"Nic nie usprawiedliwia takiego barbarzyństwa"

"Nic nie usprawiedliwia takiego barbarzyństwa"
(fot. EPA/STR)
KAI / kn

Nic "nie usprawiedliwia takiego barbarzyństwa, a już na pewno nie religia". Stanowi ono najpoważniejszy grzech przeciwko ludzkości i przeciwko Bogu - napisała w wydanym dziś oświadczeniu Papieska Rada ds. Dialogu Międzyreligijnego odnosząc się do działań dżihadystów z Państwa Islamskiego w Iraku.

Watykański dokument stwierdza, że cały świat ze zdumieniem obserwuje tzw. przywrócenie kalifatu, który został zniesiony 29 października 1923 r. przez Kemala Atatürka, twórcę współczesnej Turcji. Podawanie w wątpliwość tego "przywrócenia" przez większość muzułmańskich instytucji religijnych i politycznych nie powstrzymało dżihadystów z Państwa Islamskiego od podejmowania zbrodniczych działań, niegodnych człowieka, które zarówno Rada, jak też ludzie zaangażowani w dialog międzyreligijny, wyznawcy wszystkich religii i ludzie dobrej woli mogą tylko jednoznacznie potępić.

DEON.PL POLECA

Wśród nich Rada wymienia: zabijanie ludzi wyłącznie z powodu ich przynależności religijnej; "ohydną praktykę ścinania głów, krzyżowania i wieszania zwłok w miejscach publicznych"; narzucanie chrześcijanom i jazydom wyboru między przejściem na islam, płaceniem haraczu (dżizji) lub ucieczką; wysiedlanie siłą dziesiątek tysięcy ludzi, w tym dzieci, starców, kobiet w ciąży i chorych; porywanie jezydzkich i chrześcijańskich dziewcząt i kobiet jako łupu wojennego; narzucanie barbarzyńskiej praktyki infibulacji [okaleczania kobiet]; niszczenie miejsc kultu i mauzoleów chrześcijańskich i muzułmańskich; zajmowanie siłą i profanację kościołów i klasztorów; usuwanie krzyży i innych symboli religijnych, zarówno chrześcijańskich, jak i innych wspólnot religijnych; niszczenie chrześcijańskiego dziedzictwa religijno-kulturowego o bezcennej wartości; "nikczemną przemoc mającą na celu terroryzowanie ludzi, aby zmusić ich do ucieczki".

Papieska Rada podkreśla z mocą, że nic "nie usprawiedliwia takiego barbarzyństwa, a już na pewno nie religia" i że stanowi ono najpoważniejszy grzech przeciwko ludzkości i przeciwko Bogu.

Przypomina jednocześnie, że przez stulecia chrześcijanie i muzułmanie żyli razem w Iraku, tworząc - mimo "wzlotów i upadków" - kulturę współżycia i cywilizację, z której byli dumni. Na tej podstawie w ostatnich latach toczył się i pogłębiał dialog między nimi.

- Dramatyczna sytuacja chrześcijan, jazdyów i innych wspólnot religijnych i etnicznych, liczebnie mniejszościowych, w Iraku wymaga zajęcia jasnego i odważnego stanowiska przez zwierzchników religijnych, szczególnie muzułmańskich, osoby zaangażowane w dialog międzyreligijny i wszystkich ludzi dobrej woli. Wszyscy powinni jednogłośnie i jednoznacznie potępić zbrodnie i odwoływanie się do religii dla ich usprawiedliwienia. Inaczej jaką wiarygodność będą miały religie, ich wyznawcy i ich zwierzchnicy? Jaką wiarygodność będzie miał wówczas dialog międzyreligijny, cierpliwie prowadzony w minionych latach? - pytają retorycznie autorzy oświadczenia.

Wzywają oni zwierzchników religijnych do wywierania wpływu na rządzących, by podjęli działania na rzecz powstrzymania zbrodni, ukarania ich sprawców, przywrócenia państwa prawa na całym terytorium Iraku oraz zapewnienia powrotu wysiedlonych do domu. Powinni oni również przypominać, że niemoralne jest wspieranie, finansowanie i zbrojenie terrorystów.

Papieska Rada wyraża wdzięczność tym, którzy już zabrali głos, by potępić terroryzm, zwłaszcza gdy wykorzystuje on religię dla swego usprawiedliwienia. - Złączmy więc swój głos z głosem papieża Franciszka: "Niech Bóg pokoju rozbudzi we wszystkich autentyczne pragnienie dialogu i pojednania. Przemocy nie zwycięża się przemocą. Przemoc pokonuje się pokojem!" - czytamy w watykańskim dokumencie.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

"Nic nie usprawiedliwia takiego barbarzyństwa"
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.