Nie trzeba ustawy tylko porządku w przepisach
Problemy, na jakie napotykają partnerzy związków nieformalnych, mogą i powinny zostać rozwiązane poprzez uporządkowanie poszczególnych przepisów prawnych - napisali w przesłanym KAI stanowisku członkowie Klubu Inteligencji Katolickiej w Warszawie. Jednocześnie wyrazili "ubolewanie, że podczas debaty sejmowej na ten temat niektórzy posłowie nie zachowali właściwej postawy, okazując swoimi wypowiedziami brak szacunku należnego każdemu człowiekowi".
Głos Klubu Inteligencji Katolickiej w Warszawie wobec projektów instytucjonalizacji związków partnerskich oraz związanej z nimi dyskusji politycznej w Sejmie
Małżeństwo - trwały związek kobiety i mężczyzny - to jeden z fundamentów cywilizacji. Dla wielu z nas małżeństwo jest również doświadczeniem unikalnej relacji opartej na niepowtarzalnej bliskości i komplementarności dwóch płci. Uważamy, że państwo podobnie jak czyni to w obecnej konstytucji Rzeczypospolitej Polskiej powinno otaczać instytucję małżeństwa szczególną ochroną i opieką - tym bardziej, że jest ona w naszym kręgu kulturowym coraz słabsza.
Zarząd Klubu Inteligencji Katolickiej w Warszawie uważa, że problemy, na jakie napotykają partnerzy związków nieformalnych, mogą i powinny zostać rozwiązane poprzez uporządkowanie poszczególnych przepisów prawnych. Merytoryczną dyskusję nad potrzebą utworzenia nowej prawnej instytucji, jaką byłyby rejestrowane związki partnerskie, należałoby przeprowadzić po uprzednim uporządkowaniu obecnego stanu prawnego. Za idącą we właściwym kierunku uznajemy podjętą ostatnio w tej sprawie inicjatywę prezydenta Bronisława Komorowskiego.
Równocześnie wyrażamy ubolewanie, że podczas debaty sejmowej na ten temat niektórzy posłowie nie zachowali właściwej postawy, okazując swoimi wypowiedziami brak szacunku należnego każdemu człowiekowi. Od Sejmu, jako zgromadzenia reprezentującego wszystkich obywateli oczekujemy i wymagamy, aby był miejscem przykładnej - a nie gorszącej - debaty publicznej. Tematy delikatnej natury, dotykające ludzkiej prywatności, wymagają, aby osoby publiczne, od których zależy jakość debaty w kraju, wykazywały się szczególną wrażliwością i odpowiedzialnością za wypowiadane słowa.
Apelujemy do posłów Sejmu Rzeczypospolitej Polskiej, do mediów oraz do wszystkich osób, które mają wpływ na formowanie opinii publicznej i aspirują do roli autorytetów, aby w tak ważnej i delikatnej sprawie porzuciły ton walki ideologicznej, a skupiły się na merytorycznej dyskusji wokół poszukiwania rozwiązań konkretnych problemów.
Zarząd Klubu Inteligencji Katolickiej w Warszawie.
Skomentuj artykuł