Niemcy: wzrost zaufania do Kościoła katolickiego

Niemcy: wzrost zaufania do Kościoła katolickiego
(fot. shutterstock.com)
KAI/ ed

Mniej wystąpień, więcej powrotów i wstąpień oraz przede wszystkim ogólny wzrost zaufania do Kościoła katolickiego - tak przedstawia się obecny jego obraz w Niemczech w świetle najnowszych danych statystycznych.

Komentując je włoska Służba Wiadomości Religijnych (SIR) wyraziła przekonanie, że tamtejsi wierni "szukają sposobów potwierdzenia, w warunkach nowych działań duszpasterskich i społecznych, swej centralnej roli w życiu Niemiec".

DEON.PL POLECA




Z przedstawionych kilka dni temu liczb wynika, że w 2015 wystąpiło formalnie z Kościoła "tylko" ok. 182 tys. osób, podczas gdy rok wcześniej było ich prawie 218 tysięcy. Ponad 23,7 mln katolików, czyli ok. 29 proc. mieszkańców kraju, są tam nadal największą procentowo wspólnotą wyznaniową. W ub.r. złożono 2685 próśb o przyjęcie do Kościoła katolickiego (o 124 mniej niż w 2014) a dalsze 6474 podania (o 160 więcej niż rok wcześniej) dotyczyło powrotu do Kościoła po wcześniejszym wystąpieniu. Według komentatorów świadczy to o dojrzałości tych, którzy przedtem zerwali z nim, głównie w następstwie skandali i nadużyć seksualnych, do jakich dochodziło w poprzednich latach w Kościele.

W ub.roku zmalała nieco liczba parafii - z 10911 w 2014 do 10817 w zeszłym roku - przede wszystkim z powodu decyzji reorganizacyjnych, podejmowanych w wielu spośród 27 diecezji, na jakie dzieli się Kościół katolicki w Niemczech. Podobne procesy zachodzą zresztą w wielu krajach zachodnich, np. we Francji. Spadła również nieznacznie liczba duchowieństwa - o 256, głównie w wyniku śmierci starszych księży, których nie są w stanie wyrównać ani tym bardziej spowodować wzrostu nowi kapłani.

Znacząco zwiększyła się natomiast liczba diakonów stałych: z 3236 w 2014 do 3304 przed rokiem. Odgrywają oni coraz większą rolę w duszpasterstwie i administracji kościelnej, zapewniają sprawowanie Liturgii Słowa i udzielanie komunii tam, gdzie brakuje kapłanów.

Po raz pierwszy od wielu lat wzrosła, i to wyraźnie, liczba chrztów: dwa lata temu udzielono ich ok. 164,9 tys., a w zeszłym roku było ich już ponad 167,2 tys.; po wielu latach stałego spadku w 2015 zawarto też więcej ślubów kościelnych - 44298 w porównaniu z 44158 przed dwoma laty.

Duszpasterska i społeczna wartość statystyk kościelnych znajduje też pozytywne potwierdzenie w dorocznym raporcie nt. rodziny, ogłoszonym przez federalny urząd statystyczny w Wiesbadenie. Wynika z nich, że małżeństwa w Niemczech są trwalsze, a wskaźnik rozwodów zmalał o 1,7 proc.

Komentując najnowsze dane na ten temat przewodniczący episkopatu niemieckiego kard. Reinhard Marx powiedział, że "nie tylko budzą one zainteresowanie, ale świadczą też o aktywnym pragnieniu wiernych przystępowania do sakramentów Kościoła". Jego zdaniem jest to również zachęta do "trwania w naszych wysiłkach duszpasterskich" i pokazuje, że Kościół katolicki nadal stanowi "ważną siłę, a jego przesłanie jest słuchane i akceptowane". Dlatego w dalszym ciągu "działać duszpastersko z pełnym zaangażowaniem", aby wyznawać wiarę "z przekonaniem".

Według SIR liczby powyższe są też potwierdzeniem słuszności zakończonej we wrześniu ub.r. "Drogi dialogu Kościoła w Niemczech", w której ramach cała wspólnota katolicka w tym kraju podjęła wyzwanie wstrząsu, spowodowanego nadużyciami seksualnymi oraz stopniowym rozchodzeniem się dróg duchowieństwa i świeckich. "Droga dialogu" była działaniem trwającym w latach 2010-15 i miała za zadanie odkrycie na nowo wartości ewangelicznych, duszpasterskich i wspólnotowych w Kościele.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Niemcy: wzrost zaufania do Kościoła katolickiego
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.