Nie żyje Dorota Szczerba, teolożka, tłumaczka i autorka książki "Sekret Medjugorie"

Nie żyje Dorota Szczerba, teolożka, tłumaczka i autorka książki "Sekret Medjugorie"
Fot. depositphotos.com
KAI / tk

15 lutego w wieku 61 lat zmarła w Warszawie Dorota Szczerba, teolożka, tłumaczka i  autorka książek nt. duchowości, związana ze wspólnotami  osób niepełnosprawnych Wiara i Światło, l’ Arche oraz wspólnotą Przymierze Miłosierdzia, a także Małymi Siostrami i Małymi Braćmi Jezusa. Była osobą mądrą o niezwykle autentycznej religijności oraz ciepłych i empatycznych relacjach z bliźnimi. 

Urodziła się 21 maja 1962  w rodzinie Zbigniewa i Anny Raszewskich w Warszawie. Ukończyła XVII LO im. Andrzeja Frycza Modrzewskiego, a następnie teologię na Akademii Teologii Katolickiej oraz Papieskiej Akademii Teologicznej w Krakowie.

DEON.PL POLECA
W końcu lat 70., od początku istnienia wspólnot Wiara i Światło w Warszawie, zaangażowała się w ich budowanie. Poznała również wspólnotę l’Arche w Trosly-Breuil we Francji, gdzie przez kilka miesięcy mieszkała jako asystentka w domu dla osób z głęboką niepełnosprawnością intelektualną. W 1984 zamieszkała w pierwszym polskim domu l’ Arche w Śledziejowicach pod Krakowem. Współtworzyła go wraz z dwiema małymi siostrami Jezusa: s. Wandą Rusinek  i s. Bożeną Włodarczyk, Mariolą Drobnik oraz dwiema osobami z niepełnosprawnością intelektualną: Heleną Rusinek i Alą Domnicz. Były to początki wspólnoty: codzienne towarzyszenie osobom z niepełnosprawnością intelektualną, brak wystarczających środków materialnych, niekończące się remonty, ciężka praca fizyczna (również w polu), co przez dwa lata łączyła z funkcją odpowiedzialnej za wspólnotę. W 1988 powróciła do Warszawy.

W 1990 wyszła za mąż za Marka Szczerbę. W 1995 urodziła się im córka Agata. W 1992 założyła wraz z mężem Fundację na rzecz Osób Niepełnosprawnych NOE, prowadzącą warsztat dla osób z niepełnosprawnością intelektualną. Pracowała też jako terapeuta w domu prowadzonym przez Towarzystwo Opieki nad Ociemniałymi. Zaangażowanie to łączyła z pracą tłumaczki i redaktorki w Wydawnictwie Księży marianów, a później w Instytucie Dokumentacji i Studiów nad Literaturą Polską.

DEON.PL POLECA

Równocześnie, od tego czasu była związana ze wspólnotami Małych Braci Jezusa, Małych Sióstr Jezusa; żyła na co dzień duchowością Karola de Foucauld oraz adoracją Najświętszego Sakramentu. Przez kilkanaście lat zaangażowana była również we wspólnoty charyzmatyczne (Odnowy w Duchu Świętym), gdzie szczególnie służyła modlitwą wstawienniczą. Od 1998 cierpiała na silne dolegliwości neurologiczne, które zostały zdiagnozowane jako SM.

Bardzo ważnym dla niej miejscem modlitwy było Medjugorie. Powracała tam wielokrotnie a ostatni raz  w październiku 2023, odnawiając misję, jak sam o tym mówiła – „radości krzyża”. Podczas jednej z wizyt w tym sanktuarium Maryi, Królowej Pokoju doświadczyła poważnego, niewytłumaczalnego z medycznego punktu widzenia, choć nie całkowitego uzdrowienia. Pozwoliło jej to na kontynuację pracy zawodowej i różnorodnych zaangażowań.

W ostatnich latach szczególnie zaangażowała się we wspólnocie Przymierze Miłosierdzia, służąc również modlitwą wstawienniczą na spotkaniach i podczas rekolekcji. Głosiła też konferencje. Co roku odnawiała też przyrzeczenia (tzw. więzy ekspiacji), ofiarowując Bogu swoje cierpienia za nawrócenie grzeszników. Towarzyszyła wielu osobom. Szczególne miejsce w jej sercu mieli ludzie młodzi. Zebrała świadectwa osób z Przymierza, zredagowała je i przygotowała do wydania w książce „On zmienił moje życie”, wydanej przez ten ruch.

Była autorką licznych i poczytnych książek z dziedziny duchowości: „Wielka cisza”, „Dotyk Miłosierdzia”, „Furtki”, „Praktyczny leksykon modlitwy”, „Poznań Borejków. Spacer z bohaterami powieści Małgorzaty Musierowicz” (z Kingą Czachowską), „Nowe wspólnoty w Polsce. Przewodnik subiektywny” i „Sekret Medjugorie. Objawienia, historia, świadectwa”, WAM, 2017.

Tłumaczyła też z języka francuskiego liczne artykuły, konferencje oraz książki (m.in. ”Medjugorie, wojna dzień po dniu”, „Ukryte dzieciątko z Medjugorie”, „Pokój będzie ostatnim słowem”, „Rewolucja miłosierdzia” i inne.

Msza Święta pogrzebowa Doroty Szczerby zostanie odprawiona jutro, we wtorek 20 lutego o godz. 13.00  w kościele pw. Matki Bożej Królowej Polski w Warszawie, ul. Gdańska 6a. Po mszy odbędzie się pogrzeb na Cmentarzu Wawrzyszewskim, ul. Wólczyńska 64, kw. 14a-6-22.

Źródło: KAI / tk

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
Dorota Szczerba

Ci, którzy tu przyjeżdżają, odkrywają coś wyjątkowego: (…) otoczenie, atmosferę pokoju, wyciszenia, ukojenia serca. Pielgrzymi odnajdują tu na nowo lub odkrywają po raz pierwszy sakralny wymiar swego życia.
abp Henryk Hoser, specjalny wysłannik Ojca...

Skomentuj artykuł

Nie żyje Dorota Szczerba, teolożka, tłumaczka i autorka książki "Sekret Medjugorie"
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.