Abp Hoser podsumowuje rok 2013

Abp Hoser podsumowuje rok 2013
(fot. episkopat.pl)
PAP / kn

Wbrew wielu opiniom, Kościół katolicki w Polsce wciąż pozostaje żywotny - podkreślił abp Henryk Hoser. Podsumowując Rok 2013 biskup warszawsko-praski stwierdził, że dla jego diecezji był czasem wielu Bożych Łask.

- Najważniejszym wyzwaniem w życiu chrześcijanina jest podążanie za Jezusem. W naszej diecezji podjęliśmy tę wędrówkę wspólnie z Maryją, która towarzyszyła nam na drodze wiary, nawiedzając w figurze Pani Loretańskiej wszystkie 184 parafii. - Dla wielu był to czas nawrócenia i pojednania z Bogiem i drugim człowiekiem - podkreślił arcybiskup. Przyznał, że peregrynacja przyczyniła się także do ożywienia życia parafialnego i zaktywizowania zarówno duchowieństwa, jak i świeckich, którzy mieli okazję przekonać się, że wiele dzieł można zrobić wspólnie. Najlepszym tego przykładem były warsztaty dla małżeństw, które przygotowali członkowie Domowego Kościoła Ruchu Światło-Życie. Powiększyła się także liczba Parafialnych Rad Duszpasterskich, dla których ruszyły także specjalne szkolenia.

Zdaniem abp Hosera, znaczącym wydarzeniem minionego roku dla diecezji warszawsko-praskiej były również rekolekcje "Jezus na Stadionie Narodowym", które poprowadził na początki lipca o. John Baptista Bashobora
z Ugandy. - Nieprzerwanie przez trzynaście godzin ponad 60 tys. osób z całego kraju wspólnie trwało na modlitwie wielbiąc Boga. Tak wielka liczba wiernych, którzy słuchają Słowa Bożego i adorują Najświętszy Sakrament jest tylko potwierdzeniem żywotność Kościoła katolickiego w Polsce - zauważył abp Hoser.

Przypomniał, że wbrew różnym pesymistycznym prognozom, statystyki pokazują, że praktyki religijne Polaków pozostają nieustannie na stałym poziomie. - W czasie ostatnich Świąt Narodzenia Pańskiego w naszej diecezji można było zaobserwować nawet dłuższe niż w latach ubiegłych kolejki do konfesjonałów oraz większą liczbę uczestników liturgii - zauważył biskup warszawsko-praski. Stwierdził, że obok działania Ducha Świętego, który ożywia Lud Boży, czynnikiem przyciągającym ludzi do Kościoła jest obecna sytuacja społeczna, w której wielu czuje się zagubionych. Wobec tego Kościół, który nieprzerwanie od dwóch tysięcy lat uczy tego samego, staje się dla wielu punktem oparcia - zauważył abp Hoser.

DEON.PL POLECA


Kontynuacją rekolekcji stadionowych były wieczorne czuwanie połączone z modlitwą uwielbienia, które już dwukrotnie odbyły się w katedrze św. Michała Archanioła i św. Floriana na Pradze. Ostatnie z nich poprzedziło zakończenie Roku Wiary. - Mając świadomość, że bez modlitwy wiara zamiera, obok organizacji takich spotkań w diecezji podjęliśmy także inicjatywę Jerycha Różańcowego, które podobnie jak ubiegłoroczna peregrynacja, obejmie wszystkie parafie, wspólnoty zakonne a nawet więzienia, szpitale i Domy Pomocy Społecznej - powiedział abp Hoser. Jak zaznaczył, "wraz z Maryją chcemy dalej pójść za Chrystusem drogą wiary".

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Abp Hoser podsumowuje rok 2013
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.