Niech Bóg obdarzy nas coraz pełniejszą komunią

Niech Bóg obdarzy nas coraz pełniejszą komunią
(fot. Grzegorz Gałązka)
KAI / pz

Niech Bóg Wszechmogący udzieli nam daru coraz pełniejszej komunii, zgodnie ze swoją wolą, aby byli "jednego serca i jednego ducha" - powiedział 28 czerwca Benedykt XVI do delegacji Patriarchatu Konstantynopola.

Zgodnie z ponad 40-letnim zwyczajem przedstawiciele tego Kościoła lokalnego - "pierwszego wśród równych" w świecie prawosławnym - biorą udział w obchodach uroczystości ku czci św. Piotra i Pawła w Watykanie.

DEON.PL POLECA

Wyrażając radość z przybycia swych gości, Ojciec Święty podkreślił, że święto obu wielkich apostołów "umożliwia nam wspólne podziękowanie Panu za niezwykłe dzieła, jakie uczynił i nadal czyni za pośrednictwem apostołów w życiu Kościoła". "To właśnie ich przepowiadanie, przypieczętowane świadectwem męczeństwa, jest mocną i trwałą podstawą, na której wznosi się Kościół a w wierności przekazanemu przez nich depozytowi wiary znajdujemy korzenie tej wspólnoty, której już doświadczamy między sobą" - zaznaczył papież.

Przypomniał, że w tym roku mija 50 lat od rozpoczęcia Soboru Watykańskiego II, która to rocznica będzie uroczyście obchodzona 11 października. Zwrócił uwagę na udział w obradach tego gremium delegacji Patriarchatu Konstantynopola "w charakterze delegatów braterskich", co - jak podkreślił - zapoczątkowało nowy, ważny etap w stosunkach między Kościołami katolickim i prawosławnym. "Chcemy wielbić Pana przede wszystkim za ponowne odkrycie głębokiego braterstwa, które nas łączy, a także za drogę przebytą w ciągu tych lat przez Międzynarodową Komisję Mieszaną ds. Dialogu Teologicznego między naszymi Kościołami, oraz życzyć, aby postęp mógł się dokonywać również na obecnym etapie" - powiedział Benedykt XVI.

Przywołał następnie postać "niezapomnianego patriarchy ekumenicznego Atenagorasa", którego 40. rocznica odejścia minie w tych dniach. To on oraz bł. Jan XXIII i Sługa Boży Paweł VI, "ożywiani pasją jedności Kościoła, płynącą z wiary w Chrystusa Pana, stali się promotorami odważnych inicjatyw, które otworzyły drogę do nowych stosunków między Patriarchatem Ekumenicznym a Kościołem katolickim" - stwierdził Ojciec Święty. Dodał, że powodem szczególnej radości jest dlań fakt, że również obecny patriarcha Bartłomiej I kroczy drogą wytyczoną przez swych poprzedników - Atenagorasa i Dimitriosa, "wyróżniając się na niwie międzynarodowej swym otwarciem na dialog między chrześcijanami i zaangażowaniem w służbie głoszenia Ewangelii w świecie współczesnym".

"Niech Bóg Wszechmogący udzieli nam daru coraz pełniejszej komunii, zgodnie ze swoją wolą, abyśmy, ożywiani «jednym duchem i jednym sercem», mogli zawsze wysławiać Jego Imię" - zakończył swe przemówienie Benedykt XVI.

Na czele delegacji Patriarchatu Konstantynopola stoi dyrektor Biura Patriarchatu przy Unii Europejskiej, metropolita Francji Emanuel (Adamakis), a w jej skład wchodzą jeszcze biskup tytularny Philomelion (Turcja) Eliasz (Katre) z USA i diakon Paisios Kokkinakis ze Świętego Synodu Patriarchatu.

Zwyczaj wysyłania delegacji z Watykanu i Konstantynopola na główne święta patronalne obu Kościołów: św. Piotra i Pawła - 29 czerwca w Rzymie oraz św. Andrzeja - 30 listopada w Stambule sięga drugiej połowy lat sześćdziesiątych XX wieku. Po raz pierwszy przedstawiciele Patriarchatu wzięli udział w takich uroczystościach w Watykanie w dniach 28-30 czerwca 1967, a delegaci watykańscy uczestniczyli w obchodach w Konstantynopolu w dniach 29-30 listopada 1969. Od tamtego czasu jest to regularna praktyka, przy czym kilkakrotnie na czele tych delegacji stali zwierzchnicy obu Kościołów. Tak było w 1979, gdy do Stambułu udał się Jan Paweł II i w 2006, gdy siedzibę patriarchy odwiedził Benedykt XVI. A patriarcha Bartłomiej przebywał w tym czasie w Rzymie m.in. w latach 1995 i 2004.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Niech Bóg obdarzy nas coraz pełniejszą komunią
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.