Niemcy: uroczystości 500-lecia Reformacji

Niemcy: uroczystości 500-lecia Reformacji
(fot. shutterstock.com)
KAI / ml

W Eisenach odbyły się uroczystości rozpoczynające w Turyngii jubileusz 500-lecia Reformacji. Podczas uroczystości na zamku Wartburg ewangelicka biskup Ilse Junkermann wyraziła radość z powodu "dobrego ekumenizmu", jaki obecnie panuje.

Jak powiedziała, odczuła to zwłaszcza podczas niedawnej pielgrzymki ekumenicznej do Rzymu i spotkania z papieżem.
"Przygotowania do tego jubileuszu wskazały nam nową drogę porozumienia i wzajemnego szacunku" - podkreślił premier landu Turyngii Bodo Ramelow. Polityk z lewicowej partii Linke przyznał, że porozumienie międzyreligijne, a także dialog między wyznawcami religii i niewierzącymi jest dziś potrzebny "bardziej niż kiedykolwiek dotąd". W tym kontekście zwrócił uwagę, że wprawdzie Turyngia jest regionem, w którym narodziła się Reformacja, to dziś 80 proc. mieszkańców stanowią bezwyznaniowcy. "Każdy, kto chce w pokoju żyć swoją wiarą ma do tego prawo, a społeczność większościowa musi mu do tego stworzyć warunki" - powiedział Ramelow nawiązując do trwającej debaty o roli islamu w Niemczech.
Katolicki biskup Erfurtu Ulrich Neymeyer wyraził nadzieję, że poprzez ten rok pamięci, obchodzony również jako rok Chrystusa, chrześcijanie odnajdą głębszą jedność. Podział Kościoła jest bowiem “raną, która musi boleć wszystkich chrześcijan".
Według arcybiskup Uppsali i zwierzchniczki Kościoła Szwecji, Antje Jackelen, apele Reformacji o oświatę, wolność i odpowiedzialność za świat, są do dziś aktualne. 
Marcin Luter mieszkał na zamku Wartburg w Eisenach na przełomie lat 1521/22. Tam w zaledwie 11 tygodni przetłumaczył Nowy Testament z języka greckiego na niemiecki. Dzieło to opracował później Filip Melanchton wraz z innymi specjalistami i w 1522 roku ukazało się drukiem, szybko zdobywając wielką popularność. To przyczyniło się do rozwoju jednolitego niemieckiego języka literackiego. Później stopniowo pojawiały się części Starego Testamentu, a w 1534 roku ukazało się pełne wydanie "Biblii Lutra" w języku niemieckim. 
Przed jubileuszową uroczystością na Placu Lutra w Eisenach poświęcono bramę łączącą 69 miast Reformacji. Uroczystości w Turyngii są częścią obchodów Jubileuszu Reformacji w całych Niemczech. Za jej symboliczny początek przyjmuje się dzień 31 października 1517 r., gdy Marcin Luter przybił na drzwiach kościoła zamkowego w Wittenberdze 95 tez, w których m.in. odrzucał katolicką naukę o odpustach.

DEON.PL POLECA

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Niemcy: uroczystości 500-lecia Reformacji
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.