"Nie na tym polega świeckość państwa!"
Nie wstydźmy się modlitwy, świeckość państwa nie polega na marginalizowaniu religii - mówił abp Józef Kowalczyk 24 sierpnia w warszawskiej katedrze. Prymas Polski przewodniczył Mszy św., inaugurującej IV Zjazd Polonii i Polaków z Zagranicy.
Podczas uroczystej Eucharystii duchowy opiekun Polonii z aprobatą zauważył, że IV Zjazd Polaków z zagranicy zaczyna się od modlitwy. - Nie wstydźmy się modlitwy! Świeckość państwa nie polega na tym, żeby się nie modlić - apelował ks. Prymas. Z ubolewaniem stwierdził, że dziś w Polsce lansuje się model świeckości, polegający na tym, że modlitwę i duchownych spycha się na peryferie. I tylko wówczas, gdy naród znajduje się w utrapieniu, gdy przechodzi przez ciemną dolinę, uciekamy się do modlitwy, wchodzimy do zakrystii, także w niedalekiej przeszłości i w ciszy wołamy o pomoc.
Ks. Prymas przypomniał, że celem Stowarzyszenia Wspólnota Polska, które tworzył świętej pamięci prof. Andrzej Stelmachowski, jest utrzymanie więzi z rodakami, zamieszkującymi zagranicą. Wyliczył powody migracji - za chlebem, w poszukiwaniu wolności, lepszego życia. Mówił, że nieraz opuszczający kraj sądzą, że wyjeżdżają na krótko, a zostają latami, osłabieniu ulegają więzi z krajem i rodziną. Praca zarobkowa pochłania ich tak bardzo, że niedzielna Msza św. schodzi na dalszy plan, zaciera się wrażliwość religijna i kulturalna. Przypomniał, jak bardzo Jan Paweł II apelował do Polonii, żeby zachowała pamięć o swoich korzeniach i uważała Kościół za swą duchową Ojczyznę.
IV Zjazd Polonii i Polaków z Zagranicy rozpoczął się o godz. 9.00 uroczystością złożenia przez delegatów wieńców przed Grobem Nieznanego Żołnierza. Następnie jego uczestnicy udali się do archikatedry świętego Jana Chrzciciela na Mszę św. koncelebrowaną pod przewodnictwem Prymasa Polski abpa Józefa Kowalczyka.
IV Zjazd Polonii i Polaków z Zagranicy odbywa się w dniach 24-26 sierpnia br. w Warszawie i Pułtusku. Hasło tegorocznego Zjazdu brzmi: "...by czuć się Polakiem" i nawiązuje do spotkania przedstawicieli Polaków ze Wschodu, z Zachodu i z kraju w Rzymie w październiku 1990, połączonego wówczas z audiencją prywatną u Jana Pawła II. Uczestniczą w nim przedstawiciele 44 krajów ze wszystkich kontynentów.
W skład Komitetu Honorowego Zjazdu weszli: Prymas Polski abp Józef Kowalczyk, prezydent Lech Wałęsa, marszałek Sejmu RP Ewa Kopacz, marszałek Senatu RP Bogdan Borusewicz, minister spraw zagranicznych Radosław Sikorski, minister spraw wewnętrznych Jacek Cichocki, minister kultury i dziedzictwa narodowego Bogdan Zdrojewski, minister Edukacji Narodowej, Krystyna Szumilas, bp Wiesław Lechowicz delegat Konferencji Episkopatu Polski ds. Duszpasterstwa Emigracji Polskiej, Hanna Gronkiewicz-Waltz, prezydent m.st. Warszawy.
Skomentuj artykuł