Niezmienne normy moralne są dziś krytykowane

KAI / slo

Niezmienne normy moralne są dziś poddawane krytyce. Propaguje się styl życia niezgodny z Ewangelią - ubolewa bp Stefan Regmunt w liście na Wielki Post. Będzie on czytany w najbliższą niedzielę w kościołach całej diecezji zielonogórsko-gorzowskiej.

Bp Regmunt przypomina wiernym, że życie chrześcijańskie stale związane jest z koniecznością nawrócenia. "Czasy, w jakich żyjemy nie są łatwe. Niezmienne normy moralne są poddawane krytyce. Propaguje się styl życia niezgodny z Ewangelią. Usiłuje się ingerować w sposób przekazywania życia i proponuje się model małżeństwa i rodziny sprzeczny z nauką Chrystusa. Otwarcie krytykuje się Kościół, jego pasterzy i wiernych świeckich, za odwagę głoszenia niewygodnych prawd. To wszystko nie pomaga w prowadzeniu chrześcijańskiego życia. Dlatego Kościół, który przez Ducha Świętego umacnia w człowieku ochrzczonym świadomość bycia dzieckiem Boga, w okresie Wielkiego Postu przypomina wypróbowane metody powrotu na drogę świętości" - czytamy w liście.

Wśród nich bp Regmunt na pierwszym miejscu wymienia codzienną modlitwę oraz praktykowanie uczynków miłości, "zwłaszcza wobec ludzi chorych, starszych, biednych i skrzywdzonych". Zachęca również diecezjan do uczestnictwa w tradycyjnych nabożeństwach pasyjnych: Gorzkich Żalach i Drodze Krzyżowej.

Odnosi się również do ogłoszonej niedawno rezygnacji Benedykta XVI. "Patrzymy na tę decyzję przez pryzmat wiary. Dostrzegamy u papieża szczególne oddanie się posłudze Bogu i Kościołowi. Widzimy jego odpowiedzialne angażowanie się w trudne sprawy współczesności. Dziękujemy więc Bogu za tego wielkiego apostoła Jezusa Chrystusa, wybitnego teologa i aktywnego duszpastersko papieża. Wraz z całym Kościołem dziękujemy Ojcu Świętemu Benedyktowi XVI za jego miłość, wiarę i nadzieję, którymi się odznaczał. Dziękujemy również i za to, że podczas całego swojego pontyfikatu tak wielkim szacunkiem obdarzał swojego poprzednika, bł. Jana Pawła II. Ufamy, że po zakończeniu swojej misji i po zamieszkaniu w klasztorze na terenie Watykanu modlitwą, ofiarą i pracą stosowną do posiadanych sił będzie on wspierał swojego następcę.

DEON.PL POLECA

Pamiętajmy o modlitwie za Ojca Świętego Benedykta XVI, prosząc o łaskę i dary Ducha Świętego na kolejny etap jego życia".

Nawiązując do trwającego Roku Wiary biskup zielonogórsko-gorzowski przypomina, że autentyczna wiara powinna wyrażać się w miłości. Wynika stąd potrzeba konkretnych czynów w życiu chrześcijańskim, aby nie poprzestawać jedynie na samej deklaracji wiary. Te czyny tradycja chrześcijańska skatalogowała w dwóch zestawieniach: uczynków miłosierdzia względem duszy i uczynków miłosierdzia względem ciała. Bp Regmunt przywołuje w swoim liście oba te katalogi i zachęca do praktykowania tych czynów miłosierdzia. Jednocześnie zaprasza wiernych do intelektualnego pogłębiania wiary. Proponuje w tym celu lekturę Katechizmu Kościoła Katolickiego i dokumentów Soboru Watykańskiego II.

Pasterz diecezji zielonogórsko-gorzowskiej zwraca wreszcie uwagę wiernych na potrzebę świadectwa. "Rok Wiary zobowiązuje nas też do bardziej odważnego życia chrześcijańskiego, opartego na Ewangelii i nauczaniu Kościoła. Wiara nakłada na nas obowiązek upominania się o poszanowanie praw katolików i chrześcijańskiej tradycji, na której przez tyle wieków budowaliśmy naszą tożsamość. Jesteśmy wdzięczni tym wszystkim osobom, które o tym pamiętają. W ostatnim czasie słowa uznania należą się tym posłom, którzy w parlamencie stanęli w obronie małżeństwa i rodziny" - czytamy w liście.

Pod koniec listu biskup przywołuje temat trwającego roku duszpasterskiego Kościoła w Polsce: "Być solą ziemi". Pasterz kościoła zielonogórsko-gorzowskiego zauważa, że "być solą ziemi to nadawać chrześcijański smak życiu rodzinnemu i społecznemu". Zachęca ich więc, by umieli kształtować swoje myślenie i działanie w zgodzie z Ewangelią i troszczyli się o obecność wymiaru religijnego w codziennym życiu.

Pełny tekst list pasterskiego można znaleźć na stronie kurii biskupiej: www.kuria.zg.pl

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Niezmienne normy moralne są dziś krytykowane
Komentarze (0)
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.