Nie żyje jezuita o. Adam Wolanin. Pozostanie zapamiętany jako gorliwy kapłan i zakonnik

Nie żyje jezuita o. Adam Wolanin. Pozostanie zapamiętany jako gorliwy kapłan i zakonnik
W wieku 79 lat zmarł o. Adam Wolanin SJ (fot. jezuici.pl)
Deon.pl / tk

W wieku 79 lat 15 lutego zmarł o. Adam Wolanin SJ, misjolog, wykładowca na Uniwersytecie Gregoriańskim w Rzymie, duszpasterz w Krakowie i Starej Wsi. O. Adam pozostanie zapamiętany jako gorliwy kapłan i zakonnik, serdeczny współbrat, tłumacz wielu zakonnych dokumentów i jezuickich książek. W ostatnich latach w czasie swojej choroby dawał świadectwo ogromnej cierpliwości.

Kim był o. Adam Wolanin SJ?

O. Adam Wolanin SJ urodził się 18 grudnia 1945 r. w Przysietnicy k. Brzozowa na Podkarpaciu jako syn Stanisława i Józefy z d. Szczepek.

Do Towarzystwa Jezusowego wstąpił 29 sierpnia 1960 r., a po dwuletnim nowicjacie w Starej Wsi k. Brzozowa złożył pierwsze śluby 19 grudnia 1962 r., które przyjął o. Wojciech Krupa SJ, rektor kolegium starowiejskiego. Po nowicjacie uzupełniał wykształcenie w zakresie szkoły średniej.

W latach 1964-66 odbywał obowiązkową służbę wojskową, najpierw przez dwa miesiące jako czołgista w Bartoszycach, a następnie jako artylerzysta w jednostce kleryckiej w Opolu.

DEON.PL POLECA

Maturę uzyskał w 1967 r. w Krakowie. W latach 1967-1969 studiował filozofię na Wydziale Filozoficznym Towarzystwa Jezusowego w Krakowie, a następnie teologię na Wydziale Teologicznym Towarzystwa Jezusowego Bobolanum w Warszawie (1969-1972). Kontynuował studia teologiczne na Papieskim Uniwersytecie Gregoriańskim w Rzymie, gdzie uzyskał licencjat (1972-1974) oraz doktorat z teologii fundamentalnej (1978). Temat pracy doktorskiej dotyczył „Rites, ritual symbols and their interpretation in the writings of Victor W. Turner”.

Święcenia prezbiteratu otrzymał 15 sierpnia 1972 r. w Starej Wsi z rąk ks. bpa Ignacego Tokarczuka. Trzecią probację odbył w Alcalá de Henares w Hiszpani (1982) pod kierunkiem o. José Arroyo SJ. Uroczystą profesję złożył 15 maja 1983 r. w Rzymie.

O. Adam Wolanin SJ jeszcze jako kleryk zgłosił gotowość do pracy misyjnej w Zambii i podjął studia w tym kierunku, ale ostatecznie, biorąc pod uwagę jego zdolności, po doktoracie został przeznaczony do wykładania teologii na Papieskim Uniwersytecie Gregoriańskim. W 1989 roku został profesorem nadzwyczajnym, a w 1993 zwyczajnym. W latach 1996-2002 oraz 2004-2007 był dziekanem Wydziału Misjologii Uniwersytetu Gregoriańskiego. Od 1994 r. był również profesorem religiologii na Wydziale Filozoficznym Towarzystwa Jezusowego w Krakowie (obecnie Uniwersytet Ignatianum). Będąc w Rzymie, pracował także jako konsultor watykańskiej Kongregacji Spraw Kanonizacyjnych oraz Kongregacji ds. Ewangelizacji Narodów. W 2018 r. powrócił do Polski i zamieszkał najpierw Krakowie, a następnie w Starej Wsi, gdzie posługiwał w bazylice, Od 2020 r. przebywał w zakonnej infirmerii. Zmarł w szpitalu w Brzozowie 15 lutego 2024 r.

O. Adam Wolanin SJ prowadził szeroką działalność naukową. Był członkiem Stowarzyszenia Misjologów Polskich, redaktorem czasopisma naukowego „Studia Missionalia” oraz serii „Documenta Missionalia”, a także autorem licznych artykułów i książek, m. in. „Dialog chrześcijaństwa z innymi religiami” oraz „Teologia della Missione”. Był konsultorem Centrum badań interdyscyplinarnych „Kultury i Religie” Uniwersytetu Gregoriańskiego oraz członkiem Conseil de Fondation de l’École de la Foi we Fryburgu (Szwajcaria). Był promotorem 18 doktoratów z zakresu misjologii.

O. Adam pozostanie zapamiętany jako gorliwy kapłan i zakonnik, serdeczny współbrat, tłumacz wielu zakonnych dokumentów i jezuickich książek. W ostatnich latach w czasie swojej choroby dawał świadectwo ogromnej cierpliwości.

Msza święta pogrzebowa zostanie odprawiona w Bazylice Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Starej Wsi, w sobotę 24 lutego, o godz. 10.30. Uroczystości na cmentarzu rozpoczną się od bramy głównej cmentarza parafialnego kwadrans po zakończeniu Mszy św.

 

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Tematy w artykule

Skomentuj artykuł

Nie żyje jezuita o. Adam Wolanin. Pozostanie zapamiętany jako gorliwy kapłan i zakonnik
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.