Niezwykłe świadectwo prof. A. Półtawskiego

Niezwykłe świadectwo prof. A. Półtawskiego
(fot. Mariusz Han SJ / DEON.pl)
KAI / slo

Być może nieodległa już kanonizacja bł. Jana Pawła II skłoniła Edycję Świętego Pawła do zaprezentowania niezwykłego świadectwa prof. Andrzeja Półtawskiego, wybitnego polskiego filozofa, przez dziesiątki lat zaprzyjaźnionego z ks. Karolem Wojtyłą.

Dodatkowym motywem, dla którego warto sięgnąć do książki "Filozofia dla życia" jest niedawna 90. rocznica urodzin Profesora, jednego z niewielu już żyjących z "pokolenia Kolumbów", żołnierza AK i powstańca warszawskiego. Prezentacja książki odbędzie się 4 czerwca w Warszawie w Sali Plenarnej Episkopatu Polski.

Rozmowy znanego dziennikarza, Krzysztofa Ziemca i prof. Marka Maciejczaka dotyczą bardzo różnych kwestii, takich jak środowisko domowe, młodość, miłość, życie rodzinne, ale także filozofii, mistrza - prof. Romana Ingardena, etyki i wreszcie osoby wyjątkowej - Karola Wojtyły. Zwłaszcza przybliżenie czytelnikowi myśli etycznej Ojca Świętego przez najlepszego jej znawcę ma dla wymagającego czytelnika znaczenie szczególne. Śmiało można polecić tę publikację każdemu, kto chciałby lepiej pojąć "Osobę i czyn" Karola Wojtyły, ale i głębiej poznać pasje intelektualne Ojca Świętego.

DEON.PL POLECA

Rozmowy dotyczą także życia, miłości i jej rozwoju w małżeństwie zawartym 31 grudnia 1947 roku. Może te uwagi, czytane łącznie z komentarzem szeroko znanej w świecie małżonki - Wandy - pomogą wielu ludziom w zrozumieniu, że wybitne osobowości, różniące się temperamentem, mogą wzrastać jeśli "dążą w tym samym kierunku", dostrzegają i doceniają znaczenie zaangażowania współmałżonka w życie społeczne, w obronę człowieka i jego godności od pierwszych chwil życia pod sercem matki, aż do ostatnich... Ale pomogą także w poszukiwaniach intelektualnych i uzasadnieniach norm, których nie można negocjować, pomagających człowiekowi bronić się przed zalewem różnego rodzaju "śmieci", które czynią go niewolnikiem.

Prof. Andrzej Półtawski nie kryje swojej fascynacji poezją, którą cytuje z pamięci. Spotykał się z ludźmi wybitnymi. Można się zgodzić z Ernestem Bryllem, że lakoniczność odpowiedzi, czasami przypominających "tweetowanie", pozostawia nas z poczuciem niedosytu. Chcielibyśmy dowiedzieć się więcej o Konstantym Ildefonsie Gałczyńskim, opiekującym się młodym jeńcem w obozie jenieckim Altengrabow k. Magdeburga po upadku Powstania Warszawskiego. Czy o rówieśnikach i szkolnych kolegach autora - Tadeuszu Gajcym, Tadeuszu Borowskim czy Andrzeju Trzebińskim.

A jednak najważniejsze pytania poruszane przez prof. Półtawskiego dotyczą sensu naszego życia, rozwoju duchowego i moralnego człowieka. Dzięki wnikliwości Krzysztofa Ziemca i prof. Marka Maciejczaka poznajemy tę myśl "człowieka mądrego, delikatnego i wrażliwego" - jak mówi o nim jego małżonka - Wanda.

Andrzej Półtawski, "Filozofia dla życia". Rozmawiają Krzysztof Ziemiec i Marek Maciejczak, komentuje Wanda Półtawska. Edycja Świętego Pawła, 2013.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Niezwykłe świadectwo prof. A. Półtawskiego
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.