Nauka prowadzi do spotkania z Bogiem

Nauka prowadzi do spotkania z Bogiem
(fot. Grzegorz Gałązka)
Radio Watykańskie / drr

W ubiegłym stuleciu rozwój wszystkich dyscyplin naukowych przyczynił się do lepszego poznania miejsca człowieka i naszej planety we wszechświecie – zauważył Benedykt XVI, spotykając się z uczestnikami sesji plenarnej Papieskiej Akademii Nauk. Została ona poświęcona dziedzictwu naukowemu XX wieku.

Papież przyznał, że człowiek zrobił w tym czasie większe niż w całej poprzedniej historii postępy co do znajomości, jeśli nie siebie samego i Boga, to w każdym razie makro- i mikrokosmosu.

- Nasze dzisiejsze spotkanie dowodzi szacunku i wdzięczności Kościoła dla badań naukowych, do których zachęca on i z nich korzysta -  mówił Ojciec Święty akademikom. -  Dziś sami naukowcy doceniają coraz bardziej potrzebę otwarcia na filozofię, by znaleźć logiczne i teoriopoznawcze podstawy dla swej metodologii i wyciąganych wniosków. Ze swej strony Kościół jest przekonany, że działalność naukowa w końcu korzysta z uznania duchowego wymiaru człowieka i jego poszukiwania ostatecznych odpowiedzi. Pozwalają one uznać, że świat istnieje niezależnie od nas i w pełni go nie rozumiemy. Pojmujemy go tylko o tyle, o ile uchwycimy jego własną logikę.

- Naukowcy nie tworzą świata. Poznają go, śledząc prawa, jakie natura nam ujawnia. Ludzkie doświadczenie naukowca to zatem postrzeganie pewnej stałej, pewnego prawa, logosu, którego on nie stworzył, ale który zaobserwował. Prowadzi to do uznania istnienia wszechmocnego Rozumu, innego niż ludzki, podtrzymującego świat. To jest punkt spotkania między naukami przyrodniczymi a religią. W rezultacie nauka staje się miejscem dialogu, spotkaniem między człowiekiem a naturą i potencjalnie między człowiekiem a jego Stwórcą - mówił Benedykt XVI.

DEON.PL POLECA

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Nauka prowadzi do spotkania z Bogiem
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.