"Nie wolno zapominać o bezimiennych ofiarach"

KAI / drr

Na potrzebę pamięci o tragicznym losie niemal 150 bezimiennych osób, które w minioną środę zginęły w wodach Cieśniny Sycylijskiej, zmierzając z Afryki Północnej do Europy zwraca uwagę w swym cotygodniowym komentarzu dla magazynu informacyjnego Watykańskiego Ośrodka Telewizyjnego „Octava Dies” ks. Federico Lombardi SI.

Rzecznik Watykanu porównuje ich do bezimiennych ofiar Holokaustu i apeluje o wykorzenienie nie tylko nienawiści, która była przyczyną hitlerowskiej zagłady, lecz także niesprawiedliwości, obojętności i egoizmu, prowadzących do kolejnych współczesnych tragedii.

Ks. Lombaredi przypomina, że kolejna tragedia migrantów i uchodźców słusznie rozbudziła zwłaszcza we Włoszech falę emocji. Zauważa, że fale morskie pochłonęły w minionych miesiącach wiele setek ofiar, które straciły życie w podobnych okolicznościach. Wspomina tragedię wietnamskich boat people, z pierwszych miesiący roku 1979. „Osoby te pragnęły uciec od głodu, ubóstwa, ucisku, przemocy i wojny ryzykując śmierć na morzu, bez śladu ani też własnego imienia. Wiele razy mówiono w tych dniach o bezimiennym bólu. Współczucie każe nam, by nie zapominać, upamiętniać, tak jak to ma miejsce w obliczu innych niewysłowionych tragedii ludzkości w naszej historii, okazując solidarność z ubogimi” – stwierdza rzecznik Watykanu.

Ks. Lombardi zaznacza, że doskonale zrozumiał to naród żydowski wznosząc memoriał Yad Vashem, gdzie upamiętniono imiona ofiar Holokaustu. Cytuje słowa wygłoszonej tam 11 maja 2009 r. medytacji Benedykta XVI, którą wypada przypomnieć w obliczu śmierci tak wielu niewinnych i nieznanych ofiar. „Straciły one życie, lecz nigdy nie utracą swych imion, bo są one głęboko wryte w sercach tych, którzy ich kochają, w sercach swych współtowarzyszy, którzy przeżyli, i wszystkich ludzi zdeterminowanych, żeby nigdy nie pozwolić, aby takie okrucieństwo na nowo okryło ludzkość hańbą. Co więcej, ich imię wpisane jest na zawsze w pamięć wszechmocnego Boga... Niech imiona tych ofiar nigdy nie zaginą! Niech nigdy ich cierpienie nie będzie negowane, podważane czy zapomniane! Niech wszyscy ludzie dobrej woli czuwają, by wykorzenić z serca człowieka to wszystko, co mogłoby prowadzić do podobnych tragedii!”. „Wykorzenić absurdalną nienawiść, która doprowadziła do Szoah, ale zaangażować się także w wykorzenienie niesprawiedliwości, obojętności i egoizmu, które sprawiają, że wielu ludzi ginie w wodzie poszukując bardziej ludzkiego życia. Bóg o nich pamięta, pamiętajmy o nich także i my” – apeluje ks. Lombardi.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

"Nie wolno zapominać o bezimiennych ofiarach"
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.