Niepokojąco szybko ubożeje społeczeństwo
Niepokojąco szybko ubożeje społeczeństwo, które trzeba w miarę naszych możliwości wspierać - mówi ks. Robert Kowalski, nowy prezes Radomskiego Banku Żywności. Odniósł się on przy okazji do niepokojących danych Eurostatu, z których wynika, że wzrasta ubóstwo mieszkańców Unii Europejskiej, w tym Polski.
Według Eurostatu, w 2011 r. ponad 119 mln osób, a więc 24,2 proc. ludności UE było zagrożonych wykluczeniem społecznym. Rok wcześniej było to 23,4 proc., a w 2008 r. - 23,5 proc. Oznacza to, że kryzys gospodarczy się pogłębia, a jego skutki dają się odczuć na płaszczyźnie społecznej. Eurostat wylicza, że chodzi tu o osoby lub całe rodziny o niewystarczających dochodach zarówno bezrobotne, jak i mające zbyt mało płatną pracę.
- Również w Polsce wzrasta poziom ubóstwa, widać to szczególnie w codziennej pracy Caritas - mówi ks. Kowalski, który jest wicedyrektorem radomskiej Caritas. - W miarę naszych możliwości wspieramy ubogich. Z drugiej jednak strony narasta problem gromadzenia żywności dla potrzebujących. To najważniejsze zadanie, które stoi przed nami. Ponadto istnieje potrzeba zaangażowania większej ilości wolontariuszy w zbiórki żywności. Zresztą perspektywa na najbliższe miesiące pracy może się okazać jeszcze trudniejsza i będzie wymagała większego zaangażowania całego zarządu banku - powiedział ks. Kowalski.
Ks. Robert Kowalski jest wicedyrektorem Caritas Diecezji Radomskiej. Jako wikariusz uczestniczył w organizacji Parafialnego Zespołu Caritas, współorganizował też warsztaty zajęciowe dla dzieci, obozy dla młodzieży i półkolonie. Był też opiekunem Parafialnego Zespołu Caritas, współzałożycielem i koordynatorem świetlicy parafialnej, koordynatorem projektu PEAD, organizował również wyjazdy wakacyjne dla dzieci z rodzin dysfunkcyjnych. Prowadził także zajęcia sportowe, spływy kajakowe oraz koordynował zbiórki Caritas, włącznie z pomocą dla powodzian.
Bank żywności w Radomiu powstał w 2000 roku z inicjatywy biskupa Jana Chrapka. Bank tworzy kilka stowarzyszeń. Dzięki współpracy z 100 organizacji żywność trafia do radomskich jadłodajni i stołówek, osób w trudnej sytuacji finansowej, niepełnosprawnych oraz bezdomnych. Ponadto jest organizatorem trzech zbiórek żywności w ciągu roku: Wielkanocnej i Bożonarodzeniowej zbiórki żywności oraz "Podziel się Posiłkiem".
Skomentuj artykuł