Niemcy: biskup Limburga nowym przewodniczącym episkopatu

Niemcy: biskup Limburga nowym przewodniczącym episkopatu
(fot. youtube.com)
KAI / pp

Nowym przewodniczącym Konferencji Biskupów Niemiec został biskup Limburga Georg Bätzing. Wyboru dokonano podczas wiosennego zgromadzenia ogólnego episkopatu w Moguncji. Kadencja przewodniczącego trwa sześć lat. Bp Bätzing zastąpił na tym stanowisku arcybiskupa Monachium i Fryzyngi Reinharda Marxa.

Georg Bätzing urodził się 13 kwietnia 1961 r. w Nadrenii-Palatynacie i dorastał w Niederfischbach an der Sieg. Po studiach filozoficznych i teologicznych w Trewirze i Fryburgu Bryzgowijskim przyjął święcenia kapłańskie 18 lipca 1987 r.

DEON.PL POLECA


Był duszpasterzem w Klausen i Koblencji, zanim objął stanowisko prorektora seminarium biskupiego w Trewirze w 1990 r. Od 1996 r. do stycznia 2010 r. ks. Bätzing był odpowiedzialny za formację kapłanów w trewirskiej diecezji i kierował seminarium.

W listopadzie 2007 r. ówczesny biskup Trewiru, Reinhard Marx, mianował go szefem pielgrzymki "Świętej Szaty". 1 listopada 2012 roku ks. Bätzing został wikariuszem generalnym diecezji Trewiru.

1 lipca 2016 r. papież Franciszek mianował go 13. biskupem Limburga. Jego zawołanie biskupie brzmi: "Congrega in unum" - "Połącz w jedno".

W Konferencji Episkopatu Niemiec bp Bätzing jest m. in. przewodniczącym podkomisji ds. dialogu międzyreligijnego i członkiem komisji ds. kontaktów z Kościołem powszechnym.

W niemieckim episkopacie bp Bätzing zajmuje pozycję reformatora w wewnętrznych debatach kościelnych. Opowiada się za zniesieniem obowiązkowego celibatu. „Wierzę, że nie zaszkodzi Kościołowi, jeśli kapłani będą mieli swobodę wyboru, czy chcą żyć w związku małżeńskim, czy żyć bez w stanie bezżennym” - powiedział w jednym z wywiadów bp Bätzing. Jednocześnie uważa za ważne „uratowanie” celibatu jako sposobu życia. Hierarcha krytykuje także wykluczenie kobiet z katolickich urzędów, w tym nie udzielania im święceń diakonatu.

Jako biskup Limburga Bätzing ogłosił w kwietniu 2019 r., że chce zewnętrznego dochodzenia w celu zbadania podejrzanych przypadków nadużyć seksualnych w ostatnich 70 latach. Jego zdaniem zidentyfikowani sprawcy i osoby odpowiedzialne za tuszowanie czynów w diecezji powinny zostać "nazwane i pociągnięte do odpowiedzialności".

Bp Bätzing broni przed krytykami katolickiego dialogu reformatorskiego w ramach Drogi Synodalnej. Wziął udział w pierwszym zgromadzeniu synodalnym we Frankfurcie nad Menem, które odbyło się na przełomie stycznia i lutego br. Podczas spotkania został wybrany na przewodniczącego jednego z forów synodalnych: „Życie w udanych związkach - żywa miłość w seksualności i partnerstwie”. Bp Bätzing wezwał do zwrócenia większej uwagi na wiedzę z teologii i nauk humanistycznych w zakresie moralności seksualnej. Jednym z tematów, którymi zajmuje się to forum jest: jak ocenić związki osób tej samej płci, które szukają akceptacji i wsparcia ze strony Kościoła.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
Brat Marek z Taizé, Piotr Żyłka

Spotkaj Boga w ciszy i prostocie

Mała, burgundzka wioska. Skromne zabudowania. Cisza. Spokój. Kontemplacja i modlitwa. To właśnie tu, od ponad siedemdziesięciu lat, przyjeżdżają tysiące młodych ludzi. Czego szukają? Co pragną zmienić? Dlaczego, nawet po...

Skomentuj artykuł

Niemcy: biskup Limburga nowym przewodniczącym episkopatu
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.