Niezwykłe ilustracje Marca Chagalla w Polsce. Przedstawił na nich biblijnych bohaterów
W najbliższy piątek, na wystawie w ramach Dni Kultury Żydowskiej w Chełmie, zobaczyć będzie można biblijne ilustracje znanego malarza Marca Chagalla. Obrazy zostaną zaprezentowane w Muzeum Ziemi Chełmskiej.
Tworzące ekspozycję 24 barwne litografie Chagalla, są zbiorem wydanym przez artystę w Paryżu w 1960r. Ilustracje dotyczą zwłaszcza żydowskiej Bereszit, czyli Księgi Rodzaju. Wystawa prac Chagalla zostanie otwarta w piątek w Muzeum Ziemi Chełmskiej i będzie można ją oglądać do 31 sierpnia.
Marc Chagall (1887-1985) był wybitnym malarzem i grafikiem żydowskiego pochodzenia. W XX wieku zasłynął jako jeden z ważniejszych twórców awangardowych, a także przedstawiciel kubizmu. Artysta swoje obrazy wypełniał mnóstwem symboli i metafor, które łączyły elementy literackie z folklorystyczno-jarmarczną stylizacją.
Poznać bliżej żydowską kulturę
Dni Kultury Żydowskiej w Chełmie to nie tylko wystawa obrazów. W programie zaplanowano bowiem także performatywne czytanie wierszy Stanisława Betiuka i jego poetyckiego pamiętnika pt. „Zauroczeni miłością”, dedykowanego ukochanej Broni (Brusze) Handelsman. Wspomniany poeta w czasie II wojny światowej, we własnym gospodarstwie ukrywał dwie córki żydowskiej rodziny Handelsmanów, za co w 1984r. otrzymał odznaczenie Sprawiedliwy wśród Narodów Świata.
Program tych Dni ma także wzbogacić spacer historyczny śladami chełmskich Żydów. Uczestnicy tego punktu programu zapoznają się m.in. z historią nieistniejącej już dzielnicy żydowskiej w ich mieście. Punkt programu poprowadzi Zbigniew Lubaszewski – autor książki o dziedzictwie żydowskim w Chełmie. Będzie można zobaczyć także wystawę grafik Adama Puławskiego pt. „Przedwojenne portrety. Przywracanie pamięci o chełmskich Żydach”. Pokazany zostanie też film „The Haendel Variations” poświęcony postaci słynnej skrzypaczki polsko-żydowskiego pochodzenia Idzie Haendel, która urodziła się w Chełmie. Nie zabraknie też warsztatów pieczenia tradycyjnej, żydowskiej chałki. Dni Kultury Żydowskiej w Chełmie potrwają od piątku do niedzieli.
Bogata i długa historia
Dni Kultury Żydowskiej w Chełmie stanowią okazję, aby przypomnieć historię społeczności żydowskiej, która obecna była w tym mieście od początku XIII wieku. W okresie międzywojennym Chełm był drugim po Lublinie skupiskiem Żydów w województwie lubelskim. W mieście działało wiele żydowskich organizacji społecznych, m.in. związki zawodowe, stowarzyszenia kulturalno-oświatowe, sportowe i charytatywne; wydawano też prasę w języku jidysz.
Krótko po wybuchu II wojny światowej, Niemcy w tzw. marszu śmierci, wymordowali część społeczności żydowskiej z Chełma. W samym mieście, w 1940r. utworzono getto zlikwidowane dwa lata później. Mieszkańców getta, w ramach Akcji „Reinhardt”, zamordowano w obozie zagłady w Sobiborze. Ci, którym udało się przeżyć, po wojnie wyemigrowali do USA, Kanady, czy Izraela.
Skomentuj artykuł