Niemcy. Wbrew Stolicy Apostolskiej episkopat powoła Radę Synodalną

Źródło zdjęcia: Facebook / Der Synodale Weg
KAI / mł

Niemiecki episkopat będzie dążył do powołania tzw. Komisji Synodalnej, a później Rady Synodalnej „jako organu konsultacyjnego i decyzyjnego” niezależnego od biskupów diecezjalnych. Potwierdził to dziś bp Georg Bätzing sygnalizując, że „duża część Rady Stałej episkopatu jest gotowa kontynuować obraną wcześniej drogę”.

Przewodniczący niemieckiego episkopatu odpowiedział w ten sposób na list kardynałów Pietro Parolina, Luisa Ladarii i Marca Ouelleta, którzy potwierdzili, że niemiecka „droga synodalna” nie ma kompetencji do ustanawiania takiej rady a biskupi nie powinni w niej uczestniczyć. List ten zatwierdził sam papież Franciszek „in forma specifica” i nakazał jego przekazanie.

DEON.PL POLECA

Bp Bätzing napisał, że list z Watykanu tylko umacnia w nim „świadomość, że współpraca rozpoczęta na drodze synodalnej musi być kontynuowana, aby zdobywać doświadczenie wspólnej odpowiedzialności”. Jego zdaniem list watykańskich kardynałów nie kwestionuje niemieckiej komisji synodalnej, a w dalszej perspektywie Rady Synodalnej. Według bp. Bätzinga obawa, że nowy organ mógłby stać ponad konferencją episkopatu lub podważać autorytet biskupa, jest bezzasadna.

W grudniu ubiegłego roku kard. Rainera Maria Woelki (Kolonia) oraz bawarscy biskupi Gregor Maria Hanke OSB (Eichstätt), Bertram Meier (Augsburg), Stefan Oster SDB (Pasawa) i Rudolf Voderholzer (Ratyzbona) zapytali pisemnie Stolicę Apostolską, czy jako biskupi muszą lub też powinni uczestniczyć w Komisji Synodalnej, która posłuży do przygotowania stałej Rady Synodalnej, po tym jak Stolica Apostolska 21 lipca 2022 r. oświadczyła, że droga synodalna „nie jest kompetentna” do powoływania tego typu struktur.

W liście do przewodniczącego niemieckiego episkopatu watykańscy kardynałowie odpowiedzieli, że niemieccy biskupi nie są zobowiązani do udziału w pracach „komisji synodalnej” i powołują się na naukę o urzędzie biskupa zawartą w Konstytucji Dogmatycznej Lumen Gentium Soboru Watykańskiego II, a także przypominają list Papieża Franciszka do pielgrzymującego Kościoła w Niemczech (2019 r.) jako tekst orientacyjny dla niemieckich katolików i stawiający w swoim centrum potrzebę nowej ewangelizacji.

KAI / mł

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Niemcy. Wbrew Stolicy Apostolskiej episkopat powoła Radę Synodalną
Komentarze (1)
JO
Jan Osa
25 stycznia 2023, 11:15
Watykan swoje, a Episkopat Niemiec swoje. A Franciszek milczy! Schizma już jawna i otwarta. Niemiecki "czołg" w KK idzie do przodu i tratuje wszystko. Skąd my to znamy? Więc jak to jest z tą "synodalnością"? Jest to wg biskupów niemieckich (i nie tylko, bo na razie inni dyplomatycznie milczą), czy wg Watykanu? A może to jednak jest ta sama linia, tylko z "opóźnionym" zapłonem, taka "zadyma", by się katolicy nie zorientowali w jakim kierunku płynie "łódź Piotrowa". Przyszłość i to pewno niedaleka, pokaże.