NIE dla zniekształcającania obrazu małżeństwa

NIE dla zniekształcającania obrazu małżeństwa
(fot. flickr.com/ by Catholic Church (England and Wales)
KAI/ ad

Obowiązkiem chrześcijańskich parlamentarzystów jest udział w ustanawianiu godziwych praw i sprzeciw wobec prób tworzenia praw naruszających godność człowieka, zniekształcających obraz małżeństwa jako związku mężczyzny i kobiety i godzących w ludzkie życie od jego poczęcia - napisał kard.

Stanisław Dziwisz w liście do wiernych na Wielki Post 2013 r. "Wyrażam uznanie posłom, którzy kierując się głosem sumienia i rozsądku stanęli ostatnio w obronie małżeństwa i rodziny" - podkreślił.

Hierarcha nawiązał w liście do trwającego Roku Wiary, ogłoszonego przez papieża Benedykta XVI. "Najważniejszą przygodą życia, w jakiej możemy wziąć udział, jest pójście za Jezusem, utożsamienie się z Nim oraz z Jego programem zapisanym w Ewangelii" - napisał hierarcha.

DEON.PL POLECA

Według niego sprawy naszej wiary przeżywamy w konkretnej, otaczającej nas rzeczywistości. "Nie jest ona łatwa, zresztą nigdy taką nie była. Każdy z nas nosi brzemię osobistego grzechu, słabości, trudności w relacjach z innymi, często z najbliższymi osobami. Również życie społeczne nie jest wolne od nieporozumień, napięć, walki o sprawy nie zawsze słuszne i święte" - podkreślił kard. Dziwisz.

I dodał, że w dzisiejszym świecie, również w naszym kraju, toczy się spór o fundamentalne zasady, dotyczące zwłaszcza wizji małżeństwa, rodziny i ludzkiego życia. "Proponuje się ustanowienie praw w gruncie rzeczy pogańskich, nieliczących się również z prawem naturalnym. Takim prawem byłoby sankcjonowanie związków partnerskich osób tej samej płci czy też manipulacja ludzkimi zarodkami przy metodzie in vitro" - uważa metropolita krakowski. "Życie człowieka od poczęcia jest święte i nikt nie może się czynić jego panem" - podkreślił.

"Powiedzmy jasno: obowiązkiem chrześcijańskich parlamentarzystów jest udział w ustanawianiu godziwych praw i sprzeciw wobec prób tworzenia praw naruszających godność człowieka, zniekształcających obraz małżeństwa jako związku mężczyzny i kobiety i godzących w ludzkie życie od jego poczęcia" - napisał kardynał. "Natomiast powołaniem i obowiązkiem wszystkich uczniów Jezusa jest niegodzenie się ze złem, nawet zadekretowanym w ludzkich ustawach i nieprzyjmowanie obyczajów nie mających nic wspólnego z prawem Bożym" - zaznaczył kard. Dziwisz. "Wyrażam uznanie posłom, którzy kierując się głosem sumienia i rozsądku stanęli ostatnio w obronie małżeństwa i rodziny" - podkreślił.

Według hierarchy naszym zadaniem jest przemieniać świat, który "chcą urządzić na własną rękę nasi bracia i siostry nieznający Chrystusa, kierujący się kryteriami dalekimi od Ewangelii, a czasem od zwykłego rozsądku, nakazującego szanować prawa natury".

Zdaniem kard. Dziwisza w dzisiejszym, tak bardzo zróżnicowanym świecie, dostarczającym nieraz wątpliwej wartości recept na szczęśliwe życie, trudno jest iść samemu i nie zagubić się, nie zniechęcić. "Potrzebne jest poczucie przynależności do wspólnoty, w której możemy dzielić się naszymi radościami i smutkami, obawami i nadziejami. Pierwszą taką i trudną do zastąpienia wspólnotą jest rodzina. Stąd rodzi się troska o nią. Tylko zdrowe rodziny tworzą zdrowe społeczeństwo i zdrowy naród" - uważa kardynał.

Jego zdaniem potrzebne jest także poczucie przynależności do większej wspólnoty, którą powinna być parafia - jako wspólnota wiary, modlitwy, życia sakramentalnego, wrażliwości na potrzeby bliźnich i dzieł miłosierdzia. Zwrócił również uwagę na to, że zauważono trafnie na ostatnim Synodzie Biskupów, poświęconym nowej ewangelizacji, że parafie przypominają "drzemiącego olbrzyma", dysponującego wielkim potencjałem do zdynamizowania życia wiary.

"Trzeba więc tego olbrzyma obudzić. Nie jest to zadanie na jeden sezon i nie na siły jednego człowieka. Jest to wyzwanie stojące w pierwszym rzędzie przed duszpasterzami, ale także wszystkimi należącymi do wspólnoty parafialnej, w której jest przecież tyle talentów, tyle charyzmatów, tylu ludzi dobrej woli" - podkreślił metropolita krakowski. I wyraził nadzieję, aby tegoroczny Wielki Post przynajmniej zainicjował odważne myślenie o tej sprawie.

Kard. Dziwisz przypomniał, że w tym roku 9 czerwca w krakowskich Łagiewnikach odbędzie się beatyfikacja dwóch sióstr zakonnych - Zofii Czeskiej i Małgorzaty Łucji Szewczyk, założycielek zgromadzeń sióstr prezentek i serafitek. Natomiast 23 czerwca, w obecności Episkopatu Polski, poświęcona zostanie świątynia bł. Jana Pawła II w Centrum Jana Pawła II "Nie lękajcie się!".

"W tym samym dniu, razem z biskupem Tadeuszem Rakoczym i biskupem Janem Zającem pragniemy podziękować Bogu za pięćdziesiąt lat kapłaństwa, które przyjęliśmy z rąk ks. biskupa Karola Wojtyły. Będziemy również dziękować za dwadzieścia pięć lat posługi biskupiej kardynała Kazimierza Nycza i biskupa Jana Szkodonia. Dzielę się już teraz tą wiadomością, prosząc was o modlitwę" - napisał kard. Dziwisz.

List metropolity krakowskiego zostanie odczytany w I niedzielę Wielkiego Postu we wszystkich kościołach archidiecezji krakowskiej.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

NIE dla zniekształcającania obrazu małżeństwa
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.