Nelson Mandela przebaczył swym oprawcom
Mieszkańcy Republiki Południowej Afryki biorą 8 grudnia udział w Narodowym Dniu Modlitwy i Refleksji ku czci zmarłego 5 grudnia byłego prezydenta Nelsona Mandeli. Podczas nabożeństwa w kościele metodystycznym w Johannesburgu obecny szef państwa Jacob Zuma powiedział, że Mandela przebaczył tym, którzy więzili go przez 27 lat, a także iż sprzeciwiał się zarówno białej jak i czarnej dominacji w kraju.
- Uznaliśmy za ważne, że powinniśmy mieć dzień, w którym wszyscy jako Południowoafrykańczycy zbierzemy się razem, by modlić się za naszego pierwszego demokratycznie wybranego prezydenta i zastanowić się nad jego dziedzictwem. Ale także modlić się za nasz kraj. Modlić się, byśmy nie zapomnieli o wartościach, których nas uczył - podkreślił Zuma.
Podczas Mszy św. w słynnym katolickim kościele Regina Mundi w Soweto, znanym z powstania czarnoskórych mieszkańców RPA w 1976 r. przeciw narzucaniu ich dzieciom w szkołach języka białych - afrykanerskiego, ks. Sebastian J. Rossouw porównał Mandelę do "blasku księżyca", który rozświetla noc. Wskazał, że Madiba - jak nazywano Mandelę w języku Xhosa - był wzorem do naśladowania i wytyczył drogę do lepszej przyszłości, choć oczywiście "nie mógł zrobić tego sam".
Podczas liturgii wierni modlili się za byłego przywódcę walki z apartheidem i zapalili przed ołtarzem świecę ku jego pamięci. Przy ołtarzu stała czarno-biała fotografia Mandeli.
Kościół Regina Mundi, jeden z największych w Afryce, dysponuje 2 tys. miejsc siedzących, ale zdarza się, że w jego murach gromadzi się sześciotysięczny tłum. Kamień węgielny pod budowę świątyni poświęcił w 1962 r. kard. Giovanni Battista Montini z Mediolanu, który niecały rok później został papieżem Pawłem VI. Przez lata świątynia ta była miejscem spotkań czarnoskórych opozycjonistów. To tu przemawiali do ludzi przywódcy protestów i anglikański arcybiskup Desmond Tutu, stąd wyruszały antyrządowe manifestacje. Choć ich uczestnicy często chronili się w murach świątyni przed policją, nie zawsze obroniło to ich przed kulami. W 1976 r. proboszczem tej parafii był ks. Buti Tlhagale, obecnie arcybiskup Johannesburga.
Skomentuj artykuł