Navarro-Valls: etyka lekarstwem na relatywizm

Navarro-Valls: etyka lekarstwem na relatywizm
B. rzecznik Watykanu Joaguin Navarro-Valls przemawia podczas Międzynarodowej Konferencji "Rola Kościoła katolickiego w procesie integracji europejskiej" w Tomaszowicach k. Krakowa. (fot. PAP/Jacek Bednarczyk)
KAI / wm

O miejscu etyki w polityce dyskutowano podczas rozpoczętej dziś w podkrakowskich Tomaszowicach konferencji "Rola Kościoła katolickiego w procesie integracji europejskiej". - Właściwym rozwiązaniem dualizmu pomiędzy etyką a polityką jest zdolność traktowania człowieka jako osoby ludzkiej, gdyż tylko etyczne podejście umożliwia pokonanie relatywizmu w władzy - mówił Joaqiun Navarro-Valls.

Były rzecznik prasowy Stolicy Apostolskiej powiedział, że rozdźwięk pomiędzy etyką i polityką ma swoje korzenie w starożytności, ale jest charakterystyczny także dla procesu globalizacji. - Dziś bardzo często uważa się, że polityka to jedynie sprawowanie rządów, które polega na zysku, oszukiwaniu słabszych - mówił Navarro-Valls.

DEON.PL POLECA
Jego zdaniem podział etyka - polityka bierze się z podejścia relatywistycznego, według którego dobro jest wyłącznie domeną silnego, mądrego i że nie ma wartości samych w sobie. Były rzecznik Stolicy Apostolskiej podkreślił, że z takiego podejścia zdawał sobie sprawę bł. Jan Paweł II i uważał, że to dramat nowoczesnych ideologii, głosząc, że negacja Boga pozbawia człowieka jego fundamentów.

Navrro-Valls wskazał cztery, najważniejsze jego zdaniem, cechy w polityce: mądrość, sprawiedliwość, męstwo, panowanie nad sobą. Jego zdaniem polityka nie jest w stanie istnieć bez tych cnót. Związek pomiędzy etyką i polityką musi stać się namacalnym znakiem przeciw relatywizmowi, który "stał się w dużej mierze nie do zniesienia" - podkreślił b. rzecznik Stolicy Apostolskiej.

John Dalli, komisarz UE ds. Zdrowia i Ochrony Konsumentów wskazywał z kolei, że polityka to powołanie i służba. Pięć najważniejszych jego zdaniem zasad etycznych, które muszą być obecne w polityce to: przejrzystość, polegająca na tym, że najważniejsze decyzje są konsultowane z obywatelami, solidarność, prywatność, godność i bezpieczeństwo. Jak zaznaczył Dalli, solidarność polega na wspieraniu biednych w różnych dziedzinach m.in. zdrowia, mieszkania.

Podczas dyskusji ks. Kazimierz Sowa, dyrektor kanału "religia.tv", zapytał Christine Lieberknecht, premier Turyngii, która niegdyś była pastorem, jak jej doświadczenia wpłynęły na działalność polityczną. Odparła, że oba zaangażowania były służbami w miłości, ponieważ jako chrześcijanin jest osobą wolną, która służy bliźnim.

Z kolei Navarro-Vallsa dyrektor religia.tv zapytał o to w jakiej mierze mądrość powinna prowadzić do kompromisów, na które politycy są skazani. B. rzecznik Stolicy Apostolskiej podkreślił, że zawsze jest zaskoczony działaniami polityków przed wyborami. Odkładają oni wówczas ważne decyzje, które mają wpływ na miliony ludzi. - Czy taki polityk jest etyczny? - pytał Navarro- Valls dodając, że "polityka powinna być sztuką tego, co wydaje się niemożliwe i bronić publicznej prawdy".

László Szászfalvi, Sekretarz Stanu ds. Kościołów, mniejszości i kontaktów społecznych w Ministerstwie Sprawiedliwości i Administracji Publicznej Republiki Węgierskiej wyjaśniał jak zmiana konstytucji węgierskiej, która podkreśla rolę życia i rodziny, została przyjęta na arenie europejskiej. Węgierski polityk przyznał, że rząd spotkał się z ogromną krytyką, ale podkreślił, że decyzje o zmianie nie były efektem kompromisów, lecz pochodziły z głębi sumienia.

- Obecny kryzys Europy nie jest tylko kryzysem gospodarczym, ale także duchowym, dlatego też należy szukać trwałych punktów i na nich budować nową Europę - podkreślił Szászfalvi.

W drugim dniu konferencji, 10 września, uczestnicy spotkania będą rozmawiać o wartościach chrześcijańskich polityków. Prelegentami tego panelu będą m.in. bp dr Piotr Jarecki, przedstawiciel KEP w COMECE i dr Jan Olbrycht, poseł do Parlamentu Europejskiego.

Konferencja zakończy się wystąpieniem ks. prof. Władysława Zuziaka, rektora Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II w Krakowie i Jacques'a Santera, przewodniczącego Fundacji Roberta Schumana w Luksemburgu, którzy podsumują tegoroczne spotkanie.

Inicjatorem odbywającej się już po raz jedenasty konferencji jest bp Tadeusz Pieronek. Organizatorami wydarzenia są: Uniwersytet Papieski Jana Pawła II w Krakowie, Fundacja Konrada Adenauera, Fundacja Roberta Schumana w Luksemburgu, grupa EPL.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Navarro-Valls: etyka lekarstwem na relatywizm
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.