnego Przesłania do narodów Polski i Rosji przez abp. Józefa Michalika i patriarchę Cyryla w sierpniu w Warszawie umieszczono na 38. miejscu (na 40 wydarzeń). Za najważniejsze wydarzenie 2011 uznano masowe protesty w Moskwie przeciw fałszerstwom wyborczym w Rosji kilka tygodni wcześniej (lista objęła 50 zdarzeń).
Skomentuj artykuł