"Nie obawiajmy się współczesnych wyzwań"

(fot. Walter Ching / wikipedia.org)
KAI / im

Nie zniechęcajmy się, gdy czasami doświadczamy siły zła. Chodzi o to, by wytrwale zarzucać sieci naszej codziennej pracy dobrze wykonanej i uświęconej - mówił bp Wojciech Polak do członków Opus Dei zgromadzonych 26 czerwca w katedrze św. Floriana na warszawskiej Pradze. Sekretarz generalny Konferencji Episkopatu sprawował tam Mszę św. w liturgiczne wspomnienie założyciela Opus Dei, św. Josemarii Escrivá de Balaguera. Świątynię wypełnili tłumnie młodzi ludzie i rodziny z dziećmi.

To, co wyróżnia osoby idące wskazaną przez św. Josemarię drogą jest dawanie świadectwa pośrodku zwykłego życia. "Są tutaj rodzice, zaangażowani w dobre wychowanie swoich dzieci, są ludzie kultury, którzy pragną, aby ich własna praca zawsze szanowała godność człowieka, że są i ci, którzy podejmując różne inicjatywy i wyzwania, dążą do ukazywania zgodności nauki z wiarą - wyliczał biskup, mówiąc do zgromadzonych w katedrze. - Można by wyliczać pola działań i naszej ludzkiej aktywności: moda, media, rozrywka, finanse, polityka, usługi… Czyż nie są to miejsca, w których Ewangelia jest niczym zaczyn i niczym sól dla tego świata? A któż lepiej to może rozpoznać i uczynić niż człowiek, który do tego świata w pełni należy i sam go współtworzy?" - podkreślił hierarcha.

Opus Dei (Dzieło Boże) założył w 1928 r. młody, 26-letni wówczas kapłan Josemaría Escrivá de Balaguer. Charyzmat Opus Dei wiąże się z odkrywaniem wcale nie takiej oczywistej dla wszystkich w Kościele prawdy, że świętym może być każdy człowiek, również świecki. Co więcej, to właśnie jego świecka codzienność - praca zawodowa, małżeństwo, rodzicielstwo, a także zwykłe relacje międzyludzkie - mogą być okazją do uświęcania się. I to okazją wcale nie gorszą niż np. życie kontemplacyjne w klasztorze.

 

Założyciel Opus Dei został kanonizowany w Rzymie dnia 6 października 2002 roku. Opus Dei od początku istnienia cieszyło się poparciem i zachętą hierarchii oraz aprobatą kompetentnych władz kościelnych. W dniu 28 listopada 1982 Jan Paweł II erygował Opus Dei jako Prałaturę Personalną. Prałatura jest strukturą należącą do hierarchii Kościoła analogiczną do diecezji.

Właściwym ordynariuszem Prałatury jest jej Prałat, obecnie Biskup Javier Echevarría. Prałatura do realizacji swoich celów ma własny duchowieństwo oraz wiernych świeckich — mężczyźni i kobiety -, którzy nadal przynależą do kościołów lokalnych, w których zamieszkują. Świeccy włączający się do Opus Dei w sposób wolny poprzez dwustronną umowę z Prałaturą, która określa wzajemne zobowiązania wynikające z celów Prałatury. Do Prałatury należy około 89 tys. wiernych (w tym 2 tys. księży). W Polsce Opus Dei liczy ponad 500 członków i tysiące sympatyków.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

"Nie obawiajmy się współczesnych wyzwań"
Komentarze (0)
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.