Nigeria: ponad 50 zabitych w zamachu na kościół katolicki

Nigeria: ponad 50 zabitych w zamachu na kościół katolicki
Fot. Emmanuel Ikwuegbu / unsplash.com
PAP / tk

Co najmniej 50 osób, w tym kobiety i dzieci, zginęło w niedzielę w zamachu na kościół katolicki w stanie Ondo na południowym zachodzie Nigerii. - Modlę się za ofiary tego ataku, boleśnie doświadczone podczas Mszy świętej - przekazał papież Franciszek, cytowany przez agencję Reutera.

Lokalne media nigeryjskie poinformowały, że napastnicy strzelali do wiernych i zdetonowali ładunki wybuchowe w kościele. Lekarz ze szpitala w mieście Owo przekazał doniesienia o co najmniej 50 ofiarach śmiertelnych. Tożsamość ani motywy sprawców ataku nie zostały jak dotąd ustalone.

DEON.PL POLECA
Prezydent Nigerii Muhammadu Buhari potępił zamach, nazywając go haniebnym. Gubernator stanu Ondo Oluwarotimi Akeredolu skrócił swoją podróż do stolicy kraju, Abudży, i wrócił na południowy zachód kraju, by przeprowadzić dochodzenie w sprawie ataku. - Zaangażujemy wszelkie dostępne środki, aby wytropić napastników i zmusić ich, by zapłacili za swoje czyny - zadeklarował Akeredolu.

W Nigerii, najludniejszym kraju Afryki, często dochodzi do zamachów na tle religijnym i porwań dla okupu, dokonywanych przez uzbrojone gangi. Tego rodzaju ataki, skutkujące śmiercią wielu cywilów, mają miejsce głównie na północy i północnym wschodzie kraju, gdzie działa fundamentalistyczna islamska bojówka Boko Haram. W południowo-zachodniej części państwa ataki na obiekty kultu były dotąd rzadkością.

DEON.PL POLECA

Pod względem wyznaniowym Nigeria jest podzielona niemal po równo na muzułmańską północ i chrześcijańskie południe.

Źródło: PAP / tk

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
ks. Marek Starowieyski, Łukasz Piątak

Jak muzułmanie widzieli Pana Jezusa?

Zgromadzone w tym tomie pisma dają nam ciekawy wgląd w to, jak były chrześcijanin, historyk arabski oraz teologowie i mistycy muzułmańscy postrzegali postać Chrystusa. Na potrzeby książki opracowano indeksy: biblijny,...

Tematy w artykule

Skomentuj artykuł

Nigeria: ponad 50 zabitych w zamachu na kościół katolicki
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.